اولین جلسه زنگ سینما

۳۰نماجوان-اولین جلسه آموزشی سینما

 « کادر » ، « پلان » ، « سکانس » و « پلان – سکانس »

در ابتدا بابت تأخیر چند هفته ای شروع « زنگ سینما » از شما عزیزان عذرخواهی می کنم و تمام تلاشم را خواهم کرد که به صورت منظّم و هفتگی این یادداشت ها را داشته باشیم. منتظر نظرات ، پیشنهادات و سوالات شما عزیزان سینمادوست نیز هستیم.

اما مباحث این جلسه عبارتند از :

* می توان فیلم را با دستور زبان مقایسه کرد. به این ترتیب می توان « کادر » را به « حرف » ، « پلان » را به « کلمه » ، « صحنه » را به « پاراگراف » و « سکانس » را به « فصل » تشبیه کرد.

* « کادر » (Frame) چیست ؟

« کادر » یکی از هزاران تصویر ثابتی است که بر روی فیلم ثبت می شود. سرعت فیلمبرداری و نمایش یک فیلم در حالت معمولی ۲۴ کادر در ثانیه است. یعنی هنگام نمایش فیلم ، هر کادر فقط « یک بیست و چهارم ثانیه » مقابل چشمان تماشاگران قرار می گیرد.

* « پلان » (Shot) چیست ؟

از لحظه ای که کارگردان فرمان « حرکت » می دهد تا زمانی که دستور « کات »‌ می دهد را یک پلان گویند. مدت زمان یک پلان به طور معمول « یک چهارم ثانیه » (حدوداً شش کادر) به بالا است. اندازه یک پلان به صورت طبیعی حدود ۳۰ ثانیه و یا کمی بیشتر از آن است.

* « صحنه » چیست ؟

تعدادی پلان که از نظر موضوع ، زمان و محل به یکدیگر مربوطند را « صحنه » گویند.

* « سکانس »‌ چیست ؟

مجموعه صحنه هایی که روی هم به بیان یک موضوع واحد می پردازند ، « سکانس » نامیده می شود. بزرگترین واحد تشکیل دهنده ساختمان یک فیلم ، « سکانس » است.

* « پلان سکانس » چیست ؟

یک سکانس ممکن است تنها در یک نما خلاصه شود. یعنی یک نما دارای آغاز ، میانه و پایان مشخصی باشد. به چنین سکانسی در اصطلاح ، « پلان – سکانس » گفته می شود.

3 دنبال این می گردید “اولین جلسه زنگ سینما

  1. سلام برای شروع خوب بود.اما بعد از گذشت این همه خیلیکم وکوتاه نوشتید البته بهتره یه سرفصل تعیین کنید تا مشخص بشه هفته وجلسات بعدی موضوع کارچیه!!

    (۰)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *