تفاوت برنامه‌های کودک امروز و دیروز

۳۰نماجوان- گفت‌وگو با سازنده «النگ و دولنگ»

گیتی فرشفایی تهیه‌کننده‌ی برنامه‌ی کودک «النگ و دولنگ» است که دهه‌ی ۷۰ از تلویزیون پخش شد. «گنجشکک اشی‌مشی» اولین برنامه‌ی او بود که دهه‌ی ۶۰ به روی آنتن رفت.

این تهیه‌کننده درباره‌ی تفاوت برنامه‌های کودک از گذشته تا به امروز گفت: اگر از پیشکسوتان برنامه‌های کودک به عنوان خدمتگذار در همه‌ی زمینه‌ها استفاده کنند قطعا بسیار موثر خواهد بود و برنامه‌ها می‌توانند مثل سابق به یادماندنی و جذاب شوند.

فر شفایی در گفت‌و‌گویی با خبرنگار ما، افزود: در حال حاضر کمی کیفیت برنامه‌های کودک پایین آمده است ولی برای بهبود این شرایط و بالا بردن کیفیت برنامه‌ها پیشنهادم این است که دلیل موفقیت برنامه‌های کودک گذشته تا به امروز را پیدا کنند؛ به عنوان مثال برنامه‌های کودک را دهه به دهه بررسی کنند و علت موفقیت آن‌ها را بررسی کنند که چرا فلان برنامه موفق بود؟ اما در کل خدا را شکر فکر می‌کنم برنامه‌ها به سمت و سوی جذابیت می‌روند، امیدوارم روز به روز کیفیت برنامه‌ها بالا برود تا مثل سابق همه‌ی کارها به یاد ماندنی شوند.

وی خاطرنشان کرد: استفاده از پیشکسوتان که تجربه‌های فراوانی طی سال‌ها فعالیت کسب کرده‌اند کمک بزرگی به جذابیت برنامه‌های کودک می‌کند. یعنی حتی اگر فردی تحصیل کرده باشد و تازه تحصیلش را به پایان رسانده باشد، حداقل باید چند سالی فعالیت کند تا تجربه‌ی لازم را به دست آورد. به نظر من کار تجربی در همه‌ی حوزه‌ها خیلی مهم است و بدون تجربه نمی‌تواند برنامه‌ی خوبی از آب دربیاید.

شفایی که ۳۱ سال سابقه در تهیه‌ی برنامه‌های کودک دارد به تازگی مشغول تهیه‌کنندگی برنامه جدیدی با عنوان «گل گندم» برای شبکه دو سیماست.

او در این زمینه گفت: «گل گندم» برنامه کودک ویژه گروه سنی خردسالان است، هدف کلی این برنامه آموزش غیرمستقیم به کودکان جهت سرگرمی و آشنایی بیشتر آن‌ها با مسایل مختلفی همچون مشاغل مختلف، خوراکی‌های مفید و … که در خور فهم کودکان باشد، است.

وی با اشاره به داستان برنامه‌ی «گل گندم» توضیح داد: این برنامه مربوط به یک روستاست که در آن مزرعه‌ای وجود دارد که در آن آسیابان، فروشندگان مواد خوراکی و یک تیپ وجود دارد همراه با یک عروسک به نام جیم بالو و یک پرنده به نام «پرپرک» که هر بار اتفاقات خاصی برایشان می‌افتد و سعی می‌کنیم همه آن‌ها را به کودکان آموزش دهیم.

او ادامه داد: در هر قسمت از برنامه «گل گندم» ۴ـ۵ کودک همراه با عروسک برنامه حرکت می‌کنند و به مکان‌های مختلف سر می‌زنند و مطالب و موضوعات جدیدی را کشف کرده و به اطلاع کودکان می‌رسانند.

شفایی در پایان به ایسنا گفت: برنامه «گل گندم» در حال حاضر مراحل پایانی‌اش را می‌گذراند و در حال آماده‌سازی دکور نورپردازی هستیم، فکر می‌کنم اواخر همین هفته کلید بخورد و برای پخش در ایام تابستان امسال آماده شود.

به گزارش ایسنا، برنامه «گل گندم» به تهیه‌کنندگی گیتی فرشفایی در ۹۰ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای تابستان ۹۱ از شبکه دو سیما به روی آنتن خواهد رفت.

سایر عواملی که در ساخت این برنامه همکاری دارند: کارگردان هنری: امیر مشهدی عباس، نویسنده: پرستو شاه محمدی، دستیار تهیه کننده: محسن احمدی، سامان مهر افزون، سعید بیژنده، دستیار کارگردان: میثم بیدقی، صداپیشگان: فروزان زاهد بیگی، مارال حاجی‌زاده، عروسک گردانان: بهناز مهری‌خواه، اسماعیل یوسف‌پور، برنامه‌ریز: طناز جلوسی.

بازیگران: حامد مدرس، مریم وطن‌پور، افسانه مصدق، حمیدرضا حسینعلی، مهرداد باقری، گیتی‌ فر شفایی یکی از قدیمی‌ترین تهیه‌کنندگان برنامه کودک است که تاکنون برنامه‌هایی همچون: النگ و دولنگ، تق تق، عمو نوروز، گنجشکک اشی مشی و … را برای کودکان تهیه کرده است.

 

منبع:ایسنا

1 دنبال این می گردید “تفاوت برنامه‌های کودک امروز و دیروز

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *