روایت عمو فیتیله ای از سفره افطار

۳۰نماجوان-اعتقاد و سادگی سفره‌های افطار مهم‌ترین دلیل دورهمی‌ها در ماه رمضان بود

مجری برنامه «فیتیله» با تأکید بر اینکه اعتقاد و سادگی سفره‌های افطار مهم‌ترین دلیل دورهمی‌ها در ماه رمضان‌های سال‌های قبل بود، از رعایت شدن احترام روزه‌داران در گذشته سخن گفت.

به گزارش ۳۰نماجوان،محمد مسلمی مجری برنامه «فیتیله» گفت: رنگ و  بوی ماه رمضان در گذشته با شرایط کنونی تفاوت زیادی پیدا کرده است. به یاد دارم در آن زمان بیشتر خانه‌ها حیاط داشتند و اعضای خانواده برای افطار در حیاط دور همدیگر جمع می‌شدند.
وی ادامه داد: همچنین به‌خاطر دارم که برای زمان سحر صدای در زدن همیشه بلند می‌شد به این معنا که همسایه‌ها همدیگر را برای خوردن سحری صدا می‌کردند و من هم وظیفه داشتم دو همسایه کنار منزلمان را بیدار کنم و آن‌ها هم چنین کاری را به صورت متقابل انجام می‌دادند.
مجری و کارگردان برنامه پرمخاطب «فیتیله» تصریح کرد: در گذشته همه یک‌دست بودند و با توجه به حال و هوایی که در ماه مبارک رمضان موج می‌زد، یک نوع همدلی بین افراد دیده می‌شد و از نظر بحث معنویت افراد خیلی به همدیگر نزدیک بودند.
وی در ادامه صحبت‌های خود اظهار کرد: در آن زمان برای ماه رمضان و روزه‌داران احترام خاصی قائل می‌شدند.
مسلمی توضیح داد: با اینکه جامعه ما پیشرفت می‌کند و تکنولوژی می‌آید اما متأسفانه رنگ و بوی معنویات روزبه‌روز کمرنگ‌تر می‌َود. هیچ وقت خاطرات لذت‌ّبخش ماه رمضان در دوران کودکی را فراموش نمی‌کنم و به‌طور تقریبی هیچ شبی نبود که ما افطار جایی نباشیم و یا خودمان میهمان نداشته باشیم و افطارهای تنهایی در گذشته خیلی کم اتفاق می‌افتاد.
مجری برنامه «فیتیله» خاطرنشان کرد: اعتقاد و سادگی سفره‌های افطار یکی از اصلی‌ترین دلایل جمع شدن افراد دور یکدیگر در ماه مبارک رمضان سال‌های گذشته بود. اعتقاداتی که در گذشته وجود داشت این روزها کم‌رنگ می‌شود و این اتفاق، خطر بزرگی است که جامعه ما را تهدید کند. در گذشته همه مناسبت‌ها از جمله عید نوروز، ماه محرم، ماه رمضان و … جای مربوط به خود را داشت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *