اخبار جشنواره فیلم کودک ونوجوان اصفهان

۳۰نماجوان-از ارسال بیش از ۵۰ فیلمنامه تافراخوان مسابقه عکس وپوستر

بیش از ۵۰ فیلمنامه به دبیرخانه سومین مسابقه فیلمنامه‌نویسی جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودک و نوجوان ارسال شده است.

به گزارش ۳۰نماجوان به نقل از روابط عمومی جشنواره فیلم کودک، اخبار امروز این ستاد خبری در ادامه مطلب ذکر شده است.

ارسال بیش از ۵۰ فیلمنامه به دبیرخانه مسابقه فیلمنامه‌نویسی جشنواره فیلم کودک

پس از اعلام مقررات این بخش و با توجه به مدت زمان محدودتر برای حضور هنرمندان نسبت به دوره‌های گذشته، استقبال مطلوب و فراتر از تصوری از سوی فیلمنامه‌نویسان صورت گرفت و با روند فعلی به نظر می‌رسد که در دوره سوم شاهد بیشترین فیلمنامه رسیده به دبیرخانه جشنواره باشیم.

فیلمنامه‌نویسان برای حضور در سومین دوره این رویداد، باید آثار خود را تا ۲۵ شهریور ماه سال جاری به دبیرخانه جشنواره ارسال کرده تا در این مسابقه حضور یابند. در واقع فیلمنامه‌نویسان ۱۳ روز دیگر فرصت دارند تا آثار خود را برای حضور در این بخش از جشنواره ارائه کنند.

علاقمندان می‌توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی جشنواره به آدرس www.icff.ir (فرمهای شرکت در جشنواره) فرم تقاضای حضور در این رویداد را گرفته و تکمیل کرده و سپس به همراه آثار خود به دبیرخانه مرکزی و یا دبیرخانه استانی ارایه کنند.

گودرزی: استاد فرشچیان اصفهان میزبان اهالی رسانه است

دیر اجرایی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان از اختصاص سالن آمفی تئاتر استاد فرشچیان شهر اصفهان به اهالی رسانه‌ها خبر داد.

وی در ادامه اظهار داشت: ‌این سالن به دلیل موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی آسان و امکانات مطلوب در اختیار اهالی رسانه قرار می‌گیرد تا این عزیزان بتوانند به گونه‌ای شایسته اخبار و اطلاعات مربوط به جشنواره فیلم کودک را منعکس کنند.

وی به اهمیت اطلاع رسانی در برگزاری رویدادهای فرهنگی و هنری اشاره کرد و افزود: تجربه سال گذشته و میزان استقبال مخاطبان و مهمانان جشنواره نسبت به رویدادهای قبلی بی‌نظیر بود و به نوعی اغلب نشست‌های تخصصی جشنواره فیلم کودک با پر بودن سالن استاد فرشچیان همراه بود و حاصل آن به انعکاس مناسب اخبار و اطلاعات جشنواره منجر شد. امسال نیز با هماهنگی‌های صورت گرفته در این مسیر گام خواهیم برداشت.

گودرزی همچنین برنامه ریزی برای اختصاص امکانات لازم برای اهالی رسانه ها در جشنواره فیلم کودک را از دیگر فعالیت های صورت گرفته برشمرد.

مدیر اجرایی جشنواره فیلم کودک در پایان اظهار داشت: امسال نمایشگاه های جشنواره نیز در مجموعه استاد فرشچیان برگزار خواهد شد تا این فضا به نوعی نمادی از جشنواره فیلم کودک باشد.

فراخوان مسابقه عکس و پوستر

این بخش از جشنواره با موضوع عکس‌ها و پوسترهای مربوط به فیلم‌های کودکان و نوجوانان به دبیری مهدی دلخواسته و آرش صافی از عکاسان سینمای کشور به صورت رقابتی برگزار می‌شود.

بر پایه این گزارش عکاسان و طراحان پوستر سینمای کشور تا اول مهر ماه سال جاری می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارایه نمایند.

در بخش عکس هنرمندان تنها می‌توانند عکس‌های مربوط به فیلم‌های کودک سال ۹۰ تا کنون را ارسال کنند و در بخش پوستر نیز، آثار تولید شده از سال ۸۸ به بعد امکان رقابت به دارند.

سایر مقررات این بخش از جشنواره فیلم کودک از جمله فراخوان عمومی بر روی پایگاه اینترنتی بیست و ششمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به آدرس www.icff.ir (مسابقه عکس و پوستر فیلم) قرار گرفته است.

همزمان با برگزاری جشنواره نیز نمایشگاهی با حضور عکس ها و پوسترهای فیلم های کودکان و نوجوانان برپا خواهد شد.

“مهدی دل‌خواسته” یکی از دبیران این بخش سابقه عکاسی فیلم‌های سینمایی” طلا ومس” ، “بوسیدن روی ماه”و “طبقه سوم “و … را در کارنامه دارد و جوایزی را از جشنواره های مختلف از جمله فجر دریافت کرده است.

“آرش صادقی” دیگر دبیر این بخش به عنوان عکاس در فیلم های سینمایی “لطفا مزاحم نشوید”،چند کیلو خرما برای مراسم تدفین” و “فرزند خاک” فعالیت کرده است.

آخرین مهلت ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره اول مهرماه ۱۳۹۱در نظر گرفته شده و شرکت کنندگان می‌توانند آثار خود را به نشانی تهران، خیابان سی تیر، شماره ۵۹، بنیاد سینمایی فارابی، دبیر خانه بخش عکس بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کودکان و نوجوانان اصفهان (طبقه بالای روابط عمومی) ارسال کنند.

جشنواره فیلم کودک و مادر‌بزرگی که به مدرسه می‌رود

فیلم سینمایی «مادربزرگ به مدرسه می‌رود» ساخته جینگ کوآنگ گیو از جمله آثار مطرح سینمای کودک و نوجوان کشور کره جنوبی در بخش مسابقه جشنواره بین‌المللی فیلم های کودکان و نوجوان به نمایش در می‌آید.

این فیلم داستانی جذاب دارد و در مورد مادربزرگی است که در ۷۰ سالگی تصمیم می‌گیرد خواندن و نوشتن را یاد گرفته و به فرزند مرحومش نامه‌ای بنویسد.

فیلم نگاه دو گانه‌ای دارد در واقع ماجرا از پاردوکسی بنیادین آغاز می‌شود. یعنی شکل‌گیری دغدغه ذهنی یک انسان کهنسال برای کسب سواد، اما این پارادوکس ریشه‌ای معنوی دارد یعنی کسب سواد برای خواندن نامه‌ای به جای مانده از فردی در دنیای دیگر، این رویکرد سمبولیک از یک سو در رویه ظاهری به نقش دانش به عنوان وسیله ارتباطی مخاطبان امروز اشاره دارد.

رویکرد نقادانه‌ای فیلمساز به نظام آموزشی کشور کره به صورت مستتر در فیلم دیده می‌شود. در واقع، فیلم اگر چه برای مخاطبان کودک و به ویژه نوجوانان جذاب است اما پا را فراتر گذاشته و خانواده‌ها را درگیر ماجرا می‌کند و این چنین است که فیلم در جشنواره‌های مختلفی به نمایش در می‌آید و در جشنواره پوسان از آن تقدیر می‌شود.

این فیلم داستانی مادر بزرگی به نام «گراونی» است که تنها پسرش را در حادثه رانندگی از دست می‌دهد و ادامه زندگی را با نوه‌اش می گذراند، وی که در تمام ۷۰ سال زندگیش خواندن و نوشتن نمی‌داند. تصمیم به یادگیری گرفته تا بتواند نامه پسر مرحومش را بخواند.

«جینگ کوآنگ گیو» کارگردان کره‌ای این فیلم دید منتقدانه‌ای در آثارش نسبت به اجتماع دارد و بیشتر به عنوان فیلمسازی اجتماعی در سینمای کره شناخته می‌شود که اغلب آثارش با تحسین مخاطبان و منتقدان رو به رو شده است.

در این فیلم بازیگرانی چون «کیم جین کو» و «شین چای ین» نقش آفرینی می‌کنند.

فیلم «لیونل» در جشنواره فیلم کودک روی پرده می‌رود 

فیلم سینمایی «لیونل» به کارگردانی محمد سودانی در بخش مسابقه بین‌المللی بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به روی پرده می‌رود.

این فیلم که تاکنون حضور موفقی در جشنواره‌های جهانی داشته و در سوئیس و اندونزی به نمایش درآمده است، داستان ارتباط پسربچه‌ای آفریقایی با یک شیر تنهاست که در باغ وحش زندگی می‌کند.

این فیلم نگاهی تاثیرگذار به ارتباط انسان با طبیعت دارد و نشان می‌دهد که ذات پاک انسانی می‌تواند زمینه ارتباطی حتی فراتر از حسی را با تمامی موجودات برقرار کند.

در «لیونل» قهرمان اصلی داستان تلاش می‌کند تا شیر درمانده را از قفس رهایی بخشد اما در این مسیر با مشکلات فراوانی رو به رو می‌شود و حضور یک شیر بزرگ در سطح شهر اتفاقات جذابی را رقم می‌زند.

در این فیلم بازیگرانی چون «آئورا اندریوس»، «فاتح بینه بوی» و «آمادئو مگنقی» نقش آفرینی می‌کنند.

«محمد سودانی» کارگردان این فیلم در سال ۱۹۴۹ در الجزایر به دنیا آمد و در پاریس درس فیلمبرداری و کارگردانی آموخت. سپس برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و سال‌ها با موسسات فیلمسازی مختلف همکاری کرد و موفق به دریافت جایزه‌های متعددی از سینمای سوییس شد.

نمایش فیلم غیر افسانه در جشنواره فیلم کودک

فیلم غیر افسانه ساخته آنتونی لانسچاکف و الکسی خروشف از کشور روسیه در بخش مسابقه بین الملل جشنواره فیلم کودک به روی پرده می رود.

این فیلم روسی فضایی جادویی را ترسیم می کند که دو کودک نازپرورده با آن رو به روی می شوند. فیلم به نوعی سرشار از جلوه های ویژه بصری است و به مانند آلیس در سرزمین عجایب از موجودات افسانه ای برای تحول شحصیت های کودک بهره می گیرد تا در روند داستان، کودکان بتوانند از وابستگی به والدین رهایی یافته و شخصیت خود را مستقل کنند در این رویکرد اجزای فانتزی به گونه ای چیده شده که ما به ازای واقعی دارند و شمایلی دیگر از جامعه و مشکلات آن را برای کودکان ترسیم می کنند. فیلم به دلیل برخورداری از این جذابیت ها و همچنین کارگردانی روان می توانند با اقبال خوبی از سوی مخاطبان کودک و نوجوان رو به رو شود.
داستان این فیلم درباره خواهر و برادر ناز پرورده ای ست که در جنگلی جادویی با مکان های عجیب و غریب و هیولاهای عظیم و خطرناک روبه رو می شوند.
کارگردان های این فیلم هر دو از موسسه رادیو و تلویزیون لیتووچین فارغ التحصیل شده و در ۵ سالی که مشغول تحصیل بودند
استودیویی به نام “کاکادو کلپس” یافتند که در آن به عنوان کارگردان و نویسنده و تهیه کننده مشغول کار هستند.

بیست و ششمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان از ۱۷ تا ۲۱ مهر ماه سال جاری در اصفهان برگزار می‌شود.

منبع:۳۰نماجوان

3 دنبال این می گردید “اخبار جشنواره فیلم کودک ونوجوان اصفهان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *