تماشای تئاتر می تواند به بهترین تفریح کودک امروز تبدیل شود

۳۰نماجوان-نمایش کودک شاد و موزیکال «بچه زرنگش خوبه»

bachezerangeshkhobe

کارگردان نمایش «بچه زرنگش خوبه» که این روزها در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران روی صحنه رفته است، گفت: اگر سالن های بیشتری به اجرای نمایش های کودک و نوجوان اختصاص پیدا کند، این آثار ظرفیت و قابلیت دیده شدن بسیار دارند. به نظر می رسد این استقبال نسبت به تئاترهای بزرگسال هم بیشتر است. چراکه سینمای کودک تقریبا از بین رفته است و تفریحی در این زندگی شهری و شلوغ و پر همهمه برای کودکان نیست.

مجید علم بیگی کارگردان نمایش «بچه زرنگش خوبه» درباره متن و فضای این نمایش توسط گفت: متن نمایش «بچه زرنگش خوبه» توسط علی اکبر پور رسول نوشته شده است و تجربه همکاری با او برایم بسیار لذت بخش بود. زیرااین نویسنده دست من را در تغییرات متن کاملا باز گذاشت. تا این حد که شخصیت اصلی نمایش که پسری به نام یاشار است به دختری به نام ایلار تغییر یافت. حتی اسم نمایشنامه هم که«من آیدا را نمی فروشم» بود، تغییر یافت و من باید از ایشان بابت انعطافشان در این تغییرات سپاسگذاری کنم. متن همچنین قابلیت های داستانی زیاد و داستان شیرین و آموزنده ای برای کودکان دارد. ریتم آن تند است و فضای شادی دارد. تمرینات این نمایش ۲۵ جلسه سه ساعته به طول انجامید. جا دارد اینجا از کمک های حمید کرمی و حسین موذن که ریاست ارزشیابی و نظارت مرکز هنرهای نمایشی را بر عهده دارند و از همه دست اندرکاران تئاتر نیاوران تشکر کنم.
این بازیگر و کارگردان با اشاره به لزوم اختصاص سالن های تئاتر ویژه اجرای آثار کودک و نوجوان خاطرنشان کرد: در حال حاضر تالار هنر و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان نمایش های خاص کودکان و نوجوانان را روی صحنه می برند و در این زمینه کاملا شناخته شده هستند. خانواده ها هم این سالن ها را با این تعریف می شناسند. بعضی از فرهنگسرا نظیر ابن سینا، فردوس، فدک و نیاوران هم در زمینه اجرای تئاترهای کودک فعال هستند و خانواده ها کودکان خود را برای تماشای این آثار با خود به سمت این سالن ها همراه می کنند. حال اگر سالن های بیشتری به این آثار اختصاص پیدا کند، ظرفیت و قابلیت دیده شدن بسیار دارند. به نظر می رسد این استقبال نسبت به تئاترهای بزرگسال هم بیشتر است. چراکه سینمای کودک تقریبا از بین رفته است و تفریحی در این زندگی شهری و شلوغ و پر همهمه برای کودکان نیست. البته باید تبلیغات بیشتری نسبت به این آثار صورت بگیرد. سالن های تئاتر کودک معرفی شوند و خانواده ها را جذب تماشای این آثار کرد.
نمایش شاد «بچه زرنگش خوبه» به کارگردانی مجید علم بیگی و نویسندگی علی اکبر پور رسول تا ۲۵ دی ماه سال جاری هر روز به جز شنبه ها و سه شنبه ها میزبان علاقه مندان تئاتر است.
در خلاصه داستان این نمایش آمده است آیلار، دختری خردسال که به تازگی صاحب خواهری به نام آیدا شده خواهر نورسیده خود را دوست دارد اما چون حس می کند که پدر و مادرش از وقتی که آیدا به دنیا آمده، دیگر کمتر به او توجه می کنند، تلاش می کند که به طریقی در مرکز توجه پدر و مادرش قرار بگیرد. پس سعی می کند آیدا را از خانه خارج کند و جایی ببرد که دست پدر و مادر به او نرسد و ادامه ماجرا… .
مریم عسگری، محسن میرهاشمی، سمانه محمدنیا و مجید علم بیگی بازیگران این نمایش کودک هستند که هر روز از ساعت ۱۷ در سالن گوشه فرهنگسرای نیاوران روی صحنه می رود.
همچنین به گفته کارگردان، علاوه بر کودکان، والدین نیز می توانند تماشاگر این نمایش باشند خصوصا والدینی که به تازگی صاحب فرزند جدیدی شده اند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *