فیلم تحسین شده روبرتو بنینی در جشنواره فیلم کودک

فیلم سینمایی “پینوکیو” ساخته روبرتو بنینی کارگردان شاخص سینمای ایتالیا در جشنواره فیلم کودک به روی پرده می‌رود.

بنینی که قبل از تولید این فیلم با “زندگی زیباست” اسکار بهترین فیلم غیر انگلیسی را (در دوره ای که بچه های آسمان از ایران به عنوان نامزد دریافت جایزه اسکار انتخاب شده بود) به خود اختصاص داد.


این کارگردان تلاش می کند با شیوه و سبک فردی خود داستان پینوکیو را ترسیم کند روشی ساده و در عین حال تاثیرگذار و شوخ و شنگ.
بنینی شخصیتی ساده و در عین حال جذاب و بامزه دارد و به خوبی جنبه های مختلف زندگی پینوکیو را شناخته و به زبان خود ترجمه کرده است، به گونه ای که می توان این فیلم را پینوکیویی ایتالیایی و بنینی وار دانست. او نقش پینوکیو را خود بازی می‌کند و در این رویکرد شوخ و شنگ پیام های داستان پینوکیو را به گونه ای قوام یافته تصویر می کند و علاوه بر کودکان و نوجوانان، بزرگسالان را نیز با خود همراه می کند.

پینوکیو شاید رویه ای دیگر از شخصیت بنینی باشد یعنی شخصیتی بامزه که منطق خاص خودش را دارد و از طریق این منطق که چندان با عقلانیت موجود در جامه همگون نیست فیلم را پیش می برد او در زندگی زیباست نیز چنین نقشی را برعهده داشت و حتی در آثار جیم جارموش کارگردان برجسته و صاحب سبک سینمای جهان و فیلم های زیر قانون و شب روی زمین نیز رویه پینوکیو وار بنینی تصویر و ترسیم شده است.

پینوکیو از آثار برجسته سینمای ایتالیا است که با صرف بودجه کلانی ساخته شده و به نوعی یکی از گرانترین محصولات سینمای این کشور به شمار می رود و با این مختصات در بیان ویژگی های نامتعارف داستان و برخی مولفه های فانتزی و سورئال از جمله پری مهربان به شکلی تاثیرگذار عمل می کند.
این فیلم با اقتباس از رمان پینوکیو نوشته”  کارلوکولودی ” ساخته شده است و داستان عروسکی چوبی را به تصویر می کشد که با وجود راهنمایی “پری آبی پوش” و برخورداری از عشق و علاقه پدرش، ” ژپتو” ، از تمایل ذاتی مبنی بر کنجکاوی و جست و جو گری پیروی  می کند و حوادثی را یکی پس از دیگری پشت سر می گذارد.
روبرتو بنینی کارگردان این فیلم در فیورنتینا به دنیا آمد و بیش از ۱۰ فیلم برجسته را کارگردانی کرده است که تعدادی از آن ها جوایز زیادی را در دنیا به خود اختصاص داده اند. وی علاوه بر کارگردانی بازیگری در ۳۰ فیلم را تحجربه کرده و در زمینه فلسفه، روان شناسی ، فیلمشناسی و هنرهای تصویری تحصیل کرده است.
منبع:خبرگزاری مهر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *