قطار بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان به حرکت در آمد

۳۰نماجوان-سوت قطار جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان به صدا درآمد21th_theatr (4)

بیست و یکمین جشنواره بین المللی کودک و نوجوان در بین هیاهوی کودکان همدانی آغاز به کار کرد.

به گزارش ۳۰نماجوان،استان همدان امسال همانند سال های اخیر میزبان بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان است که  مراسم افتتاح این جشنواره شامگاه سه شنبه در سالن ورزشی ابن سینا همدان در میان استقبال پرشور کودکان و نوجوانان همدانی برگزار شد.

گروه های کودکان با لباس های محلی، گروه کودکان با لباس مدارس، گروه کودکان با چادرهای سفید و صد ها کودک دیگر شامگاه سه شنبه در سالن ورزشی ابن سینا نظاره گر مراسم افتتاح این جشنواره بودند.

این مراسم هم همانند سایر مراسم با قرائت قرآن و پخش سرود جمهوری اسلامی توسط گروه کودکان آغاز شد، در وسط سالن قطاری بود که پس از پایان سرود جمهوری اسلامی، با پخش آهنگ شاد شروع به حرکت کرد که کودکان همدانی بر آن سوار بودند، آتش بازی در اطراف قطار و پخش موسیقی شاد و حرکت قطار شور و هیجان خاصی بین کودکان حاضر در سالن ایجاد کرده بود.

پس از اجرای حرکت قطار و خواندن شعر توسط عمو حمید( حمید رضایی مجد) مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان  بر روی سن آمد و گفت: جشنواره تئاتر کودک و نوجوان با نام هگمتانه عجین شده است.

ترجمه همزمان سخنان سخنرانان برای مهمانان خارجی از دیگر ویژگی های مراسم افتتاحیه جشنواره بود، پس از سخنرانی، کودکان تبریزی رقص آذری را بر روی سن اجرا کردند.

سخنرانی معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان بعد از رقص آذری کودکان تبریزی بود که محمد ابراهیم الهی تبار خداوند را برای میزبانی جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان شکر کرد.

دبیر بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان بر روی سن آمد و سخنانش را اینگونه آغاز کرد: به نام خداوند جان و خرد و سلام به صلح، سلام به عشق، سلام به کودکی.

پیام دهکردی افزود: کودکان و نوجوانان و مهمانان به آیین گشایش بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان خوش آمدید.

وی در ادامه گفت: امروز نه به عنوان دبیر جشنواره بلکه به عنوان یک مدرس تئاتر که تا پیش از پذیرش مسئولیت دبیری جشنواره روز بدون تدریس نداشته ام، سخن می‌گویم.

وی افزود: از روزهای آغازین شروع به کار دبیری جشنواره بیست و یکم در تهران تاکنون که اینجا ایستاده‌ام، روز بدون یادگیری نداشته ام، یادگیری نکات تلخ و شیرین که البته تلخی ها بیشتر بود.

دهکردی تصریح کرد: پس از جشنواره با دقت بیشتری سر کلاس ها حاضر شده و مبحث کودکی را که نخستین سرفصل تدریس و آموزش من است با درک بیشتری آموزش می دهم.

دبیر بیست و یکمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان بیان کرد: بر این باور هستم که فقدان کودکی در وجود اغلب هنرمندان، هنر را از ناب بودن دور می کند که باید به رفع این مهم توجه بیشتری صورت گیرد.

دهکردی ابراز داشت: به کودکی اجازه دهیم که بر ما بخندد و بی پروا حرکت کند، باید به کودکان اجازه کودکی کردن دهیم.

اجرای نمایش گروه اسپانیایی در مراسم افتتاحیه از جمله ویژگی های برنامه بود، هنرمند اسپانیایی ملبس به لباس زرافه در بین کودکان حرکت می کرد و آنها را به شور و وجد می آورد.

بعد از اجرای نمایش توسط گروه اسپانیایی ، ورزشکاران نوجوان همدانی ورزش زیبای باستانی پهلوانی ایران زمین را در وسط  سالن به اجرا گذاشتند.

اجرای برنامه های شاد همراه با موسیقی و حرکات نمایشی افرادی که لباس های محلی استان همدان را بر تن داشتند از جمله برنامه های مراسم افتتاحیه بود.

در پایان مراسم همه بچه های داخل سالن وسط سالن آمدند تا سوار بر قطار جشنواره صدای شدی خود را به گوش همه کودکان برسانند .

مراسم افتتاحیه بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان منسجم تر از سال قبل بود، بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان با شرکت ۳۹ گروه نمایشی از سراسر کشور و چهار گروه نمایشی خارجی و بیش از ۲۵ گروه نمایشی از استان همدان و در ۱۱ بخش شامل کودک، نوجوان، بین المللی، خردسال، خیابانی، همدانی، پوستر و عکس، نمایشنامه خوانی، پژوهش و مقاله، کارگاه های آموزشی و نشست های تخصصی برگزار می شود.

در بخش کودک هشت گروه، نوجوان هفت گروه، بین الملل چهار گروه و در بخش دانش آموزی پنج گروه، خردسال هفت گروه و خیابانی هفت گروه، بخش ویژه همدان چهار گروه و نمایشنامه خوانی سه گروه حضور دارند.

نمایش های بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در هشت سالن شهر همدان به اجرا در می آید.

گفتنی است بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۱۵ تا ۲۱ مهر ماه سال جاری در استان همدان برگزار می شود.

حاشیه ها

مراسم افتتاحیه بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان امروز با حاشیه هایی همراه بود.

بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان حدود ساعت ۱۶ و ۱۵ دقیقه امروز در سالن ورزشی ابن سینای همدان در حالی کار خود را آغاز کرد که کودکان و نوجوانان همدانی با خانواده های خود و میهمانان در سالن سه هزار نفری ابن سینا جمع شده و جشن بیست و یک سالگی این جشنواره را جشن گرفتند.

در ابتدای مراسم حاضران به یاد مظلومیت کودکان غره یک دقیقه به پا خواسته و سکوت کردند تا در جشنواره ای که سهم همه بچه های جهان است یادی از مظلومیت کودکان در غزه کنند.

در نخستین لحظات مراسم افتتاحیه عمو حمید به همراه کودکان در داخل قطار شادی نارنجی رنگ جشنواره نشسته و بر روی ریل های خود سوت آغاز جشنواره را با حرکت خود به صدا درآوردند و سرود شادی را به همراه هم همراه با فضایی شاد و مفرح و آتش بازی خواندند.

نخستین سخنران مراسم فاضل عبادی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی همدان بود که جشنواره را عجین با نام هگمتانه خطاب کرد و گفت: در چند روز آینده حرف‌هایی از جنس کودکانه و به زبان فاخر هنر برای نسلی که آینده ساز کشور ایران هستند از طریق بیست و یکمین دوره جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان زده می‌شود.

سخنرانی معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان و دبیر جشنواره نیز از دیگر بخش های این مراسم بود که هر دو به نوعی بر توجه به کودکان و تئاتر کودکان تأکید داشتند.

نمایش جذاب فولکلور کودکان تبریز در دو بخش اجرا شد که بسیار مورد استقبال و تشویق مدعوین واقع شد.

کلیپ معرفی همدان که همراه با موسیقی به معرفی توانمندی‌ها و نقاط دیدنی همدان می‌پرداخت، در این بخش اجرا شد هر چند بخش‌های کلیپی بر روی یک ال سی دی در مرکز سالن پخش می‌شد که اگر تعداد این ال سی دی‌ها در نقاط مختلف سالن بیشتر بود، همه حضار بهتر می‌توانستند از این بخش برخوردار شوند.

گروه سرود جمعی کودکان از دیگر بخش ها بود که همراه با آن سرود کودکانی در وسط سالن حرکات نمایشی اجرا می‌کردند.

با وجود اینکه قرار بود گروه فیتیله از شبکه دو سیما در مراسم گشایش جشنواره حضور یابد اما به دلایلی این گروه موفق به حضور در همدان نشدند که گویا قرار است در روزهای آینده در جشنواره تئاتر همدان حضور یابند.

با وجود اینکه از قبل هماهنگی‌ها برای ورود همه میهمانان مراسم افتتاحیه از طریق دعوت نامه صورت گرفته بود اما همه کسانی که بدون دعوت نامه به سالن ابن سینا مراجعه کرده بودند هم موفق به حضور در سالن و استفاده از برنامه شدند.

حدود یکصد خبرنگار و عکاس هم در سالن حضور داشته و پوشش بیست و یکمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان را بر عهده داشتند.

منبع:۳۰نماجوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *