امیدوارم جشنواره چراغ سینمای کودک را روشن نگه دارد

۳۰نماجوان-گزارش نشست خبری فیلم مصائب چارلی

نشست پرسش و پاسخ فیلم مصائب چارلی به کارگردانی علیرضا سعادت نیا و علیرضا سبط احمدی تهیه کننده و طهماسب صلح جو منتقد سینما برگزار شد.

صلح جو در ابتدای نشست پرسشی در رابطه با چگونگی ساخت این فیلم ازکارگردان طرح کرد.
سعادت نیا در پاسخ به این سوال تصریح کرد: تولید این فیلم ده سال از عمر من را گرفت و مشکلات زیادی از سوی نهادهای تولیدکننده در کردستان عراق و دیگر سازمان های درگیر سر راه تولید قرار گرفت فیلمبرداری فیلم ۵۶ جلسه طول کشید و با تلاش فراوان فیلم به جشنواره فیلم کودک رسید.
وی ازبرگزاری جشنواره ها درشهراصفهان تشکرکرد واظهارداشت: امیدوارم امسال هم مثل گذشته دربرگزاری این جشنواره موفق عمل شود وشمع جشنواره فیلم کودک برای بقای سینمای کودک روشن بماند.

علیرضا سبط احمدی تهیه کننده فیلم نیز در ادامه سخنان سعادت نیا گفت: وقتی تهیه فیلم به من واگذارشد مدتها ازپیش تولید آن گذشته بود وبخش از هزینه ها صرف شده اما کاربه نتیجه نرسیده بود. این اثر محصول فرهنگی ومشترک دوکشوری است که سالها درجنگ بودند و می تواند باعث نزدیکی بیشتر دو ملت ایران و عراق شود البته با تلاش های صورت گرفته مالکیت فیلم به ایران تعلق دارد و ما برای نمایش آن تصمیم می گیریم.
سبط احمدی افزود: به تصویرکشیدن زندگی مردم کردستان عراق مخصوصا کودکان این سرزمین دغدغه اصلی فیلم بود البته اگر چه فیلم سعی دارد مشکلات اجتماعی کودکان را ترسیم کند و به نوعی با مخاطب بزرگسال در ارتباط است اما برای کودکان و نوجوانان نیز جذابیت های زیادی دارد.
صلح جو منتقد ومجری جلسه نیز درادامه پاسخ به این سوال گفت: فانتزی جزئی از سینمای کودکان است هرجند عبوس و جدی باشد بازهم ذات  کودکانه  دارد. عشق به سینما در وجود همه سینماگران از کودکی شکل گرفته و فراموش نکنیم که تیپ چارلی چاپلین هم یک تم کودکانه دارد ودر یکصد سال تاریخ سینما همیشه کودکان بیشتر از بزرگسالان به این هنرمند وحرکاتش خندید ه اند وشیطنت کودکانه  ورفتار چارلی فضارا شاد وکودکانه می کند فیلم به تعارض دوحقیقت پرداخته نفت وجنگ که دلمشغولی سیاست است وسینما که تبلور معصومیت وسادگی انسان است وسادگی وصمیمیت این آدمها درارتباط با سینما متبلور می شود.
دراین لحظه سعادت نیا از حضور دبیرجشنواره سیداحمد میرعلایی در سالن و زحمات وی برای ارسال دی وی دی  ودیده شدن فیلم سپاسگزاری کرد وافزود:  فیلم در منطقه ای درگیر با جنگ، و سرشار از انسان های بی خانمان ودرگیر خرافه پرستی ساخته شد. کسانی که فیلم وسینما را با فساد برابر می دانستند وسینما را آتش زدند تا عشق را از انسان ها دور کنند و دراین نوع اتفاق ها، اولین صدمه را حتی در مترقی ترین کشورها جامعه فرهنگی می خورد. همانطور که طالبان با ازبین بردن آثارفرهنگی صدمه بزرگی به فرهنگ کشورافغانستان وارد کرد البته ممکن بودپایان های دیگری هم برای فیلم گذاشت ولی دربرابر آن همه زیبایی وتاریخ سینما تا امروز مقاومت کرده است.

 


 

 

منبع :روابط عمومی جشنواره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *