نشست پرسش و پاسخ «سلام بر فرشتگان»+عکس

۳۰نماجوان-فیلم را ساختم تا به خودم ثابت کنم که می‌توانم چنین مزخرفی را بسازم.

اژدری: بد نیست نسل جدید ما که همواره هری‌پاتر و تن‌تن می‌بینند بعضی وقت‌ها هم فیلمی چون سلامت بر فرشتگان را ببینند.

«ماه چهره خلیلی» بازیگر فیلم سینمایی «سلام بر فرشتگان» گفت: اولین بارم بود که کار کودک انجام می‌دادم و امیدوارم آخرین بار هم نباشد.

نشست پرسش و پاسخ فیلم «سلام بر فرشتگان» با حضور فرزاد اژدری کارگردان، حسن علیمردانی تهیه‌کننده، ماهچهره خلیلی و اصغر نقی‌زاده، شمسی فضل‌الهی بازیگران، اسلامی مسئول جلوه‌های ویژه، محمود گبرلو منتقد مجری ثابت، سحر عصر‌آزاد منتقد میهمان در سالن کنفرانس همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

در ابتدای این نشست حسن علیمردانی گفت: در دهه فجر امسال فیلم سلام بر فرشتگان دو ساله شد.  دو سال پیش آقای اژدری کار کردن روی فیلمنامه این فیلم را به بنده پیشنهاد دادند. فیلمنامه را خواندم و آن را داستانی بکر و اساسی دانستم و به همین دلیل در همان لحظه اول جواب مثبت برای همکاری در این فیلم را دادم.

وی در ادامه از معاونت سینمایی، دفتر توسعه فناوری، جمشید روشن، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی برای همکاری برای تولید این فیلم به بهترین وجه تشکر کرد.

در ادامه این برنامه شمس فضل‌الهی درباره ایفای نقش در فیلم «سلام بر فرشتگان» بیان داشت: بنده با کسانی که از مرگ هراس داشتند یا با مرگ عزیزان خود مواجه بودند برخورد کرده‌ام. این افراد از مرگ می‌ترسند. هم اکنون بسیار خوشحالم که در این فیلم بازی کرده‌ام و به کسانی که از مرگ هراس دارند پیشنهاد می‌کنم که این فیلم را ببینند.

وی ادامه داد: برای من این پیام که زنده باشید تا هر روز یک کار خوب انجام دهید بسیار مهم است. زمانی که فیلمنامه را به من ارائه دادند زیاد نمی‌توانستم به جزئیات آن توجه کنم اما در یک نگاه کلی فیلمنامه بار مثبتی به همراه داشت. در ضمن باید بگویم نزدیکی جهان مرگ و زندگی در این فیلم قشنگ است.

به گزاری فارس، در ادامه این نشست پرسش و پاسخ، ماهچهره خلیلی در خصوص بازی در یک فیلم کودک گفت: بار اول بود که فیلم را دیدم، خیلی خوشحال هستم که توانستیم فیلمی با این کیفیت در ایران تولید کنیم. بنده اولین بارم بود که کار کودک انجام می‌دادم و امیدوارم آخرین بار هم نباشد.

اصغر نقی‌زاده دیگر بازیگر این فیلم در خصوص محوریت سلام بر فرشتگان گفت: ترس از مرگ جزء سیستم دفاعی بدن است. من خوشحال هستم که بعد از ۲۹ سال، کارگردانی را می‌بینم که جای بازیگر بدل آورده است چون در ایران برای پلاتوها و جلوه‌های ویژه امکانات زیادی نیست.

نقی‌زاده در ادامه خاطر نشان کرد: آخرین بار برای فیلم خاک سرسبز استودیو را دیدم و باید بگویم زحمت زیاد کشیده است که جلوه‌های ویژه کار، خوب از کار دربیاید، به نظرم این فیلم برای گروه سنی ابتدایی و راهنمایی به خصوص دختر خانم‌ها بسیار جذاب باشد و تنها ایراد کار را با توجه به ۲۰ سال سابقه کار در آموزش و پرورش زمان طولانی آن می‌دانم و اگر من بودم تایم فیلم را در حدود ۷۰ دقیقه در نظر می‌گرفتم.

بنابراین گزارش، در ادامه این برنامه اسلامی درباره جلوه‌های ویژه گفت: کار کردن برای این فیلم تجربه خوبی بود و تخیلات شاد آقای اژدری به ما کمک کرد که بسیاری از کارهایی که نمی‌توانستیم برای جلوه‌های ویژه فیلم‌های دیگر انجام دهیم در این کار لحاظ کنیم در ضمن باید از برادران سحرخیز که در امر انیمیشن بسیار زحمت کشیدند سپاسگزاری کنم.

به گزارش فارس، پس از اظهارات عوامل فیلم، خبرنگاران یک به یک پشت تریبون آمده و سوالات خود را در خصوص فیلم عنوان کردند.

فرزاد اژدری در پاسخ به این سؤال که نحوه بیان عالم نور و جلوه‌های ویژه را چگونه طراحی کردید و بدلکارهای فیلم کجا هستند که ما آنها را نمی‌بینیم، گفت: آقای ارشاد اقدسی مسئول بدلکاران فیلم بوده است و در سالن حضور دارد و از ایشان خواهش می‌کنم که دست خود را بالا بگیرد تا دوستان ببینند که این کار بدل داشته است. در خصوص عالم نور نیز باید بگویم آقای طوفان مهردادیان «در نقش بودی نبودی» یک روز از ۶ عصر تا ۶ صبح به حالت معلق بودند البته گریبان همه ما را این معلق بودن در استودیو گرفته بود و ما از ۶ ماه قبل کار طراحی صحنه به صحنه آن را آغاز کرده بودیم و دقیقا می‌دانستیم قرار است چه اتفاقی بیفتد و در خصوص گرافیک‌ موش‌ها و گربه‌ها به توافق رسیده بودیم.

اسلامی نیز در ادامه توضیحات اژدری گفت: این فیلم اگر نگویم یکی از بهترین، حداقل یکی از فیلم‌هایی است که نسبتا استاندارد است و ما تمام فضاسازی‌ها را محاسبه کرده بودیم اما در خصوص متفاوت بودن موسیقی و گرافیک‌ها باید بگویم با توجه به تنوع موسیقی به کار رفته در فیلم باید گرافیک‌های مختلفی در اثر لحاظ می‌شد و به نظرم موسیقی در گرافیک‌ها خوب از آب درآمده است.

در ادامه این نشست اژدری در پاسخ به این سوال که آیا شرور بودن موش‌ها تأثیر منفی در ذهن کودکان نمی‌گذارد و در کل مفهوم فیلم سنگین است، گفت: ما فیلمی ساختیم که موضوع تکراری را مطرح می‌کند، مرگ به مرخصی می‌رود و همه چیز بهم می‌خورد. بنده زمانی که می‌خواستم که این فیلم را بسازم به این فکر می‌کردم که وقتی یکی از عزیزان ما از دست می‌رود به بچه‌ها چه می‌گوییم. به بچه‌ها می‌گوییم که عزیزانمان به بهشت رفته‌اند. من سعی کردم فیلمی بسازم که بچه‌ها در خصوص اینکه افراد بعد از مرگ به کجا می‌روند تفهیم شوند. درباره اینکه  ما در قصه بای بای خان داریم باید بگویم در ابتدا قرار بود دو شخصیت فرشته مرگ و زندگی را در داستان داشته باشیم اما به این توافق رسیدیم که مفهوم مرگ و زندگی را داشته باشیم مثلا فرشته میکائیل (جان جان) در فیلم وجود دارد که وظیفه‌اش حفظ زندگی موجودات است.

اژدری در ادامه توضیحات خود بیان داشت: بد نیست نسل جدید ما که همواره هری‌پاتر و تن‌تن می‌بینند بعضی وقت‌ها هم فیلمی چون سلامت بر فرشتگان را ببینند.

کارگردان فیلم سلام بر فرشتگان ادامه داد: زمانی که به عزیزی خوشنام پیشنهاد کردم که در این فیلم بازی کند به من گفت که شما دیوانه‌اید و این یک فیلمنامه مزخرف است. شاید من این فیلم را ساختم تا به خودم ثابت کنم که می‌توانم چنین مزخرفی را بسازم.

به گزارش فارس، سحر عصرآزاد منتقد میهمان این نشست درباره فیلم «سلام بر فرشتگان» گفت: همواره صحبت از این است که سینمای کودک مهجور است و تعداد فیلم‌ها که برای کودکان ساخته می‌شود بسیار اندک است اما در فیلم آقای اژدری این نکته لحاظ شده و این فیلم برای کودکان ساخته شده است.

همچنین تصور عموم این است که در کاری که موسوم به سینمای کودک است باید تکنیک، منطق و فیلمنامه همواره در سطح پایینی قرار داشته باشد و دست کم گرفته شود اما در «سلام بر فرشتگان» ما فیلمنامه‌ای با جزئیات کامل می‌بینیم.

این منتقد در ادامه گفت: در فیلم‌ها کدهای خوبی ارائه می‌شود مانند کارهای خوب انجام دادن شخصیت کودک فیلم برای رسیدن به اجابت دعا. در ضمن با توجه به اشل سینمای ایران حقیقتا «سلامت بر فرشتگان » را اتفاق خوبی می‌دانم.

عصرآزاد در ادامه افزود: زمانی که تمام فیلم با جزئیاتی به شدت دقیق پایه‌ریزی شده است انتظار از وجوه دیگر فیلم نیز بالا می‌رود اما بعد از رفتن شخصیت بای‌بای خان خط دراماتیک کمرنگ شده و ما خط داستانی نداریم و ریتم افت می‌کند. البته اگر حیوانات در فیلم تبدیل به شخصیت می‌شدند و در حد کلید نمی‌مانند بسیار خوب بود.

اصغر نقی‌زاده در خصوص اظهارات عصرآزاد اظهار داشت: مخاطب این کار بچه‌های رده سنی ابتدایی و راهنمایی هستند و باید کاری را ارائه می‌دادیم که برای آنها جذابیت داشته و قابل فهم باشد البته به نظرم اگر در سکانس‌هایی از فیلم کارتن‌های خارجی پخش نمی‌شد و به جای آن از کارتن‌های ایرانی استفاده می‌شد بسیار بهتر بود.

اژدری درباره صحبت نقی‌زاده گفت: به این دلیل در برخی از سکانس‌ها از انیمیشن‌های خارجی استفاده کردم که بعدها کارگردانان انیمیشن‌های ایرانی مدعی نشوند که چرا من از اثر آنها در فیلمم استفاده کردم و دلیل دیگری ندارد.

به گزارش فارس این نشست پرسش و پاسخ با حاشیه‌های جالبی همراه بود.

*دو بازیگر خردسال فیلم در تمام مدت نشست در کنار ماهچهره خلیلی بودند و بازیگر خردسال فیلم خطاب به حضار گفت: خوشحالم که از فیلم خوشتان آمده است. من فکر نمی‌کردم این قدر خوب در این فیلم بازی کنم و از همه عوامل فیلم تشکر می‌کنم که چیزهای زیادی به من یاد دادند که تا الان بلد نبودم.

* در پایان این نشست دستیار کارگردان فیلم سلام بر فرشتگان گفت: شاید بیشتر از دو ماه پیش تولید این کار طول کشید و ما کسری بازیگر داشتیم چرا که بسیاری از افراد می‌ترسیدند که در فیلم  با محوریت کودک و با این مضمون بازی کنند شاید هم برخی از اینکه آقای اژدری اولین فیلمش را می‌ساخت از بازی در فیلم می‌ترسیدند.

* شمسی فضل‌الهی در اثنای این نشست اشعاری را در وصف مرگ خواند و گفت: اگر مرگ نبود دست ما در پی چیزی می‌گشت.

منبع:فارس

2 دنبال این می گردید “نشست پرسش و پاسخ «سلام بر فرشتگان»+عکس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *