بخش بین المللی ویترین جشنواره کودک

۳۰نماجوان – دبیر هجدهمین جشنواره‌ی تئاتر کودک و نوجوان همدان از انجام تفاهم‌نامه‌ای برای برگزاری پنج دوره این جشنواره در همدان خبر داد.

در نشستی که شب گذشته ـ ۱۷ آبان ماه ـ با حضور شهرام کرمی ـ دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ـ و محمد حسن ترکمن ـ مدیر کل ارشاد استان همدان ـ برگزار شد، کرمی گفت: تفاهم‌نامه‌ای انجام شده که پنج دوره جشنواره در همدان برگزار شود و قرار است روز پنجشنبه نوزدهم آبان با حضور معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این تفاهم‌نامه امضاء شود.

کرمی عملی‌شدن این تفاهم‌نامه را اتفاقی بسیار خوب توصیف کرد و افزود: از این پس جشنواره تئاتر کودک و نوجوان پایگاهی پیدا می‌کند که این موضوع تأثیر بسیار مثبتی بر جریان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان خواهد داشت.

دبیر جشنواره تئاتر کودک با تاکید بر ضرورت برنامه‌ریزی بلند در برگزاری جشنواره گفت: این واگذاری پنج ساله باعث شکوفایی تئاتر کودک و نوجوان می‌شود و همدان از این جهت هویت پیدا می‌کند.

شهرام کرمی با ارائه گزارشی درباره روند برگزاری این دوره از جشنواره تئاتر کودک و نوجوان ادامه داد: برگزاری یک رویداد هنری در یک شهر اتفاق بزرگی و نیازمند همراهی نهاد‌های گوناگون است. بسیاری از استان‌ها ترجیح می‌دهند متولی هیچ‌ رویداد هنری نباشند اما همدانی‌ها همه مشکلات را پذیرفتند که تلاش و پیگیری آن‌ها جای تقدیر دارد.

وی سپس درباره مشارکت هنرمندان در این دوره از جشنواره عنوان کرد: بیش از ۷۰۰ هنرمند متقاضی شرکت در جشنواره بودند اما نهایتا ۳۵۰ هنرمند به عنوان شوراهای داوری بازبینی یا گروه‌های شرکت‌کننده در جشنواره مشارکت دارند.

کرمی مهمترین ویژگی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان را مشارکت خانواده‌ها،‌پیشکسوتان و هنرمندان این عرصه دانست و گفت: اگر در حوزه فیلم کودک روند مستمری نداریم اما در تئاتر هنرمندان با تمام مشکلات چراغ تئاتر کودک را روشن نگه داشته‌اند.

دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان به تشریح بخش‌های مختلف این جشنواره پرداخت و از چاپ شش عنوان کتاب در زمینه تئاتر کودک و نوجوان که همزمان با جشنواره رونمایی‌می‌شوند، خبر داد.

شهرام کرمی همچنین با بیان اینکه همه جشنواره کاستی‌ها و نواقصی دارند افزود:‌ کمبود‌ها را می‌پذیرم اما چند دغدغه داشتم که خوشبختانه برطرف شد که یکی از مهمترین دغدغه‌هایم امکانات فنی سالن‌ها بود که خوشبختان با همکاری اداره کل ارشاد مشکلی در این زمینه نداشتیم.

او همچنین درباره بخش بین‌الملل جشنواره توضیح داد:‌ از همان آغاز نمی‌خواستم این بخش ویترین جشنواره باشد که فقط واژه بین‌المللی را یدک بکشد بنابراین مبنا را بر کیفیت آثار گذاشتیم و امیدواریم تعاملات مثبتی میان گروه‌های ایرانی و خارجی انجام شود.

کرمی در پاسخ پرسشی درباره عدم حضور مسئولان همدان در مراسم افتتاحیه توضیح داد:‌مراسم افتتاحیه جشنی مردمی بود که با حضور خانواده‌ها و بچه‌ها برگزار شد. نبود مسئولان به معنای بی‌توجهی به جشنواره نیست، چرا که بالاترین مقامات وزارت ارشاد به این جشنواره پیام داده‌اند.

وی درباره مشکلات مالی جشنواره هم تصریح کرد‌:‌در شرایط حاضر هیچ مشکل مالی نداریم بعد از اجرا با تمام گروه‌های تسویه حساب می‌شود. مشکلات جشنواره پارسال به این دلیل بود که بخشی از بودجه از استان تامین می‌شد اما امسال ارشاد استان و اداره کل هنرهای نمایشی با یکدیگر مشارکت کردند و خوشبختان مشکلی از بابت بودجه نداریم.

کرمی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره قطعی شدن ماندن جشنواره در همدان توضیح داد: این موضوع به همت و پشتیبانی شما بستگی دارد اگر می‌خواهید روندی رو به جلو داشته باشیم باید از همین امروز برای سال آینده برنامه‌ریزی کنیم، در غیراینصورت فقط عقب‌گرد خواهیم داشت.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این نشست محمد حسن ترکمن مدیر کل ارشاد همدان درباره‌ برنامه‌ریزی‌های این استان برای برگزاری جشنواره تئاتر کودک و نوجوان توضیح داد: همدان به لحاظ سخت‌افزاری و نرم افزاری توان خوبی دارد بنا براین در حوزه تئاتر تلاش می‌کنیم هر سال اجراهای روتین داشته باشیم.

وی ادامه داد: برای برگزاری پنج دوره جشنواره در همدان دغدغه‌ای نداریم زیرا مردم،‌مسئولان و هنرمندان این استان این پتانسیل را دارند.

او همچنین درباره غیبت مسئولان همدان در مراسم افتتاحیه توضیح داد: برنامه افتتاحیه جشنی مردمی بود بنا نداشتیم در این برنامه همه مسئولان را به زحمت بیاندازیم که البته هم وزیر ارشاد و هم معاون ایشان به جشنواره پیام دادند، ضمن اینکه تعدادی از معاونان استان در سفر کربلا تشریف داشتند.

این مسوول از خبرنگاران خواست نقاط قوت جشنواره را به نقاط ضعفش ببخشند.

ترکمن با اشاره به تامین بودجه جشنواره گفت: در حاشیه همین جشنواره تئاتر بسیاری از مطالبات جشنواره فیلم را پرداخت کرده‌ایم.

این سخن با واکنش تعدادی از حاضران روبه‌رو شد و ترکمن خطاب به آنان گفت:‌اگر مدارکشان را به طور کامل ارائه کنند حتما مطالباتشان را دریافت کنند.

در این نشست مدیر روابط عمومی جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همراه با چند تن از خبرنگاران درباره برخورد نامناسب حراست با خبرنگاران،‌هنرمندان و گروه‌ها نکاتی را مطرح کردند که دبیر جشنواره و مدیر کل ارشاد استان از کسانی که با آن‌ها برخورد نامناسبی انجام شده بود عذرخواهی کرد.

ترکمن توضیح داد: فرد خاطی از نیروهای حراست نبوده است چرا که مجموعه افراد برگزار کننده جشنواره موظفند با نهایت احترام با میهمانان برخورد کنند.

این نشست در مجتمع شهید آوینی همدان برگزار شد و تا ساعت ۲۲ ادامه داشت.

منبع:ایسنا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *