فیتیله هم به شبکه خانگی می آید

۳۰نماجوان- اولین سریال ایرانی برای کودکان در شبکه نمایش خانگی

فیتیله ای ها هم از مجموعه ویدیو خانگی جدید خود رونمایی کردند تا از پورنگ عقب نمانند.

در بخشی از این مراسم علیرضا آقایی به عنوان تهیه‌کننده این مجموعه با بیان اینکه عنوان «خنده، ‌گریه،‌ یه قصه» به نام «آسه آسه قصه قصه» تغییر خواهد کرد، خاطرنشان کرد: این مجموعه در ۲۰ قسمت به صورت رئال نمایشی تولید خواهد شد که ما اکنون در لوکیشن آن هستیم و عموهای فیتله‌یی به همراه الهام پاوه‌نژاد جزو بازیگران اصلی این برنامه هستند؛ البته بازیگران فرعی هم داریم که به صورت ثابت در پروژه هستند و در موقعیت‌های مختلف این مجموعه حضور دارند.

وی درباره قصه این مجموعه خاطرنشان کرد: در این قصه محله‌ای وجود دارد و همیشه اتفاقاتی در این محله می‌افتد که از بخش‌های مختلف این محله می‌توان به مغازه‌ها، عبورها‌، مهدکودک‌ و دکه روزنامه فروشی اشاره کرد. فضای کار یک فضای کاملا آموزشی است اما آموزش در فضای شاد و مفرح که به صورت آموزش غیرمستقیم است.

وی با بیان اینکه به جز این مجموعه یک بخش عروسکی نیز تولید کرده‌ایم که برای اولین بار دکور عروسکی را با دکور کروماکی کار کرده‌ایم و در ایران انجام نشده است، افزود: این کار شامل قسمت‌های پنج دقیقه‌ای است که مریم سعادت طراح عروسک‌ها است و کار را نوشته و با تیم بسیار حرفه‌یی و صداپیشه‌های اصلی همچون بهمن مفید و هنگامه مفید این کار را تولید کرده‌اند که در هر آیتم ۲۰ قسمتی مجموعه نمایشی «خنده‌، گریه،‌ یه قصه» پخش خواهد شد.

آقایی درباره‌ی روند تولید این مجموعه‌ها خاطرنشان کرد: کار ضبط مریم سعادت تمام شده است و در بخش رئال هم قسمت ۱۹ را به پایان رسانده‌ایم، البته به موازات تولید، کار تدوین را هم انجام می‌دهیم؛ توزیع این مجموعه نیز در اردیبهشت ماه سال جاری خواهد بود.

وی در بخش دیگری از این مراسم، خود درباره تفاوت تلویزیون و رسانه خانگی خاطرنشان کرد: این دو رسانه دو دنیای متفاوت از هم هستند، ما در این بخش خانگی سعی کرده‌ایم موضوعاتی را به مردم نشان دهیم که کاملا متفاوت هستند و نمی‌توانیم آنها را در تلویزیون انجام دهیم؛ به این دلیل که ظرفیت تلویزیون یک ظرفیت محدود است، مهمترین دلیل آن هم برنامه زنده است. در یک برنامه زنده خیلی دستتان برای آن چیزی که می‌خواهید ارائه دهید باز نیست. به عنوان مثال در برنامه زنده قابلیت تغییر دکور را ندارید و قادر نیستید خیلی سریع لباس‌ها را عوض کنید و اتفاق دیگری به وجود بیاورید. دومین دلیل نیز بودجه است ،هیچ وقت با بودجه تلویزیون نمی‌توانید کاری را انجام دهید نه اینکه که تلویزیون کارهای با کیفیت انجام نمی‌دهد منتهی این محدود به پروژه‌های ویژه است.

وی با بیان اینکه ما هفت سال به طور پیوسته و روتین روی آنتن بودیم، خاطرنشان کرد:‌ یک برنامه روتین نمی‌تواند بودجه‌ بیشتری را به خود اختصاص دهد و تبعا این برنامه نیز یک بودجه روتین دارد و از سازمان صدا و سیما فراتر از این نمی‌توان انتظار داشت، اما در حال حاضر از کیفیت برنامه‌ای که روی آنتن می‌رود راضی نیستیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه با «عموهای فیتله‌یی» در رسانه ویدئو خانگی رکورد می‌زنیم، خاطرنشان کرد: دلیلی که باعث شد برای کار به رسانه‌های خانگی روی بیاوریم این بود که بتوانیم توانایی و قابلیت‌هایمان را نشان دهیم و یقینا به دنبال این هستیم چیزی را نشان دهیم که مردم آن را در تلویزیون نمی‌بینند و اولین تفاوت آن را می‌توان ترکیب تیم تولیدی‌مان دانست که با حضور الهام پاوه‌نژاد اتفاقات متفاوتی را در آن خواهید دید.

وی با بیان اینکه برنامه تلویزیون‌مان را نیز همچنان ادامه خواهیم داد، خاطرنشان کرد: ظرفیت رسانه‌های خانگی ظرفیتی نیست که بتوان از کنار آن به سادگی گذشت بلکه باید از آن استفاده کرد؛ البته به غیر از این مجموعه قرار است ۱۳ قسمت ویژه برنامه عید را برای تلویزیون تولید کنیم. اما همچنان کار در تلویزیون بسیار سخت است و این سختی در کیفیت اثر می‌گذارد.

***

در ادامه الهام پاوه‌نژاد با بیان اینکه این مجموعه اولین مجموعه‌ای است که برای مخاطب کودک و نوجوان در این ژانر به صورت هفتگی توزیع می‌شود، خاطرنشان کرد: این قضیه یک اتفاق مهم برای من است. شاید یکی از دلایلی که به این قضیه اشراف دارم این است که خودم یک دختر ۱۰ ساله دارم و هر وقت با او به فروشگاه رسانه‌های تصویری رفته‌ام هیچگاه نتوانسته‌ام تولیداتی را پیدا کنم که به این شکل باشد و نهایتا منجر به این شده است که کارتون‌ها و انیمیشن‌های خارجی ‌و همچنین فیلم‌های کمدی برای بزرگسالان را انتخاب کنم.

وی ادامه داد: حضور در این مجموعه برایم خیلی جذاب بود و یکی از دلایلی که پذیرفتم در این مجموعه باشم این بود که جای این جنس محصول در فروشگاه‌های رسانه ملی برای این مخاطب و این نسل خالی بود؛ مثل قضیه‌ای که برای سینمای کودک ما به وجود آمد؛ اکنون نیز برنامه‌های نمایشی برای کودک و نوجوان کمرنگ شده که بسیار خطرناک است و بچه‌ها در آن مجبور هستند نیازهایشان را در محصولاتی پیدا کنند که متناسب با سنشان نیست.

***

در بخش دیگری از این مراسم حمید گلی به عنوان کارگردان هنری این مجموعه درباره‌ی این مجموعه نمایش خانگی اظهار کرد: اگر مشکلات خاصی برایمان پیش نیاید فکر می‌کنم مردم این آمادگی را دارند که از چنین محصول فرهنگی پذیرایی کنند. ما دچار فقر نمایشی شده‌ایم و علت آن را می‌توان در مدیرانی جست و جو کرد که در رسانه فعلی سازمان کار می‌کنند. شاید نیاز باشد که تغییر مسیری صورت بگیرد.

وی ادامه داد: بهتر است بگویم رقابتی با تلویزیون نداریم چون بحث تلویزیون در نوع خودش متفاوت است البته در آنجا شما یک نمایش ۴۰ دقیقه‌ای را از ما نمی‌بینید ولی در این مجموعه موقعی که نمایش شروع می‌شود تا انتها ما به یک قصه یا یک نمایش وفادار می‌مانیم یعنی شروع می‌کنیم و به پایان می‌رسانیم.

وی با بیان اینکه خیلی وقت است چیزی به نام نمایش نمی‌بینیم، خاطرنشان کرد: سالن نمایش کودک در تهران به عنوان پایتخت خالی از بچه‌ها است؛ ما چند سالن داریم که برای بچه‌ها باشد و یا اینکه در تلویزیون چند برنامه‌ی نمایشی داریم که بچه‌ها در ساعتی مشخص بتوانند آن را نگاه کنند؟ برنامه‌ها همه زنده شده‌اند اما ما در کنار این برنامه‌های زنده احساس کردیم که دچار فقدان نمایش شده‌ایم. یعنی با حضور برنامه‌های زنده و پرکننده آنتن یادمان رفته است که تلویزیون رسالت دیگری دارد و آن داشتن نمایش و درام برای بچه‌ها است.

***

به گزارش خبرنگار ایسنا‌، پروژه‌ی «خنده، ‌گریه‌، یه قصه» در اردیبهشت ۹۰ آغاز به کار کرد و شروع تصویربرداری آن از دی ماه بوده است. لوکیشن این مجموعه ۶۰۰ متر است و اکنون مراحل پایانی کار خود را می‌گذراند. این برنامه جوایزی خواهد داشت که نتایج آن با برنامه‌های قبلی کاملا متفاوت است و در هر قسمت بین ۷۵ تا یک هزار برنده وجود خواهد داشت.

قرار است عمو فیتیله‌یی‌ها در پایان امسال یک برنامه جشن گلریزان با هماهنگی و توافق سازمان زندان‌ها برای بچه‌های کانون در ستاد دیه برگزار کنند و اگر مانعی به وجود نیاید، این جشن برگزار خواهد شد.

در پایان مهران میرصالحی، مدیر روابط عمومی این مجموعه از معاونت سینمایی که نگاه ویژه‌ای به این پروژه داشته تشکر و قدردانی کرد.

همچنین او اعلام کرد در پایان هر قسمت از این مجموعه تعدادی از کتاب‌های کودک و نوجوان معرفی خواهد شد.  

 

منبع:ایسنا

10 دنبال این می گردید “فیتیله هم به شبکه خانگی می آید

  1. خیلی مسخرن این گروه چقدرم تابلو تقلید میکنن..خوبه چشمها همه بازه وهمه متوجه میشن .به گرد پای عمو پورنگم نمیرسن اینا .

    (۰)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *