باید سینمای کودک و نوجوان را جدی بگیریم

احمد نجفی بازیگر و تهیه کننده سینما در مورد اهمیت برگزاری جشنواره برای کودکان گفت : ما کشور جوانی داریم که جمعیت بسیاری‏اش را کودکان و نوجوانان تشکیل داده‏اند در این راستا تولید فیلم در این حوزه و برگزاری جشنواره برای این گروه سنی امری مهم و تأثیرگذار است.

وی تصریح کرد : جشنواره فیلم کودک و نوجوان زمانی مهم و تأثیرگذار است که نگاه و اهداف ویژه‏ای داشته باشد. متأسفانه اکثر جشنواره‏هایی که برگزار می‏کنیم هدفمند نیستند. جشنواره فیلم کودک و نوجوان باید اهداف و پتانسیل سینمای ایران را به تصویر کشد و این نگاه دست اندرکاران و برگزار کنندگان جشنواره برمی‏گردد که چه اهدافی را دنبال می‏کنند. جشنواره کودک و نوجوان تولیدات یک ساله سینماگرانی را که در این ژانر فعالیت می‏کنند را ارزیابی می کند و این داوری‏ها باعث شکل گیری محصولات استاندارد در حوزه اکران خواهد شد.
تهیه کننده فیلم سینمایی «فتیله و ماه پیشونی» در مورد شعار جشنواره یادآور شد: ایجاد امید و زندگی شعار زیبا و دهن پرکنی است ولی آیا این شعار زیبا تبدیل به یک فرهنگ می‏شود؟ من امسال خودم برای اولین بار فیلمی به نام «فتیله و ماه پیشونی» در گونه سینمای کودک تهیه کرده‏ام. «فتیله و ماه پیشونی» یکی از پر هزینه‏ترین فیلمهایی است که تا بحال در این ژانر ساخته شده و سعی کردم از تجربیات تمام دوستان اعم از نویسنده، کارگردان و بازیگران در هر چه بهتر ساخته شدن این فیلم استفاده کنم.

نجفی حضور سه نسل فیلمساز در جشنواره امسال را امری مهم ارزیابی کرد و گفت: این حضور خیلی خوب و مغتنم است و باعث شکوفایی نسل جدید می‏شود ولی به نظر من باید نگاه فیلمسازان این حوزه را متفاوت‏تر کنیم. اگر قرار است تغییرات مناسبی در سینمای کودک و نوجوان صورت گیرد باید اول خودمان را باور کنیم و بعد تفکرات جدیدی را وارد تولید این گونه آثار کنیم. بسیاری از آثار ارزشمند سینمای کودک دنیا را کارگردانان بزرگ و نامی ساخته‏اند این انیمیشن‏هایی که در هالیوود ساخته می‏شود را ببینید چگونه همه را تحت تأثیر خود قرار می‏دهد. چرا ما نباید از ادبیات و تاریخ کشور در تولید آثار انیمیشن استفاده کنیم؟ ما ادبیات شیرین و غنی داریم که در تولید اینگونه کارها استفاده شود. باید سینمای کودک و نوجوان را جدی بگیریم و نگاه تازه‏ای را سر لوحه کارمان قرار دهیم.
نجفی در پایان اضافه کرد: امسال ۱۵ فیلم در جشنواره شرکت می‏کند که تا به حال به نمایش عمومی در نیامده‏اند و رسماً برای جشنواره تولید شده‏اند. این مورد نشان از برنامه ریزی اصولی و مثبتی دست اندرکاران این حوزه دارد.

روابط عمومی جشنواره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *