شهرام کرمی: تئاتر کودک از سینمای کودک فعال‌تر است

۳۰نماجوان-مدرس بین المللی تئاتر پداگوژی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوانtheatr_kodak (1)

دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان از حضور چند کمپانی تئاتری و پیشکسوت مطرح حوزه تئاتر کودک و نوجوان در جشنواره امسال خبر داد.

به گزارش ۳۰نماجوان،شهرام کرمی دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان درباره اقداماتی که برای جشنواره تئاتر کودک و نوجوان در حال انجام است‌ گفت:  یکی از مهمترین بخش‌هایی که در جشنواره امسال تلاش می‌کنیم پررونق برگزار شود‌، بخش بین الملل است‌. آنچه در این بخش اهمیت دارد دعوت از گروه‌های خارجی با شیوه‌های اجرایی متنوع است و در نظر داریم نماینده‌های تئاتر کودک ونوجوان را از کشورهای مختلف دعوت کنیم.

او گفت: در این راستا چند کمپانی مطرح این حوزه و پیشکسوت در دنیا مهمان جشنواره خواهند بود تا با گروه‌های تئاتری ایرانی مراوده داشته باشند و به این ترتیب به تئاتر کودک و نوجوان ما کمک کند.

وی با بیان اینکه دعوت و هماهنگی لازم برای حضور مهمانان خارجی در حال پیگیری است و فعلا نمی‌توان نامی از آنها برد‌، ادامه داد: امسال تلاش می‌کنیم جشنواره با همان اعتبار‌، شکل و شیوه قبل و رونق خوبی برگزار شود که در این رابطه به دنبال حضور کمپانی‌های شناخته شده در جشنواره هستیم.

کرمی با تاکید بر اینکه جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان بیش از ۱۰۰ هزار مخاطب دارد و به معنای واقعی مخاطب محور است بیان کرد: این جشنواره استانداردترین جشنواره کشور است و شبیه جشنواره‌های اروپایی برگزار می‌شود، یعنی فرایند اجراها به جشنواره می‌آیند.

او درباره اینکه تئاتر کودک و نوجوان تا حدودی مهجور است نیز گفت: شاید دلیل این مساله این باشد که به این حوزه کم توجهی می‌شود در حالی که اتفاقا در مقایسه با سینمای کودک ‌، تئاتر کودک یک جریان مستمر و پویا دارد. یعنی هر زمانی که بخواهید یک تئاتر کودک تماشا کنید حتما در یکی از تالارها یا مرکز پارک لاله می‌توانید اثری را تماشا کنید اما در سینمای کودک اینطور نیست.

او تاکید کرد: متاسفانه تصور برخی بر این است که تئاتر کودک ساده است اما این در حالی است که تئاتر کودک حوزه سختی است و گروه‌های فعالی در این حوزه حضور دارند که باید به آنها توجه شود.

حضور مدرس بین‌المللی تئاتر پداگوژی در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان

گری فریدمن هنرمند اهل کشور استرالیا، که در بیش از ۵۰ فستیوال تئاتر، کارگاه آموزشی برگزار کرده برای اولین بار در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان ایران حضور خواهد داشت.

فریدمن که از هنرمندان فعال تئاتر کودک و عروسکی است، شیوه خود را برای آموزش کودکان، معلمان، بازیگران و هنرمندان عروسکی پایه‌ریزی کرده و صاحب ایده و شیوه اجرایی خاص خود است.

کارگاه آموزشی این هنرمند در ایام جشنواره و در شهر همدان برگزار خواهد شد.

انتخاب اثر برگزیده بخش بین‌الملل از نگاه تماشاگران

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان از انتخاب نمایش برتر از دید تماشاگران در جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان خبر داد.

به گزارش ۳۰نماجوان، در جشنواره تئاتر کودک و نوجوان نمایش برتر بخش بین‌الملل از دید تماشاگران انتخاب می‌شود. بر این اساس مجید فروتن معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان اظهار کرد: «در بیست و دومین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، نمایش برتر از دید تماشاگران در سه بخش کودک، نوجوان و بخش بین‌الملل انتخاب خواهد شد.»

او با بیان اینکه تماشاگران در هر بخش یک نمایش را انتخاب می‌کنند، خاطرنشان کرد: «از نمایش‌های منتخب این بخش‌ها، در اختتامیه جشنواره تجلیل خواهد شد.»

فروتن تأکید کرد: «در دوره‌های گذشته فقط یک نمایش از بخش کودک و نوجوان انتخاب می‌شد، اما امسال برای اولین بار آراء مردمی بخش بین‌الملل نیز اضافه شده و در این سه بخش نمایش برگزیده انتخاب خواهد شد.»

معاون فرهنگی و هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان در بخش دیگری از صحبت‌های خود با تأکید بر انتشار فراخوان درخصوص همکاری هنرمندان تئاتر استان در برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه جشنواره هم گفت: «فراخوان این بخش اردیبهشت ماه امسال منتشر شد و بر اساس این فراخوان هنرمندان تا یکم تیرماه برای ارائه طرح‌های پیشنهادی خود به دبیرخانه جشنواره فرصت دارند.»

او مهلت ارسال آثار به بخش طراحی پوستر جشنواره را هم تا ۱۵ تیرماه اعلام کرد.

بیست و دومین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان از ۱۰ تا ۱۵ مهرماه امسال با دبیری شهرام کرمی در همدان برگزار می‌شود.

منبع:۳۰نماجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *