گفتگوی اختصاصی ۳۰نماجوان با فرزاد اژدری

۳۰نماجوان-گفتگو با کارگردان فیلم عملیات مهد کودک

azhdari
مصاحبه اختصاصی ۳۰نماجوان با فرزاد اژدری کارشناس ارشد سینماو کارمند بنیاد سینمایی فارابی و همچنین کارگردان فیلم سینمایی عملیات مهد کودک

*** راجب فیلم توضیح میدید؟

عملیات مهد کودک راجب شش تا بچه هست که سعی میکنن پدر و مادرشون رو با یک عملیات گسترده توی خونه نگه دارن و باهاشون بازی کنن.

***جشنواره و فیلم هایی که در جشنواره حاضرن رو چطور ارزیابی میکنید؟

این جشنواره ها به سینمای کودک ونوجوان کمک کننده هست اما کافی نیست .البته در اصفهان شاید بلافاصله بعد از جشنواره  همه یادشون بره جشنواره رو اما در تهران ما بلافاصله دنبال فیلم های خارجی هستیم برای جشنواره بعدی اما تولیدات  دچار رکودی میشه و همه توجه ها به جشنواره فجر جلب میشه و از سال بعدش دوباره همه یاد سینمای کودک می افتن .درحالی که آثار کودک باید در طول سال ساخته بشه تا در جشنواره کودک شاهد آثار بهتر و بیشتری باشیم.

من یه تعدادی از کارها رو دیدم .فیلم تنهای تنهای تنها  رو فجر دیدم خیلی فیلم خوبی بود شهر آرزو ها فیلم خوبی هست .شنیدم فیلم تعطیلات دوست داشتنی فیلم خوبی شده که ندیدمش.

***فیلم کودک ساخته میشه اما در اکران همیشه مشکل داره این امر چقدر میتونه در سینمای کودک ونوجوان و تولیدات اون موثر باشه؟

صد در صد شما اگه قائل باشید به اینکه سینما یک صنعت هست .صنعت یه چرخه ای داره.بخشی به نام تولید و بخشی به نام عرضه .ما اگه فیلمی بسازیم و اون رو به مخاطب ندیم عملا یعنی پولمون رو ریختیم دور کاری که توی سینمای کودک اتفاق می افته ما هزینه های بالایی برای تولید فیلم کودک داریم اما بهش اکران داده نمیشه .امیدوارم هرچه سریعتر فکری براش بشه.

***خیلی از فیلم ها مثل فیلم سلام بر فرشتگان شما در زمان نامناسبی اکران میشه .چرا شما قبول میکنید فیلمتون در زمانی اکران بشه که  نمیتونه فروش خوبی داشته باشه؟

به نظر من کار درستی نیست ما هر فصل و هر ماه باید فیلم کودک داشته باشیم و درست نیست که ۵ تا فیلم رو با هم نمایش بدیم و چند ماه فیلم نمایش ندیم .امیدوارم یه تمهیداتی اندیشیده بشه تا هر ماه فیلم کودک داشته باشیم.

سلام فرشتگان قرار بود ۱ مهر اکران بشه اما ۱۵ روز ۱۵ روز رفت عقب و متاسفانه در بدترین زمان ممکن اکران شد.کسی از ما نظر نپرسید که قراره در این تاریخ پخش کنیم .کسی هم به ما نگفت قراره با این فیلم ۵ تا فیلم کودک دیگه اکران بشه .دیگه در یک عمل انجام شده قرار گرفتیم.متاسفانه چون دوستانی که در پخش این فیلم بودن لابی هایی داشتن با بزرگان سازمان سینمایی و چون از اونا چراغ  سبز هایی دیدن و فیلم رو در بدترین زمان ممکن اکران کردن.البته این بخش پوستر مناسبی برای فیلم چاپ نکرد و فیلم فقط در تهران اکران شد و ۷۵ میلیون فروخت.ما فیلم رو ساختیم مردم و خانواده ها ببینن این یه فیلم دینی هست حالا اگه دوستان دوست ندارن فیلم دینی پخش کنن این دیگه یه بحث دیگه است چیزی حدود ۵۰۰ میلیون هزینه شد واسه فیلم .در بدترین زمان ممکن  هم فیلم در شبکه خانگی با بدترین پکیج و در تعداد بسیار کم عرضه شد.

***فیلم هایی که  در چند سال اخیر میسازید  تلفیقی از رئال و انیمیشن هست.آیا فکر میکنید دیگه فیلم رئال نمیتونه بچه ها رو جذب کنه ؟

الان بچه ها نیاز دارن به همچین چیز هایی به خیال به تجسم به یه جور دیگه دیدن اگه از بالا نگاه کنیم زندگی همه ما از این فانتزی ها توش فراوان هست اما ما نمیخوایم قبول کنیم چیزی مثل معجزه .اما ما بزرگتر ها نمیبینیمشون ولی بچه ها میبینن و بهش توجه میکنن فکر میکنم شیوه مناسبی برای داستان گویی باشه .ما باید داستان رو جذاب نشون بدیم .اگه نباشه بچه ها نگاه نمیکنن.

ما نسل خطرناکی رو داریم بزرگ میکنیم .امیدوارم این نسل وقتی بزرگ شد ایرانی باشه و به ارزش های ایرانی پایبند باشه چیزی که من اصلا توی این نسل نمیبینم.

***جایزه میگیرید؟

من بهترین جایزه عمرم رو از مردم گرفتم این چند روز دیدم که بچه ها بزرگتر ها چقدر خوشحال بودن بعد از دیدن فیلم و با شادی سالن رو ترک میکردن.

***راجب جشنواره نظرتون چیه؟

من خودم چون توی پشت صحنه جشنواره هستم.با سختی هاش آشنا هستم اما امسال اصفهانی ها امسال یه خورده ما رو اذیت کردن .به نظر من باید از الان برای سال آینده برنامه ریزی بشه مکان ها و زمانبندی دقیق مشخص بشه .

منبع:۳۰نماجوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *