جای فیلم‌های کودک در جدول اکران ثابت شد

۳۰نماجوان-فیلم‌های کودک و نوجوان از اواخر امسال در جدول اکران جای ثابتی خواهند داشت.

 این در حالی است که پیش از این برخی از اهالی سینما خواهان اختصاص گروه سینمایی به این ژانر بودند، هر چند در همان زمان هم معاونت سینمایی وزارت فرهنگ و ارشاد به صورت تلویحی با این خواسته مخالفت کرده بود.

سجادپور با اشاره به حمایت‌های معاونت سینمایی از فیلمسازان این حوزه به «جام‌جم» گفت: هدف‌گذاری این معاونت درباره فیلم‌های مضمون گراست و تیم مدیریتی سینمای کشور توجه ویژه‌ای به این ژانر دارد.

او به برگزاری جشنواره کودک، کیفیت و تعداد فیلم‌های حاضر در این جشنواره اشاره کرد و گفت: فیلم‌های حاضر در جشنواره قابلیت کافی برای جذب مخاطب را دارند و از پایان امسال جای ثابتی برای این گونه در جدول اکران تدارک دیده شده است.

اما معاون سینمایی وزارت ارشاد همچنان مخالف تشکیل گروه سینمایی برای سینمای کودک است، او معتقد است تشکیل گروه سینمای کودک، محدود کردن این نوع سینما در پاتوق‌های محدود و خاص است.

سجادپور در این باره به «جام‌جم» گفت: اکران این فیلم‌ها باید در دل فیلم‌های دیگر در نظر گرفته شود. فصل‌های تابستان، پاییز و زمستان زمان‌های خوبی برای اختصاص ویژه اکران در این حوزه است و سال آینده سینمای کودک حتما در جدول اکران جای ثابتی خواهد داشت.

نیازمند نهضت سالن‌سازی در کشوریم

سیدضیا هاشمی، رییس اتحادیه تهیه‌کنندگان یکی از طرفداران ویژه اختصاص گروه سینمایی به سینمای کودک است. او که تهیه فیلمی همچون دزد عروسک‌ها را در کارنامه‌اش دارد گفت: مهم‌ترین نقدی که در این زمینه صورت می‌گیرد، نداشتن گروه کودک است. گرچه ما در شورای صنفی نمایش بارها در این خصوص اعلام آمادگی کرده‌ایم، اما بیشتر افراد به تولید آثار مشغول بوده و مراجعه‌ای نداشته‌ایم و نتوانستیم به تشکیل گروه کودک بپردازیم.

رییس شورای صنفی نمایش دلیل عدم اختصاص گروه مجزا برای این سینما را کمبود سالن دانست و گفت: نداشتن سالن‌های کافی باعث می‌شود که نتوان برنامه‌ریزی درستی برای اکران انجام داد و در حقیقت ما نیازمند نهضت سالن‌سازی در کشور هستیم. ما امسال در شورای صنفی نمایش، شرایط اکران گونه‌های مختلف را فراهم کرده‌ایم. بنابراین از ۶‌ ماهه دوم سال دو گروه آزاد را پیش‌بینی کرده‌ایم؛ یعنی دو فیلم در یک سالن همزمان اکران شود؛ برای گروه مخاطب خاص هم دو سئانس بعدازظهر و آخر شب را در نظر گرفته‌ایم.

شفیع آقامحمدیان، مدیر مرکز سینمای مستند و تجربی نیز در رابطه با اکران فیلم‌های کودک معتقد است کمک به اکران فیلم‌های کودک تنها از عهده معاونت سینمایی برنمی آید. او در نشست آسیب‌شناسی سینمای کودک و نوجوان گفت: اکران فیلم کودک به همت همگانی احتیاج دارد و در وهله اول آموزش و پرورش باید در این زمینه پیش‌قدم شود.

به اعتقاد وی اگر مشکل اکران فیلم‌های کودک و نوجوان حل شود، مطمئن هستم خیلی از کارگردان‌های بزرگ نیز به سمت ساخت فیلم‌های کودک و نوجوان متمایل می‌شوند.

سینمای کودک سالن اختصاصی ندارد

محمدعلی طالبی یکی از فیلمسازان این عرصه نیز اکران فیلم کودک را نیازمند همکاری نهادهای مختلف می‌داند. طالبی با اشاره به مشکلات فراوان تولید این سینما گفت: در حال حاضر یکی از مشکلات ما وجود تعداد زیادی فیلم است که از هیچ طریقی به دست کودکان و نوجوانان نرسیده است، زیرا از اکران فیلم‌ها به هیچ صورتی حمایت نمی‌شود.

به گفته این فیلمساز، مشکل اصلی سینمای کودک این است که کارگردانان جرات نمی‌کنند به سمت ساخت فیلم‌های کودک و نوجوان بروند، زیرا تضمینی برای اکران این فیلم‌ها و بازگشت هزینه مادی خود ندارند.

این کارگردان نیز کمبود سالن را برای اکران فیلم‌ها مهم‌ترین مشکل می‌داند. به اعتقاد طالبی، هیچ سینمایی برای اکران فیلم کودک به صورت تخصصی وجود ندارد و دو سالنی که به اسم سینمای کودک وجود دارند در حال اکران فیلم‌های بزرگسال هستند.

کارگردان فیلم سینمایی «باد و مه» پیشنهاد وجود یک هیات انتخاب از بنیاد سینمایی فارابی را داد و گفت: من فکر می‌کنم یک هیات انتخاب از بنیاد فارابی باید وجود داشته باشد که از میان بسیاری از فیلم‌های اکران نشده سینمای کودک و نوجوان چند فیلم را برای اکران انتخاب کند و به نمایش بگذارد. البته معتقدم در کنار این هیات انتخاب و بنیاد سینمایی فارابی، شهرداری و آموزش و پرورش نیز باید فعالانه کار کنند تا حداقل چند فیلم کودک و نوجوان اکران شود.

این کارگردان معتقد است راه‌حل مشکل اکران این حوزه، اختصاص گروه سینمایی به سینمای کودک است. طالبی با اشاره به ۱۲ میلیون کودک در ایران گفت: از لحاظ محتوایی باید برای این نسل فکری اندیشید، برای همین است که نیاز اکران فیلم‌های کودک و نوجوان در گروهی خاص بسیار احساس می‌شود. این فیلم‌ها سرمایه‌های کشور هستند و برای نمایش آنها باید برنامه‌ریزی مناسبی صورت بگیرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *