گفتگوی اختصاصی با شایان جلالی به بهانه اکران فیلمش

۳۰نماجوان-شایان جلالی:بازیگران کودک و نوجوان را از اختتامیه جشنواره بیرون کردند

ekran_kaghaz_khoros_neshan (14)

شایان جلالی بازیگر نوجوانی است که هنرنماییش را پیش تر در فیلم های من همسرش هستم،سریال آوای باران و سریال روح الله و …دیده ایم.اینبار به بهانه اکران فیلم کاغذ خروس نشان به سراغش رفتیم.شایان دردودل های زیادی از جشنواره فیلم کودک ونوجوان و گلایه هایی از مسئولین سینمای کودک دارد که خواندن آنها خالی از لطف نیست.

 

 

 از خودت برامون بگو ؟

من شایان جلالی هستم اولین کارم بود که نقش اول بازی میکردم با خانم میلانی .

تجربه کار با خانم میلانی  چطور بود؟

برام تجربه خوبی بود هم به خاطر اینکه ماله دهه قبل بود که میخواستم بازی کنم و هم به خاطر نقش اول بودنم که بار مسئولیتم چند برابر میشد .ارتباط یک پسری که نسل امروزیه با پسری که نسل قبل هست خیلی سخت بود.مثلا تکنولوژی هایی که امروز وجود داره ما میخواستیم ازش استفاده کنیم اما خانم میلانی برای اینکه حس کار در بیاد میگفت استفاده نکنید.به همین دلیل واسم خیلی سخت بود اما باهاش کنار اومدم.

امسال چرا فیلم «کاغذ خروس نشان» به جشنواره فیلم کودک ونوجوان نرفت؟

خب بعضی لج و لج بازی ها بود .من خودم جشنواره کودک بودم امسال و نمیدونم علت این لج و لجبازی ها چیه ؟مثل اینکه عادتشونه .ولی من امسال به عنوان
داور به جشنواره فیلم کودک ونوجوان رفتم و این فیلم رو هم عنوان کردم که همه بدونن نذاشتن در جشنواره فیلم کودک ونوجوان حضور داشته باشه.

جشنواره فیلم کودک ونوجوان امسال چطور بود؟

به نظر من از بیست و هشت سال سابقه ای که این جشنواره داره جشنواره امسال مزخرف ترین جشنواره ای بود که من تا حالا دیده بودم.خیلی ما رو حرص دادن من نمیخواستم این چیزا رو بیان کنم اما خیلی حرص دادن ما رو .من به عنوان داور جشنواره بودم باید دفاع کنم از جشنواره اما اصلا دفاع نمیکنم .شاید اختتامیه باید یه فرقی بین خبرنگارا و بازیگرا باشه.خبرنگارا اهمیت خودشون رو دارن و بازیگرا هم همینطور اما نباید یه بازیگر رو از اختتامیه پرت کنن بیرون و نذارن که در مراسم حضور داشته باشه دیشب اختتامیه این کار رو کردن با بازیگرایی مثل علی شادمان،سهند جاهدی و… حالا خودم نه اما خیلی ها رو از سالن بیرون انداختن حتی یکی از بچه ها غش کرد آمبولانس اومد ولی هیچ اهمیتی داده نشد.البته شب قبلش گفته بودن شما حق ندارید برید اختتامیه که ما با التماس رفتیم و با التماس هم بچه ها رو پرت کرد بیرون.

دلیل این رفتار چی بود؟

دلیلش نمیدونم والا چی بود مثل اینکه خبرنگارا براشون اهمیت بیشتری داشتن یا اینکه لج و لجبازی بوده چون لج و لجبازی همه جا هست مثلا بازیگری که سابقه کاریش با من یکی هست میره بهترین هتل اصفهان اما خود ما میریم مهمانسرا یا مثلا بازیگر بزرگسال با هواپیما میاد جشنواره اما ما رو با اتوبوس میارن.خیلی تفاوت میذارن بین بازیگرای بزرگسال و نوجوان .۷۰ نفر خارجی رو از خارج میارن جشنواره اما هم وطنان خودشون رو به زور بردن اونم با اتوبوس و امکانات خیلی کم وضعیت اسکانمون رو هم که گفتم مهمانسرا بود.

آخرین کار کودک ونوجوانی که داشتید چی بود؟

آخرین کاری که داشتم کاغذ خروس نشان بود در جشنواره کودک و نوجوان و بقیه فیلم هایی که داشتم ماله جشنواره فیلم فجر بود.

 

فیلم های جشنواره کودک ونوجوان امسال چطور بود؟رضایت بخش بود؟

نه اصلا .من نمیدونم چرا فیلمی که تدوین نشده بود رو آورده بودن جشنواره .من خودم داور جشنواره بودم همه فیلم ها رو دیدم یه فیلم ندیدم که تدوینش کامل شده باشه .یک فیلمی بود که اسم نمی برم اما یه موسیقی نداشت.فیلم بدون صدا گذاری بدون هیجان اومده بود توی جشنواره شرکت کرده بود.و به نظر من این خیلی حیفه که فیلمی که توی این همه جشنواره خارجی جایزه گرفته نمیذارن بیاد جشنواره.نمیدونم چرا از افتخارات خودشون استفاده نمیکنن.

بلاخره «کاغذ خروس نشان» اکران شد چرا فیلم های کودک ونوجوان در اکران مشکل دارن؟

پارسال ۱۴ تا فیلم توی جشنواره بودن سه یا چهارتا فیلم اکران شدن.نمیدونم چرا ولی پروانه نمایش دادن خیلی سخته.کارگردان با شور و شوق میره پروانه نمایش رو میگیره میاد نمیذارن اکران بشه بعد دوباره باید بره تمدید کنه و این رفتن برای تمدید ها استرس داره برای کارگردان که شاید این دفعه تمدید نکنن.شاید دوباره باهامون لج کنن

حرف پایانی؟

تشکر میکنم از آقای سیدجواد هاشمی میکنم که ما رو به این جشنواره بردن.و متاسفم از اینکه ما برای جشنواره خودمون باید خودمون التماس کنیم تا بریم .جشنواره فیلم فجر برای بزرگتر هاست .جشنواره فیلم کودک و نوجوان هم باز برای بزرگتر هاست .کلا همه چیز در سینمای ما شده برای بزرگتر ها

من اونقدر ترسم در جشنواره زیاد بود که یه خانم مسنی اونجا بودن من هنوز به سن تکلیف نرسیدم و خیلی چیزا برام آزاد بود .دست دادن اما من دستمو کشیدم گفتم من نمیتونم دست بدم معذرت میخوام.اینقدر ترس ما زیاد شده بود بابت جشنواره امسال.
در پایان امیدوارم جشنواره فیلم کودک ونوجوان و سینمای کودک ونوجوان واسه خود کودک ونوجوان باشه نه برای بزرگتر ها .چون همه چی برای بزرگتر ها شده در سینمای ما

تهیه و تنظیم:علیرضا جهانگیری منش

منبع:۳۰نماجوان

4 دنبال این می گردید “گفتگوی اختصاصی با شایان جلالی به بهانه اکران فیلمش

  1. من واقعا این پسر و بازی هاشو دوست دارم خیلی ناراحت شدم وقتی این مسائل رو خوندم ایشالله این مشکل حل بشه بازیش توی همین فیلم فوق العاده بود ایشالله موفق باشه همیشه

    (۰)
  2. تا کی ماایرانیا میخوایم کوچه روشن کن و خونه تاریک کن باشیم.بجای اینکه از بچه ها حمایت کنیم بخاطر کاراشون،برای اونا حداقل امکاناتو در نظر میگیریم و برای دیگران… بسه انقدر مهمونوازی.

    (۰)
  3. واقعاً انسان متأثر میشه از شنیدن حرفهای آقای جلالی.اینکه بچه هارو از مکانی که محل معرفی خودشون و کاراشونه بندازن بیرون،جای تأمل داره.

    (۰)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *