دوست دارم دوباره در سینمای کودک و نوجوان فیلم بسازم

۳۰نماجوان-به بهانه آغاز به کار سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان 

داریوش مهرجویی در پیامی به مناسبت آغاز به کار سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، این رویداد را در زمینه نمایش فیلم­های کوتاه فعال و پویا دانست و بیان کرد: دوست دارم دوباره در سینمای کودک و نوجوان فیلم بسازم،اما تاکنون فرصتی به دست نیامده است.

به گزارش ۳۰نماجوان به نقل از ستاد ارتباطات و اطلاع رسانی سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، داریوش مهرجویی نویسنده و کارگردان سینما به بهانه آغاز به کار سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به این رویداد بین المللی پیام داد. در متن این پیام که در کتاب مرور ۳۰ سال سینمای کودک و نوجوان چاپ شده، آمده است:

«قدمت سینمای کودک و نوجوان در ایران به چند دهه پیش باز می‌گردد و البته به دوران فعالیت کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، یکی از سازمان­هایی که از سال­های پیش از انقلاب در این زمینه فیلم تولید کرده و در اوایل راه­اندازی، آثار بسیار خوبی ارائه کرده است. سینماگران زیادی برای کانون فیلم ساخته‌اند و این سازمان در آن سال‌ها بسیار پر تکاپو و فعال بوده و در زمینه چاپ کتاب­های کودکان، فیلم­های سینمایی مربوط به این گروه سنی، همچنین انتشار نوار موزیک­های کودکان اقدامات فرهنگی خوبی داشته است. در واقع  فیلمسازان برجسته‌ای نظیر زنده یاد«عباس کیارستمی» از  دل کانون برخاسته­اند و به کمک این سازمان توانسته­اند آثار بلند خود را بسازند. من کارم را با سینمای کودک و نوجوان شروع نکردم، اما در سال‌های اول پس از انقلاب فیلمی برای کانون ساختم که بعد از ۵ سال در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان به نمایش درآمد. در سال ۱۳۶۴٫

در آن دوره‌، جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان به عنوان بخشی از جشنواره فیلم فجر محسوب می­شد و پس از پنج، شش دوره به صورت مجزا برگزار شد. کار من «مدرسه­ای که می­رفتیم» بود؛ فیلمی که مخاطب خاص خودش را داشت و با تأخیری چند ساله به نمایش درآمد. بر اساس داستان «حیاط پشتی مدرسه عدل آفاق».

بعدها در حوزه کودک و نوجوان فیلم دیگری به نام «شیرک» ساختم که در جشنواره فیلم‌های کودکان و نوجوانان حضور داشت. باید بگویم این جشنواره مسیر خوبی برای فیلمسازان است. دوست دارم دوباره در این حوزه فیلم بسازم،اما تاکنون فرصتی به دست نیامده است.

حالا سیستم سینمای هنری و فستیوالی نسبت به سال­های قبل از انقلاب دگرگون شده است، اما انگار سینمای هنری ناپدید شده و به جای آن فیلم­های سرگرم‌کننده ساخته می­شود. در این میان جشنواره کودکان و نوجوانان در زمینه نمایش فیلم­های کوتاه فعال است و آثار خوبی را از کشورهای خارجی به نمایش درمی­آورد. نحوه نمایش آثار شرکت‌کننده خوب و منظم است و همچنان در حال پیشرفت هستند؛ امیدوارم که به همین شکل ادامه دهند و بهتر شوند.»

سی و یکمین جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به دبیری علیرضا رضاداد تا ۱۴ شهریور ۹۷ در شهر اصفهان در حال برگزاری است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *