برای رشد سینمای کودک و نوجوان فقط شعار داده شده است

۳۰نماجوان-عوامل فیلم پینو کیو، عاموسردار و رئیسعلی برای ایوبی نامه نوشتند

سید رضا صافی نویسنده و کار گردان و ناصر عنصری تهیه کننده فیلم پینوکیو، عاموسردار و رئیسعلی نامه مشترکی را خطاب به حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی نوشتند

به گزارش ۳۰نماجوان، متن این نامه به شرح زیر است:

سالهاست که برای برپائی سینمای ملی شعار میدهیم: «سینما باید آینه اقوام مختلف ایران زمین باشد»، «سینما باید غرور ملی را در همگان برانگیزد»، «سینما باید همچون ادبیات فاخر ایران زمین، موجب فخر ایرانیان باشد» و شعارهائی از این دست…

از سوی دیگر سالهاست که برای سینمای کودک و نوجوان نیز شعار میدهیم که: برای داشتن جامعه ای سالم باید از تربیت قشر کودک و نوجوان آغاز کرد و چه ابزاری بهتر از سینما… و برای اثبات آن هم جشنواره برگزار می کنیم و آثار برتر را جایزه میدهیم و… اما متاسفانه با هزار افسوس و صد حیف در میانه این میدان بازنده کسی است که تصور کند این شعارها و جشنواره ها اندک تأثیری در واقعیت سینمای ایران دارند!

در اواخر سال ۱۳۹۳ فیلم سینمائی «پینوکیو، عاموسردار و رئیسعلی» ساخته شد. این پروژه با هدف جذب مخاطب کودک و نوجوان از ابتدا با هزینه شخصی تهیه گردید. البته پس از ساخت، بنیاد سینمائی فارابی ۵۰ درصد مالکیت اثر را خریداری نمود.

«پینوکیو…» در دو جشنواره معتبر و مختص کودک و نوجوان، سه جایزه ملی و دو جایزه بین المللی را هم کسب نمود تا یکی از دو، سه فیلم شاخص سینمای کودک و نوجوان در دو سال اخیر به شمار رود!

جوایز بهترین فیلمنامه، بهترین فیلم و بهترین دستاورد فنی و هنری از بیست و نهمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودک و نوجوان در سال ۱۳۹۴ و تندیس زرین بهترین فیلم بخش بینالملل و جایزه ویژه هیئت داوران از چهل و ششمین جشنواره بین المللی فیلم رشد، تنها افتخارات این فیلم نیستند! افتخار اصلی این فیلم استقبال شگفت انگیز کودکان و نوجوانان دانش آموزی است که از ابتدا تا انتهای فیلم پا به پای قهرمان در سالنهای سینما (در جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان) خندیدند و پای کوفتند و دست افشانی کردند و در یک کلام با تمام لحظات فیلم همراه شدند!

شاهد این مدعا کارشناسان و بزرگان سینمای کودک و نوجوان میباشند. اساتیدی همچون مرضیه برومند، حمید جبلی، وحید نیکخواه آزاد، غلامرضا رمضانی، مجتبی راعی و…

متاسفانه علیرغم استقبال بسیار خوب و حتی فراتر از انتظارِ کارشناسان و بزرگان سینمای کودک، این اثرهمچنان از اکران عمومی بی بهره مانده است! قریب به دو سال از وعده تشکیل گروه سینمائی مختص آثار کودک و نوجوان میگذرد و اکنون تنها شانس این فیلم برای اکرانی در خور شأن آن، نمایش در این گروه سینمائی است! پیگیریهای مستمر تهیه کننده و کارگردان برای راه اندازی این گروه سینمائی حاکی از این مطلب است که ظاهراً هیچ اراده ای برای تحقق این وعده وجود ندارد و همچون گفته های پیشین، شعاری بیش نیست!

با توجه به اینکه سینمای کودک و نوجوان زمینه ساز رشد اجتماعی مخاطبین کم سن و سال خود میباشد، هرگونه هزینه در این حوزه، سرمایه گذاری در زیرساختهای فرهنگی محسوب میشود. چگونه انتظار داریم از یکسو کار فرهنگی برای مخاطبین کودک به امان خدا رها شود و از دیگرسو کودکان آینده با انواع بحرانهای فرهنگی که در رأس آن بحران هویت است، مواجه نگردند؟ کودکان امروز در صورت عدم تغذیه صحیح فرهنگی، سال ها بعد به بزرگسالانی تبدیل می شوند که برای عبور نکردن از چراغ قرمز، تنها عامل بازدارنده برای آنها پلیس و برگ جریمه است!

تولیدکنندگان این اثر سه سال عمر و سرمایه خود را صرف چنین هدفی نمودهاند. فیلمی که سال گذشته بهترین فیلم سینمای ایران در حوزه کودک و نوجوان شناخته شده است!

اکنون با توجه به نزدیک شدن فصول مناسب اکران سینماها، یعنی ایام عید نوروز و پس از آن عید سعید فطر، بنا داریم تا پس از نگارش نامه ای که قبلا به ریاست سازمان سینمائی، جناب دکتر ایوبی ارسال کرده ایم، با ایشان به عنوان عالیترین مقام سینمائی کشور به شکل حضوری گفتگو کرده و ضمن حل مشکل اکران عمومی این فیلم، موانع اکران سایر فیلمهای ارزشمند حوزه مهجور سینمای کودک را نیز برداریم. صد البته این امر یاری سایر مسئولین و دستاندرکاران این حوزه را نیز می طلبد.
عوامل فیلم پینو کیو، عاموسردار و رئیسعلی عبارتند از :

کارگردان: سید رضا صافی، تهیه کننده:ناصر عنصری، فیلم نامه نویس: سید رضا صافی، مریم رنجبر، فیلم بردار: سید رضا مهیمنیان پور، تدوینگر: سید رضا صافی، صدابردار: روح الله (مسیح) حد پور سراج، صداگذار: آرش قاسمی، طراح صحنه و لباس: نیلوفر فولادی، چهره پرداز: جلال امیری مرند، موسیقی: محسن شریفیان، جلوه های ویژه رایانه ای: جواد رمضانی، مشاور رسانه ای : علی زادمهر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *