نگاه پاستوریزه فارابی و ارشاد دلیل کمبود آثار نوجوانان

۳۰نماجوان-مگر دستگاه فیلمنامه نویسی دارم؟

کارگردان باسابقه سینمای کودک با انتقاد از فراهم نشدن شرایط ساخت فیلمنامه «تنهایی دریا» تاکید کرد فیلمنامه‌های متفاوت راهی به جریان تولید ندارند.

 

محمدعلی طالبی کارگردان سینما درباره کمبود آثار سینمایی درباره نوجوانان در سال های اخیر و سمت و سو دادن مضمونی فیلمنامه ها توسط شورای پروانه ساخت به خبرنگار سوره سینما گفت: مهمترین دلیل کمبود آثار درباره نوجوانان و جوانان نگاه کاملاً پاستوریزه فارابی و ارشاد است و اینگونه تلاش می کنند آثاری که ساخته می شود کاملاً یکنواخت و سطحی باشد تا شاید به دردسر نیفتند. در این چند سال اخیر من فیلمنامه هایی در مورد کودکان و نوجوانان خواندم که پروانه ساخت گرفتند و فیلم هایی دیدم که ساخته شده اند که حتی در حد توجه کردن هم نیستند و این به عقیده من به نبود درک صحیح شورای بازخوانی فیلمنامه‌ها از جامعه و فیلمسازی در حیطه کودک و نوجوان است.
کارگردان «کیسه برنج» افزود: طی سال هایی که من و امثال من در این سینما کار کرده ایم کاملاً متوجه همه ارزش ها و خط قرمزها هستیم، پس خوب می دانیم که در مورد چه مسائلی از جامعه می توانیم چگونه صحبت کنیم فیلم درباره کودکان و نوجوانان که تنها نباید جنبه مفرح و شادی را برای آنها در نظر گرفت، ما فیلمسازان در جامعه زندگی می کنیم و پا به پای مردم مشکلات اقتصادی و اجتماعی را درک می‌کنیم، هنرمند باید آینه اجتماع خود باشد اما انگار مسئولین هم عصر با مردم زندگی نمی کنند.
کارگردان «دیوار» ادامه داد: من در این سال ها که در سینما مشغولم هیچگونه امکانات مالی از فارابی نگرفته و همه آثارم توسط تلویزیون و… ساخته شده است. در این شرایط فیلمساز باید چه کار کند؟ یا تنها در راستای نگاه دولتی و دیکته شده فیلم بسازد یا تا ابد بیکار بماند؟بعضی از آقایان که در شوراهای مختلف هم حضور دارند سالی دو فیلم در داخل و خارج از با بودجه های سنگین می سازند که اغلب نه نظر مخاطبان را جلب می کنند نه اثرشان حرکتی برای سینمای جامعه ایجاد می کند.
طالبی افزود: من فیلمنامه «تنهایی دریا» را به شورای پروانه ساخت ارائه کردم و بعد از مدتی بدون هیچگونه دلیلی آن را رد کرده اند بی آنکه حتی اصلاحیه ای به من بدهند، این فیلمنامه درباره پسر نوجوانی است که به علت مشکلات مالی دست به قاچاق ماهی می زند و در مسیر فیلم متوجه می شود که کار اشتباهی انجام می دهد، این موضوع از شرایط مستندی که دامنگیر نوجوانان و جوانان در شمال کشور است بیرون آمده و مدتی از عمر من صرف آن شده است، حالا به من اعلام می کنند که فیلمنامه رد شده، فیلمنامه دیگری بنویس و ارائه بده، واقعاً خنده دار است مگر دستگاه فیلمنامه‌نویسی داریم که سریع کار را شروع کنیم.
وی در پایان گفت: در سال های اخیر محدوده نگرش فیلمنامه‌نویس ها به اجبار بسیار تنگ شده، شرایط بسیار سخت است و تنها نویسنده و فیلمساز می تواند به مسائل سطحی و بی دغدغه فکر کند.
 
منبع:سوره سینما

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *