از سال ۹۴ در رشته تئاتر کودک و نوجوان دانشجو می‌پذیریم

۳۰نماجوان-دانشگاه تهران از سال ۹۴ در رشته تئاتر کودک و نوجوان دانشجو می پذیردlogo_theatr_kodak (1)

مدیر کمیته بین الملل بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئا تر کودک و نوجوان از راه اندازی رشته تخصصی تئا تر کودک و نوجوان در دانشگاه تهران خبر داد.

به گزارش ۳۰نماجوان،فریندخت زاهدی با بیان آنکه تئا تر کودک و نوجوان تنها سرگرمی نیست، بلکه جنبه آموزشی آن بیشتر مد نظر است از تاسیس واحد تئاتر کودک و نوجوان در سال تحصیلی آینده در دانشگاه تهران خبر داد.

استاد دانشگاه تهران گت: از شش سال پیش طرحی را برای تاسیس رشته تئا تر کودک و نوجوان را آغاز کردیم. برنامه منسجمی برای رشته تئا تر کودک و نوجوان تهیه شده است که به زودی برای تائید به وزارت علوم می رود تا بتوانیم سال ۹۴ در این رشته دانشجو بگیریم.

به گزارش بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان ، وی ادامه داد: با ایجاد این گرایش دانشگاهی، در آینده تئا تر کودک و نوجوان توسط کسانی انجام می شود که از تخصص لازم در این حوزه بهره مند هستند. در واقع نگاه علمی به این عرصه می شود، چراکه تئا تر کودک و نوجوان فقط سرگرم کننده نیست، بلکه جنبه آموزشی آن بیشتر مدنظر است. جنبه ای که در ۱۰۰ سال اخیر در تمام جهان مورد توجه بوده است و افراد زیادی روی آن کار کردند.

زاهدی با بیان ضرورت و تاثیر آموزش تئا تر عنوان کرد: یکی از راه های آموزش و هنجارسازی در رفتار کودکان از طریق تئا تر است، این روز ها شاهد بهره گیری از آن در درمان نیز هستیم. هنر تئا تر نیز از ۳۵۰۰ سال پیش مانند علم که گام های بسیاری را برای کاستی ها و آسیب ها برداشته است.

این پژوهشگر تئا تر در رابطه با واحد های درسی که قرار است در این رشته دانشگاهی تازه تدریس شود بیان کرد: یک کتابخانه دیجیتال بزرگ در دانشگاه تهران تشکیل و منابع آن به صورت کامل گردآوری شده است. در حال حاضر از نظر منابع با هیچ کمبودی روبه رو نیستیم. واحد ها نیز در حوزه ادبیات و تئا تر کودک تعیین شده اند.

وی همچنین در مورد بخش پژوهش این دوره از جشنواره تئا تر کودک و نوجوان و امکان بهره گیری از این مقالات به عنوان منبع توضیح داد: در بخش پژوهش سه بخش کودک و تکنولوژی، کودک و آموزش در مدارس و کودک و روان شناسی را مدنظر قرار دادیم و مقالاتی را که در این سه حوزه بود، انتخاب کردیم.

زاهدی در پایان تاکید کرد: اگر می خواهیم زیرساختی کار کنیم، باید به پژوهش توجه داشته باشیم. سابقه کار روی تئا تر کودک و نوجوان به ۵۰ سال پیش بازمی گردد. تفریح یکی از ابعاد نمایش است. می بایستی از هر فرصتی برای آموزش کودکان استفاده کنیم.

بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان که از ۱۷ مهرماه جاری آغاز شده است، ۲۱ همین ماه به کار خود در همدان پایان می دهد.

منبع:۳۰نماجوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *