اکران فیلم کودک خارجی در تابستان سال آینده

۳۰نماجوان-۵ فیلم کوتاه در طرح «سینما مدرسه» ساخته می‌شود

 طرح «سینما – مدرسه» در فاز نخست خود می‌خواهد شرایطی فراهم کند تا دانش‌آموزان سراسر کشور به سینماها بیایند و بار دیگر با سینما آشتی کنند.


طرح «سینما – مدرسه» با اکران فیلم سینمایی «مامان بهروز منو زد» ساخته عباس مرادیان رسما در سینما صحرا آغاز به کار کرد.
حدود یک سال است که این طرح با هدف آشتی دوباره دانش‌آموزان سراسر کشور با سینماها با حضور ده عضو در قالب یک کارگروه در چند فاز شکل گرفته است. طرح «سینما – مدرسه» در فاز نخست خود می‌خواهد شرایطی فراهم کند تا دانش‌آموزان سراسر کشور به سینماها بیایند و فیلم ببینند و بار دیگر با سینما آشتی کنند.
در اولین فاز طرح «سینما – مدرسه» تفاهم‌نامه‌ای بین «حمید‌رضا کفاش» (به نمایندگی از وزارت آموزش و پرورش) و «سید‌احمد میرعلایی» (مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی) منعقد شد و این طرح به هدف مهم خود دست پیدا کرد، البته صحبت‌هایی هم درخصوص مشارکت ارگان‌های دیگر شده است که امید می‌رود آن‌ها هم در این طرح ملی مشارکت کنند.
در این طرح قرار است با هماهنگی مدارس، دانش‌آموزان سراسر کشور برای تماشای فیلم‌های کودک به سالن سینما برده شوند،‌ نه اینکه فیلم‌ها در مدارس نمایش داده شود.
اگر از همین دوران برای کودکان و نوجوانان رفتن به سینما و تماشای فیلم خوب فرهنگ‌سازی و عادت شود، مطمئنا آن‌ها با ورود به عرصه‌های جدی‌تر زندگی، اهمیت هنر هفتم را بیشتر درک خواهند کرد و سینما رفتن را جزو کارهای ماهانه خود به حساب می‌آورند.
این اقدام شایسته را باید به فال نیک گرفت و از آن حمایت جدی کرد، شاید مهم‌ترین مسئله در این روزها – که فیلم‌های متنوع خارجی خیلی راحت به دست کودکان و نوجوانان می‌رسد – این باشد که فیلم‌های درخور و شایسته نمایش برای کودکان و نوجوانان تولید شود. مطمئنا اگر فیلم‌های دم دستی و با کیفیت پایین در اختیار مخاطبان کودک قرار بگیرد، مخاطب کودک پس‌ می‌زند و در نهایت هم این طرح شکست می‌خورد.
در مرحله بعد شکل اجرای این طرح اهمیت زیادی می‌یابد. می‌بایست به گونه‌ای طرح «سینما – مدرسه» را اجرا کرد که کودک و نوجوان ما با وجود امکانات مختلف تفریحی، با عشق و علاقه روی صندلی سینما نشسته و فیلم خوب ببیند و لذت ببرد.
برای پی بردن به جزئیات این طرح با «سعید هاشمی» مجری طرح «سینما – مدرسه» گفت‌وگویی انجام دادیم که در پی می‌آید:

* ۲۷ سالن در تهران به طرح «سینما مدرسه» اختصاص پیدا کرد

«سعید هاشمی» مجری طرح «سینما مدرسه» در گفت‌وگو با خبرنگار سینمایی فارس در مورد سینماهای تهران و شهرستان‌ها که در طرح «سینما مدرسه» حضور دارند، می‌گوبد: شهرستان‌های تبریز، ارومیه، شیراز، اصفهان و مشهد کار خود را در زمینه طرح اکران سینمای مدرسه آغاز کردند. در تهران هم با ۲۷ سالن در گروه سینمایی آزاد کار خود را آغاز کرده‌ایم.

* اکران فیلم کودک خارجی در تابستان سال آینده

وی در ادامه در مورد سایر فیلم‌های متقاضی در این بخش این طور توضیح می‌دهد: فعلاً فیلم سینمایی «مامان بهروز منو زد» تک‌محصول این طرح است و قرار است اوایل بهمن‌ماه با حضور نمایندگانی از وزارت آموزش و پرورش، بنیاد سینمایی فارابی و دو تن از اعضای شورای اکران جلسه‌ای برای ادامه کار تشکیل شود.
هاشمی در ادامه می‌گوید: تا پایان امسال فیلم سینمایی «مامان بهروز منو زد» را اکران داریم و از ۱۵ فروردین به فیلم‌های جدید می‌رسیم. تابستان ۹۱ هم فیلم کودک خارجی در این طرح به اکران عمومی درمی‌آید.

* ۵ فیلم کوتاه در طرح «سینما مدرسه» ساخته می‌شود

وی در ادامه می‌افزاید: در فاز دوم این طرح هم قرار است با تشکیل کارگاه‌های آموزشی با حضور اساتید سینمای کودک در شهرستان‌ها، بچه‌ها طرح‌های مورد نظر خود را ارائه کنند تا در نهایت ۵ فیلم کوتاه ساخته شود که این ۵ اثر امکان نمایش در جشنواره کودک و رشد سال آینده را نیز دارند.

* سفر حج و خودرو؛ جوایز طرح «سینما مدرسه»

«سعید هاشمی» در پایان این گفت‌وگو در مورد نحوه اطلاع‌رسانی مدارس سراسر کشور نیز اظهار داشت: بسته‌های تشویقی برای مدیران سراسر کشور ارسال شده است، جوایزی خوبی از جمله سفر حج، خودرو، تجهیز کتابخانه‌ها و محصولات فرهنگی را نیز در نظر گرفته‌ا‌یم.

* در حال رایزنی با شهرداری در مورد ایاب و ذهاب دانش آموزان هستیم

وی در پایان بیان داشت: بروشور و ساعت نمایش فیلم‌ها برای مدارس ارسال شده است و در حال رایزنی با شهرداری برای ایاب و ذهاب کودکان هستیم و امیدواریم کودکان با سینماها آشتی کنند و این طرح که در نهایت به نفع خود مدارس و مدیران است، با سرنوشت خوبی روبه‌رو شود.

منبع:فارس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *