معیری: مسئولین پرونده سینمای کودک را بستند

۳۰نماجوان-بلاتکلیفی فیلم های تولید شده کودک و نوجوانmoaieri

کارگردان فیلم«کتونی سفید»گفت: چرا فیلم‌هایی که ساخته شده و در آرشیو بنیاد سینمایی فارابی قرار دارد در بلاتکلیفی غرق شده است. چرا هیچ اقدامی برای اکران این فیلم‌ها صورت نمی‌گیرد؟

محمدابراهیم معیری کارگردان فیلم «کتونی سفید» درگفت‌وگو با خبرنگار ما درباره وضعیت سینمای کودک و نوجوان گفت: سوالی که به نظرم هر ذهن آگاهی را به خود مشغول می کنداین است که چرا فیلم هایی که ساخته شده و در آرشیو بنیاد سینمایی فارابی قرار دارد در بلاتکلیفی غرق شده است. چرا هیچ اقدامی برای اکران این فیلم ها صورت نمی‌گیرد. حدود ۵۰ فیلم کودک و نوجوان که در دوره های مختلف جشنواره کودک و رشد به نمایش درآمدند، بلاتکلیف هستند.

نمی توان چشم اندازی برای سینمای کودک و نوجوان تصویر کرد

وی ادامه داد:  فارغ از این  مهم که افراد یا نهادهایی مسئول هستند به این مهم توجه کنیم که وقتی فیلم های آماده اکران، نمایش داده نمی شود (سینما و تلویزیون) نمی توان چشم انداز مناسبی برای سینمای کودک و نوجوان در نظر گرفت. وقتی فیلم های تولید شده رنگ پرده به خود نمی بینند چگونه می توان آینده ای برای سینمای کودک و نوجوان تصویر کرد. فیلم های تولید شده تاریخ مصرف دارد و حرف فیلم ها مربوط به  زمان خاصی است.  ما کودکان و نوجوانان را در معرض آماج تهاجم فرهنگی قرار دادیم و هیچ کاری برای آنان انجام نمی دهیم.

مسئولین پرونده سینمای کودک را بستند

کارگردان فیلم سینمایی «دامنه‌های سفید» در ادامه به میزان جمعیت کودک و نوجوان در کشور اشاره کرد و گفت: طبق آمار حدود  ۱۵ میلیون کودک و نوجوان در کشور داریم این سوال را یک مسئول امور تربیتی کودک و نوجوان پاسخ گو باشد با توجه به عدم ارایه برنامه مناسب برای این گروه سنی و عدم انتقال درست فرهنگ به این عزیزان  چه سرنوشتی را برای آنان باید متصور باشیم؟ آموزش و پرورش و دست اندراکاران سینمای کودک و نوجوان متاسفانه پرونده  این قشر  را بسته و به کناری گذاشتندو خیال خودشان را راحت کردند.

سینمای کودک و نوجوان سینمای پاک و سالم

وی  در ادامه تاکیدکرد: وقتی افرادی علاقمند به این سینما هیچ توجهی از سوی مسئولین نمی بینند این گونه از سینما را رها می کنند. ای کاش سینمای کودک و نوجوان به اندازه رشد قدی بچه ها رشد می کرد. ما متاسفانه به طور کلی این گروه سنی را نمی بینیم . فراموش نکنیم بخش زیادی ازسینمای کودک و نوجوان در حوزه بین الملل موفقیت بسزایی کسب کرده است و در سالهای ابتدایی به واسطه سینمای کودک و نوجوان در حوزه بین الملل توانستیم موفق عمل کنیم.  سینمای کودک و نوجوان سینمای سالم و پاکی است که همیشه راه خود را در میان مخاطبان داخلی و خارجی باز کرده است وسینمای پاک گوهری است که در قرن بیست و یکم کمتر وجود دارد این سینما با نزدیک شدن به فطرت انسانی با مخاطب به خوبی می تواند ارتباط برقرار کندکه متاسفانه نادیده گرفته شده است.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *