جزئیات جشنواره فیلم کودک نوجوان به روایت دبیرجشنواره

۳۰نماجوان-شعار۲۶امین جشنواره«کودکان بانشاط،‌نوجوان آگاه،‌خانواده پایدار»

دبیر۲۶ امین جشنواره کودک شعار این دوره را «کودکان بانشاط،‌ نوجوان آگاه،‌ خانواده پایدار» عنوان کرد و اظهار کرد:

ما موظف هستیم از دید کودکان و نوجوانان به سینما نگاه کنیم تا مسیر خوبی را طی کنیم.


به گزارش ۳۰نماجوان،نشست خبری جشنواره‌ی فیلم کودک و نوجوان ۱۹ شهریور ماه در بنیاد سینمایی فارابی برگزار شد.

در ابتدای مراسم جعفر گودرزی مدیر اجرایی جشنواره با اشاره به برگزاری چند رویداد خوب در نشست خبری جشنواره گفت : این اولین نشست خبری جشنواره فیلم کودک است و امیدواریم با همکاری اهالی رسانه جشنواره ای پربار و تاثیرگذار را برگزار کنیم.
مدیر اجرایی جشنواره فیلم کودک خاطر نشان کرد: در جشنواره گذشته ما از نظر کمی و کیفی رکوردهای منحصر به فردی داشتیم و برای اینکه جشنواره ای بهتر برگزار کنیم نیاز به فعالیت شبانه روزی داریم امیدوارم جشنواره ای بیست و ششم در همه ابعاد رویدادی جهانی و تاثیرگذار باشد.

میرعلایی درباره‌ی وضعیت نامناسب اکران فیلم کودکان و نوجوانان، گفت: کار ما در فارابی تنها تولید و حمایت از تولید است و اکران برعهده ما نیست. تنها باید فیلم جذاب بسازیم که در اکران مورد توجه قرار گیرد اما معتقدم توجه به سینمای کودک می‌تواند برخی از مشکلات ما را حل کند.

دبیر جشنواره‌‌ی فیلم کودک در پاسخ به سوالی درباره‌ی کاخ جشنواره در اصفهان که سال گذشته اعلام شد‌ که امسال به بهره‌برداری می‌رسد‌ گفت: قرار بود جلسه سران در اصفهان باشد که حدود ۵‌، ۶ ماه پیش اعلام کردند به دلیل برخی مسائل در تهران برگزار می‌شود‌. قرار بود جشنواره در محلی که برای اجلاس آماده می‌شود،‌ برگزار شود و حتی مهمانان در همان هتل‌ها مستقر شوند اما با منتفی شدن برپایی اجلاس در اصفهان این کاخ هم تکمیل نشد.

میرعلایی جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان را مهم‌ترین رخداد سینمایی کشور برشمرد و گفت: چون موضوع این جشنواره کودک است در جهان مورد توجه است، امیدوارم بتوانیم پاسخگوی این توجه باشیم.

وی ضمن تشکر از مسوولان قبلی جشنواره اظهار امیدواری کرد: در این دوره از نقاط قوت جشنواره گذشته استفاده و از آبروی سینمای ملی‌مان دفاع کنیم.

میرعلایی با اشاره به نام‌گذاری دوره گذشته جشنواره به نام حضرت علی (ع) گفت:‌ نام امیرالمومنین چراغ راه ما شد و امسال با توجه به برکاتی که این نام در دوره گذشته برای ما داشت‌، نام نامی حضرت زهرا(س) را برای این دوره انتخاب کردیم تا به جشنواره ما تاثیر بدهد.

شعار جشنواره بیست وششم:«کودکان بانشاط،‌ نوجوان آگاه،‌ خانواده پایدار»

دبیر جشنواره ۲۶ کودک شعار این دوره را «کودکان بانشاط،‌ نوجوان آگاه،‌ خانواده پایدار» عنوان کرد و اظهار کرد: ما موظف هستیم از دید کودکان و نوجوانان به سینما نگاه کنیم تا مسیر خوبی را طی کنیم.

آمار فیلم های شرکت کننده در این دوره از جشنواره

میرعلایی تعداد آثار سینمایی متقاضی در این جشنواره را ۱۶ اثر برشمرد و گفت: حضور ۱۲ اثر از این حوزه قطعی خواهد شد که یک گروه انتخاب و داوری آنها را ارزیابی خواهند کرد.

وی همچنین تعداد آثار متقاضی ویدئویی بلند و کوتاه را ۱۵۰ فیلم و پویانمایی کوتاه و بلند را ۵۰ اثر اعلام کرد.

میرعلایی با اشاره به بخش بین الملل جشنواره گفت:‌ نزدیک به ۳۲۰ عنوان از ۶۳ کشور متقاضی شرکت در جشنواره بودند که ۸۲ فیلم پذیرفته شد و از میان آنها ۱۲ اثر سینمایی ‌، ۱۲ اثر کوتاه و نیمه بلند و ۲۵ فیلم پویانمایی است.

وی مرور آثار یک فیلمساز از چک‌، مرور آثار پویانمایی کراوسی، سینمای کودک و نوجوان آسیا ،‌اقتباس‌های ادبی کودک و نوجوان و جایزه محمدالدوره را دیگر بخش‌های بین الملل عنوان کرد.

چگونگی نمایش آثار

مدیرعامل بنیاد سینمایی فارایی با اشاره به اینکه امسال برای اولین بار در کشورمان تمام فیلم‌های جشنواره به شیوه دیجیتال نمایش داده می شوند، افزود: امسال ۱۰ سالن سینما در اصفهان میزبان جشنواره فیلم کودک هستند و برای اولین بار با حمایت معاونت سینمایی و موسسه سینما شهر فیلم‌های بخش مسابقه ایران و بین‌الملل به صورت دیجیتال به نمایش در خواهند آمد و یک سالن هم به مطبوعات و اهالی رسانه اختصاص خواهد داشت.

میرعلایی خاطرنشان کرد: جشنواره علاوه بر اصفهان در ۱۲ استان نیز به صورت همزمان برگزار خواهد شد. در مجموع نزدیک به ۵۰ شهر نمایش فیلم دارند و در هر استان نیز مراسم اختتامیه برگزار و بهترین فیلم تماشاگران معرفی خواهد شد.

برنامه های جنبی

وی درباره بزرگداشت‌های این دوره جشنواره گفت: بزرگداشت مسعود کرامتی ،‌ سیروس حسن‌پور و گرگین گرگوریان که در استدیو «بدیع» برگزار می‌شود و نکوداشت کلیه فرزندان شهدای ترور که بعد از انقلاب آغاز شده برگزار خواهد شد.

احمد میرعلایی به دیگر برنامه‌های این دوره جشنواره اشاره کرد و افزود: مانند سال گذشته ۵۰ هزار بسته فرهنگی را طی حرکت کاروان‌های فرهنگی در مناطق مرزی توزیع خواهیم کرد و همزمان در مناطق زلزله‌زده حاضر خواهیم شد و فیلم «کلاه قرمزی و بچه ننه» را نمایش می‌دهیم.

وی ادامه داد: فرشی هم با موضوع خلیج فارس در حال طراحی است که توسط دانش آموزان ایرانی بافته می‌شود و قرار است آن را از طریق نماینده دبیر کل سازمان ملل به ایشان اهداء کنیم.

میرعلایی تعداد مهمانان خارجی را نیز ۷۵ نفر از ۵۱ کشور عنوان کرد.

به گزارش۳۰نماجوان، جعفر گودرزی مدیر روابط عمومی جشنواره که اجرای نشست را برعهده داشت در ادامه صحبت‌های میرعلایی اظهار کرد: پیش فروش‌ها بلیط‌ ها از هفته آینده در اصفهان آغاز می‌شود و در شش شهر اصفهان به صورت همزمان،‌ نمایش فیلم‌ها را خواهیم داشت.

وی افزود: امسال هم گروه‌های دوبله همزمان در سالن‌های نمایش مستقر می‌شوند که مدیریت آنها را ذبیحی ،‌ زینوری و آفتابی برعهده خواهند داشت.

گودرزی از حضور ۲۶ خبرنگار نوجوان بین ۱۲ تا ۱۵ سال و همکاری آنها با روابط عمومی جشنواره در این دوره خبر داد.

در ادامه این نشست با حضور آرمیتا رضایی نژاد و علیرضا احمدی روشن فرزندان شهدای هسته‌ای که به همراه مادرشان در این جلسه حاضر بودند از پوستر بیست و ششمین جشنواره بین المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان رونمایی شد.

سپس با حضور احمد میرعلایی و منیر صفی‌‌الدین نماینده صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل (یونیسف) در ایران تفاهم‌نامه همکاری به امضا رسید.

صفی‌الدین اظهار کرد: خوشحالم بنیاد سینمایی فارابی این جشنواره را برگزار می‌کند و برنامه‌ای در خصوص ارسال هدایا به کودکان محروم دارد.

وی افزود: صنعت سینما و فیلم یکی از تاثیرگذارترین ابزار خواهد بود که می‌تواند وارد قلب شود.

صفی‌الدین به مهتاب کرامتی نماینده صلح و دوستی سازمان ملل در ایران اشاره کرد و گفت: جای ایشان که در کنیا هستند در این جلسه خالی است که خانم کرامتی هم نقش مهمی در این قضایا دارد و یکی از اعضای داوران ما در اصفهان محسوب خواهند شد.

منبع:۳۰نماجوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *