نشست«سنجاقک های برکه سبز»در ارسباران +عکس

۳۰نماجوان-گزارش تصویری نشست سنجاقک های برکه سبز

دویست و بیست و یکمین جلسه باشگاه فیلم تهران ،  ۴ دی ماه با نمایش و نقد و بررسی فیلم ” سنجاقک های برکه سبز” و با حضور علی قوی تن (کارگردان) ، روناک پوریادگار ، حامد کیازال ، آرتمیس گلبازیان (بازیگران) و علی علایی (منتقد) در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

پس از نمایش فیلم “سنجاقک های برکه سبز” که پیش از این در جشنواره فیلم کودک همدان و جشنواره فیلم فجر به نمایش در آمده بود ، حاضران به روی سن رفتند.
در ابتدا علی علایی مروری بر کارنامه کاری علی قوی تن انجام داد. “سنجاقک های برکه سبز” فیلم ما قبل آخر علی قوی تن در مقام کارگردان بوده است و فیلم جدید او با عنوان “پرواز بادبادک ها” در جشنواره فیلم کودک اصفهان به نمایش در آمده است.
روناک پوریادگار نیز با بیان اینکه فارغ التحصیل رشته تئاتر است افزود: سنجاقک های برکه سبز اولین تجربه سینمایی ام در سن هفده سالگی بوده است و تجربه دوم بازیگری ام نیز مجددا با آقای قوی تن در فیلم “پرواز بادبادک ها” است.
حامد کیازال هم که به عنوان شخصیت اصلی قصه در فیلم ایفای نقش میکرد برای معرفی خود با بیان اینکه همیشه پسر شوخ و شیطونی است ، گفت:  این اولین کار سینمایی ام بوده است و تا کنون در ۱۰ کار تلوزیونی وسینمایی بازی کرده ام که از کارهای تلوزیونی میتوانم به طنز “مسافران” و “سه پنج دو” اشاره کنم.
علی علایی که به عنوان مجری/منتقد در برنامه حضور داشت ، در پرسش از قوی تن گفت: به نظر می رسد روایت این فیلم برای کودک و نوجوان ثقیل است و کودک و نوجوان به عنوان مخاطب با فیلم ارتباط برقرار نمی کند. شما به عنوان کارگردان این اثر،کدام گروه از مخاطبان گروه هدف شما بودند؟
قوی تن نیز با بیان اینکه این فیلم یک تجربه است به بهانه ی کودک و برای بزرگسال ، افزود: ما جز به رویا فکر کردن کار دیگری نداریم و این شاید به حقیقت بپیوندد و ضمنا بحث دیگری هم که در فیلم وجود دارد بحث امید است که برای همه قابل درک است. 
در بخش دیگری از جلسه، علایی با بیان این پرسش که آیا وجود این تعداد فلاش بک در فیلم باعث ایجاد اختلال در روند روایت فیلم شده و یا نبود رخدادهای زیاد در جنگل شما را به این نوع تدوین رسانده است؟
قوی تن هم با ابراز ناخرسندی از تدوین فیلم گفت: من خودم هم مخالف این همه فلاش بک بودم و این نظر آقای بهرام دهقانی در مقام تدوینگر بوده است و عدم حضور من در مرحله تدوین باعث صدمه به فیلم و کم شدن جذابیت فیلم شده است. 
در ادامه یکی از حاضرین نظرات صریحی را در مورد اشکالات فیلم بیان کرد و در ادامه با توجه به شباهت ظاهری قوی تن با مرحوم سهراب سپهری گفت: به نظر من آقای قوی تن به جای کارگردانی می‌توانستند نقش سهراب سپهری را بازی بکنند، اینطوری مفید تر هستند.
قوی تن نیز در پاسخ به کنایه این فرد گفت: خوب است که آدم به خودش می آید و متوجه می‌شود که چیزی نمی‌داند.من معتقدم بیشتر باید بشنوم و اگر توانستم باز هم فیلم بسازم، باید ایراد هایم را برطرف کنم وگرنه می‌روم و نقش سهراب سپهری را بازی می کنم.
علایی بار دیگر با اشاره به صحنه هایی از فیلم ، شخصیت رها را زیر سوال برد و افزود: برای رها در فیلم خیلی کم دیالوگ نوشتید وخیلی از دیالوگ ها هم تکراری هستند، مخاطب دغدغه ها و رنجهای رها را نمی فهمد و همزاد پنداری نمی کند.
قوی تن در جواب این بحث گفت: ما از ابتدا اساسمان این بود که رها کم حرف باشد و با تصمیمات و تصاویری که داشتیم می‌خواستیم نشان بدهیم که رها به آخر خط رسیده است. 
پوریادگار نیز به عنوان ایفا کننده ی نقش رها افزود: وقتی از آقای قوی تن کمک خواستم ایشان گفتند که در جامعه بگرد و نمونه ای معین از این نقش را پیدا کن و درباره خصوصیات آنها تحقیق کن. اتفاقا حتی بازی در نقش رها برای من هم سخت بود چرا که باید بیشتر با حالت چهره و بدن بازی میکردم و خودم هم دوست داشتم بیشتر دیالوگ داشته باشم.
حامد کیازال هم در پاسخ به ایراد وارد شده بر نحوه بازی نقش لطیف گفت: لطیف هیچ روحیه ی بچگی ندارد، چون بچگی نکرده و از همان اول کار کرده است و دست به دست بین قاچاقچی ها گشته وخیلی زود بزرگ شده است و وقتی برای بچگی نداشته است.
در انتهای مراسم از حاضرین روی صحنه با لوح تقدیر بابت شرکت در جلسه تقدیر شد.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
 
 
منبع: سینمافا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *