۳۰نماجوان-فیلم های کودک در انتظار اکران را دریابید…

هر ساله در هنگام برگزاری جشنواره فیلم کودک، مسوولان، کارشناسان، سینماگران، رسانه‌ها از لزوم فراهم آوردن شرایط مناسب برای نمایش فیلم‌های کودک سخن می‌گویند اما جالب است که پس از ۸ ماه از برگزاری جشنواره‌ی فیلم کودک سال قبل، تنها یک فیلم از برگزیدگان آن اکران شده‌اند البته این درحالی است که ۳ ماه هم بیشتر تا برگزاری دوره بیست و ششم جشنواره باقی نمانده است!

از میان فیلم‌هایی که در بخش مسابقه سینمای ایران بیست و پنجمین جشنواره فیلم کودک و نوجوان حاضر بودند، تنها «پاریس تا پاریس» محمدحسین لطیفی اکران شده است و سایر فیلم‌ها پشت خط اکران مانده‌اند.

در میان فیلم‌هایی که بیشترین جوایز را دریافت کردند، فیلم سینمایی «آهوی پیشونی سفید» ساخته سیدجواد هاشمی که در جشنواره سال قبل توانسته بود به عنوان بهترین فیلم از نگاه تماشاگران جشنواره فیلم کودک انتخاب شود و بازیگرش هم پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان جشنواره را دریافت کرده بود، هنوز نتوانسته است راهی به اکران پیدا کند.

«سلام بر فرشتگان» فرزاد اژدری هم که به عنوان بهترین فیلم جشنواره کودک انتخاب شده بود، در بخش‌های بهترین دستاور‌های فنی و هنری،‌ بهترین فیلمنامه و بهترین بازیگر کودک پروانه زرین گرفته و در جشنواره فجر سال قبل، سیمرغ بلورین بهترین جلوه‌های ویژه رایانه‌ای را دریافت کرده بود، هم هنوز اکران نشده است.

«باد و مه» محمدعلی طالبی در جشنواره سال قبل، پروانه زرین بهترین فیلم بلند بخش بین‌الملل را دریافت کرد. همچنین بازیگر این فیلم دیپلم افتخار بهترین بازیگر نوجوان و یکی دیگر از بازیگران فیلم پروانه زرین بهترین بازیگر کودک را کسب کرده بود باز هم نتوانست جایی در بین فیلم‌های اکران امسال پیدا کند.

از دیگر فیلم‌هایی که در جشنواره بین‌المللی فیلم کودک سال قبل برگزیده شدند، اما اکران نشدند می‌توان به آثار زیر اشاره کرد:

«رویای سینما»: پروانه زرین بهترین کارگردانی و پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان

«بهشت اینجاست»: دومین فیلم برگزیده مخاطبان جشنواره

«شیر تو شیر»: سومین فیلم برگزیده مخاطبان جشنواره و دارنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک

«مصائب چارلی»: دیپلم افتخار بهترین کارگردانی، دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک

«صدای پای من»: جایزه ویژه شهید نوجوان بهنام محمدی

از آبان‌ماه سال ۹۰ که بیست و پنجمین جشنواره بین‌اللملی فیلم کودک و نوجوان در اصفهان برگزار شد، تاکنون تنها چهار فیلم کودک اکران شده‌اند. مهر، آبان ماه و چند هفته از آذر ماه فیلم سینمایی «تپلی»، دی، بهمن و تعدادی از روزهای اسفند ماه فیلم سینمایی «مامان بهروز منو زد»، بهمن و اسفند «پاریس تا پاریس»، فروردین و دو هفته از اردیبهشت «فیتیله و ماه‌پیشونی». این درحالی است که سید علیرضا سجادپور ـ مدیرکل اداره نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی ـ ۳۱ فروردین‌ماه امسال در گفت‌وگویی تصریح کرده بود: «در تمامی ایام اکران فیلم‌ها یک فیلم کودک نیز درنظر گرفته‌ایم تا سینمای کودک رونقی دوباره گیرد».

جشنواره‌ی فیلم کودک طبق وعده‌ی سال گذشته باید مهر ماه یعنی تقریبا دو ماه دیگر برگزار شود اما فقط تاکنون حکم دبیر جشنواره‌ی فیلم کودک از سوی جواد شمقدری به سید احمد میرعلایی داده شده است و هیچ خبری از فراخوان و چگونگی برگزاری این جشنواره نیست البته با توجه به عدم اکران مناسب برای فیلم‌های کودک،ضرورت برگزاری جشنواره‌ی کودک چندان احساس نمی‌شود.

منبع:ایسنا

2 دنبال این می گردید “جشنواره ای که جشنواره ماند

  1. سلام یه سوال داشتم امسال مثل پارسال سایت جشنواره نمیزننن؟آخه ۳ ماه دیگه مونده انگار نه انگار!
    ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
    پاسخ سینماجوان:پارسال که جشنواره سایت داشت.یه سرچ بکنید آدرسش رو میتونید ببینید.

    (۰)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *