آخرین عکس های اینستاگرام

حرف‌های جدی «مل‌مل» با بچه‌ها

موضوع: تلویزیون 76,972 مرتبه نظرات ۱۳

۳۰نماجوان-کار برای کودکان بسیار لذت بخش و مهیج است.

برنامه‌سازی برای کودک در عین شیرین‌بودن، سختی‌های خاص خودش را دارد، زیرا همه شخصیت‌ها و کلمات در ذهن کودک بایگانی می‌شوند و نقش بسزایی در رشد و پرورش استعداد بچه‌ها دارند. شبکه ۲ سیما که شبکه‌ای تخصصی در ساخت برنامه‌های کودک است، سعی دارد مباحث آموزشی، اجتماعی و هنری را در برنامه‌های این شبکه بگنجاند.

 در همین خصوص برنامه آموزشی ـ تفریحی «مل‌مل» شنبه تا چهارشنبه هر هفته از ساعت ۱۴/۳۰ به مدت ۴۵ دقیقه از شبکه ۲ به صورت زنده پخش می‌‌شود.
محمود سلامیان، تهیه‌کننده برنامه مل‌مل می‌گوید: کار برای کودکان بسیار لذت بخش و مهیج است. دنیای بچه‌ها پاک و بی‌آلایش است، اما کار در این حوزه،حساسیت بالایی نیز دارد.

مل‌مل، قالبی نیمه نمایشی دارد و محور اصلی برنامه، عروسکی به نام مل‌مل است که با شیطنت و بازیگوشی با ۲ عروسک دیگر سعی می‌کند مهارت‌های زندگی را به بچه‌ها بیاموزد. این برنامه برای کودکان رده ۵ تا ۱۰ سال است و ۳۰ درصد برنامه به سرگرمی و تفریح اختصاص دارد.

کنجکاوی در کودکان همیشه زمینه‌ساز برنامه‌های آموزشی برای بچه‌ها بوده است. این کنجکاوی سبب شکل‌گیری پرسش‌هایی در ذهن کودک می‌شود که او را وادار به یافتن پاسخی برای پرسش‌های خود می‌کند. پاسخ دادن به این پرسش‌ها از طریق بازی، یکی از روش‌های نوین و برگزیده آموزشی است که از نظر روان‌شناسان کودک بسیار اهمیت دارد زیرا تاثیرپذیری کودک در زمان بازی و شادی بیشتر است.

سلامیان اشاره می‌کند: کار، دشواری‌های خاص خودش را دارد چون بعضی بچه‌هایی که به استودیو می‌آیند، کوچک هستند و تحمل ندارند در زمان پخش برنامه در جای خود بنشینند. به هر حال کار با کودک صبوری می‌خواهد که خوشبختانه اعضای تیم، همگی صبور هستند.

وی در ادامه می‌گوید: بزودی بحث‌های جذاب و علمی در حد این رده سنی با زبانی ساده و به صورت عملی در برنامه گنجانده می‌شود. با حضور عروسک‌ها و مجری ـ بازیگر برنامه سعی داریم سوالاتی را برای برانگیختن حس کنجکاوی مطرح ‌کنیم ، سپس ضمن آموزش غیرمستقیم به پاسخگویی آنها بپردازیم.

همچنین سلامیان می‌گوید: تیم برنامه‌ساز مل‌مل که از شهریور ۱۳۸۷ کارش را آغاز کرده، بین برنامه‌های گروه کودک شبکه ۲ بیشترین سفرهای استانی را به مراکز استان‌های کشور دارد. در هر مرکز استان با همکاری بچه‌های آنجا و کنار مجری کودک آن مرکز، تیم برنامه‌ساز مل‌مل برنامه خود را ارائه می‌کند.‌ در ضمن از این طریق اتحادی بین گروه‌های کودک استان‌های کشور و ما ایجاد شده که این موضوع برای ما بسیار اهمیت دارد. به این ترتیب مل‌مل با بچه‌های خارج از تهران دیدار چهره به چهره دارد و برای بچه‌های ایران بعد از کلاه قرمزی، دومین عروسک محبوب است.

دنیای مهربانی و دوستی

نویسنده برنامه معتقد است: وقتی قلم در دست می‌گیرد کودک، کودک است و دنیا را زیبای زیبا همچون کودکان می‌بیند.

نازنین گودرزوندچگنی ـ که حدود ۱۵ سال است برای کودکان می‌نویسد ـ می‌گوید: کارم را از مطبوعات حوزه کودک شروع کردم. سپس در رادیو و تلویزیون مشغول به کار شدم. در رادیو برای برنامه‌هایی همچون اتل متل ستاره و شب بخیر کوچولو نویسندگی کرده‌ام.

گودرزوند اشاره می‌کند: یک بزرگسال براساس خواسته‌ها و نیازهایی که احساس می‌کند، مطلب می‌نویسد، ولی در مورد کودک باید نویسنده به عقب برگردد، به دوران کودکی خویش سفر ‌کند، لازم است با بچه‌های این دوره نیز همبازی شود و به دایره و حیطه کلماتی که بچه‌های امروزی با آن حرف می‌زنند توجه کند.

یکی از خصوصیات بچه‌ها این است که دغدغه‌های مادی بزرگ‌تر‌ها را ندارند. قهرهای‌شان کوتاه‌مدت است و برای دوستی ارزش بیشتری قائل هستند.

گودرزوند می‌گوید: در این برنامه سعی شده با زبان بچه‌ها با آنها حرف بزنیم و از دید بچه‌ها به دنیا نگاه کنیم. هدف اصلی ما آموزش دادن به ساده‌ترین شکل ممکن آن هم با به‌کارگیری شخصیت‌های مثبت و منفی عروسکی است، زیرا چنین کاراکترهایی محبوبیت لازم و کافی را برای تاثیر‌گذاری و جذب مخاطب کودک دارند. خود مل‌مل به دلیل تکیه‌‌کلام و شیطنت خاصی که دارد برای بچه‌ها دوست داشتنی شده است.

داشتن اسم‌های خاص برای هر عروسک باعث شده هر کدام هویت و شخصیتی خاص داشته باشند. تعداد عروسک‌ها را دیگر زیاد نمی‌کنیم، چون ممکن است باعث سردرگمی بچه‌ها شود و از جذابیت کار بکاهد. دنیای بچه‌ها دنیای مهربانی، دوستی و شادی است. با چیزهای مثبت ذهن کودکان را باید پرورش داد، زیرا آموزه‌های امروز در آینده بچه‌ها تاثیرگذار است. تلاش می‌کنیم در این برنامه به بچه‌ها بیاموزیم با هم بخندیم ولی به هم نخندیم.

مل‌مل، ملیله، شپل گوش

عروسک‌های بازیگوش برنامه با هنرنمایی عروسک‌گردانان و لحن شیرین صدا پیشگان جان می‌گیرند.

آزاده نوری که کارشناس نمایش عروسکی است از سال ۸۱ در تئاتر و نمایش‌های عروسکی در نقش‌های مختلف با شخصیت‌های متفاوت روی صحنه کار کرده است.

آزاده نوری می‌گوید: یک عروسک‌گردان علاوه بر داشتن انعطاف بدنی خوب، لازم است دستان قوی داشته باشد تا سریع بتواند بین گفته‌های صداپیشه و عروسکی که در دست دارد هماهنگی ایجاد کند.

عروسک‌گردان را کسی نمی‌شناسد، هر چند عروسک محبوب باشد. پس کسی در این حرفه موفق است که عاشق کارش باشد و از خود گذشتگی کند ، هدفش ارائه کار خوب برای مخاطب مورد نظر باشد و بس.

آزاده نوری از تابستان امسال عروسک‌گردان این برنامه شده است. او همراه سما خبازیان در طول هفته جای مل‌مل و خواهرش ملیله بازی می‌کند.

سما خبازیان که دانش‌آموز سال سوم راهنمایی است، می‌گوید: حدود یک سال است با این برنامه همکاری دارم و این اولین کار عروسکی من است. سعی و تلاش من بر این است که ارتباط خوبی با مل‌مل، پسر بازیگوش (عروسک اصلی برنامه) و خواهرش ملیله (که بتازگی وارد برنامه شده) برقرار کنم تا در حین اجرای برنامه با صدا پیشه هماهنگ باشم. گاهی اوقات آنقدر محو کار می‌شوم که فکر می‌کنم خود عروسک حرکت می‌کند و در چنین شرایطی از کارم لذت می‌برم.

مانیا احمدی، صدا پیشه مل‌مل می‌گوید: متولد سال ۱۳۶۶ هستم. ابتدا با دوبله و گویندگی در رادیو کار خود را شروع کردم. به دلیل نوع صدایم همیشه جای پسر و دختر بچه‌ها صحبت می‌کنم. به خاطر این که بتوانم براحتی ملودی‌هایی را که برای‌ مل‌مل‌ ساخته می‌شود، اجرا کنم کلاس موسیقی رفتم. حدود ۳ سال است که جای مل‌مل صحبت می‌کنم. یکی از تکیه کلام‌های مل‌مل دایی جون است. از این که توانسته‌ام با شخصیت مل‌مل ارتباط خوبی با بچه‌ها برقرار کنم، خوشحالم.

رضا بهرامی، پس از گذراندن دوره بازیگری در هنرستان سوره در رشته فیلمسازی ادامه تحصیل داد و از سال ۷۸ در تئاتر و برخی برنامه‌های نمایشی تلویزیون ایفای نقش کرده است.

بهرامی، عروسک‌گردان و صداپیشه شپل گوش می‌گوید: این دو کار را همزمان انجام می‌دهم. راضی هستم هرچند سختی‌های خاص خودش را دارد، ولی احساس می‌کنم وقتی هر وقت کار عروسک‌گردانی و صدا پیشگی را همزمان انجام می‌دهم در کارم موفق‌ترم.

شپل‌گوش، خرگوشی بازیگوش و کثیف است که دوشنبه، کنار مل‌مل بازی می‌کند و سعی دارد مل‌مل را شبیه خودش کند اما موفق نمی‌شود.

علیرضا بابایی می‌گوید: از سال ۸۳ وارد‌ سازمان صدا و سیما شدم و در رشته تحصیلی خودم که موسیقی است فعالیت دارم. در برنامه سلام کوچولو رادیو هم کار می‌کنم. علاوه بر این در برنامه‌های دیگری برای گروه سنی بزرگسال نیز آهنگسازی می‌کنم.

در این برنامه موسیقی‌های زیرصدا و آهنگ‌های مل‌مل را می‌سازم. در ضمن سعی می‌کنم موسیقی‌هایی برای این برنامه بسازم‌ که پیام‌آور مفاهیم اخلاقی ‌باشد تا جنبه آموزشی ـ تفریحی برنامه حفظ شود.

از او می‌پرسم موسیقی برنامه‌های کودک بر چه اساسی ساخته‌ می‌شود که در جواب می‌گوید: موسیقی‌ای که برای برنامه کودک انتخاب می‌شود، براساس‌ ویژگی‌های رده سنی گروه کودک طراحی می‌شود. ریتم موسیقی‌های برنامه مل‌مل تند با نشاط و شادی‌آفرین است.

آموزش محوری

علی قادری سه‌شنبه‌ها بخش کارگاه خلاقیت را کنار گلی (فاطمه امینی) مجری بازیگر برنامه ارائه می‌کند. قادری معتقد است: عوامل برنامه‌ساز مل‌مل نیاز مخاطب خود را شناخته‌اند و سعی دارند با شناساندن حیوانات مختلف و ویژگی‌های هر یک از جانوران در حد یادگیری بچه‌های این گروه سنی، جذابیت‌ها و زیبایی‌های طبیعت را به کودکان معرفی کنند تا کودکان با محیط زیست و جانورانی که در گوشه و کنار دنیا در جنگل، بیابان و دریا وجود دارند، آشنا شوند.

حیوانات، شکل‌های گوناگونی دارند و محل زندگی آنها نیز متفاوت است.‌ این مساله، یعنی آموزش و آشنایی کودکان با جاذبه‌های طبیعی و اهمیت بسزایی دارد، زیرا کودکان می‌آموزند زمین فقط به آنها تعلق ندارد؛ جانوران و گیاهان هم حق حیات دارند.

قادری می‌گوید: در کارگاه خلاقیت درباره موضوع مورد بحث آن روز که گیاه یا حیوان خاصی است با بچه‌ها صحبت می‌کنم و در پایان برنامه از طریق برش کاغذ با قیچی سعی می‌کنم به نحوی درست‌کردن آن جانور یا گیاه را به بچه‌ها آموزش دهم.

گلی ـ مجری ـ بازیگر برنامه یا همان فاطمه امینی ـ می‌گوید: کارشناس فلسفه هستم و از ۱۳ سالگی وارد صحنه تئاتر شدم. ۳ سال است که در تلویزیون اجرا دارم. اولین برنامه‌ام ترمه طلا بود و حدود یک سال و نیم است که مجری ـ بازیگر برنامه مل‌مل هستم.

از او می‌پرسم متن شما از قبل نوشته می‌شود که می‌گوید: بله، هر روز متن برنامه را می‌خوانم و براساس متن، آن را اجرا می‌کنم ولی در مواردی بداهه‌گویی هم دارم. در بخش‌هایی از برنامه سعی می‌کنم مثل بچه‌ها باشم. برای مثال در بخش برش با کاغذ یا نقاشی من هم وانمود می‌کنم که خوب بلد نیستم آن کار را انجام دهم. سپس سعی می‌کنم با دقت به آموزش‌ کارشناس برنامه توجه کنم و آن کار را یاد بگیرم. به نوعی همراه با بازی، بچه‌ها را آموزش می‌دهیم.

گلی در پایان در مورد سفرهای برنامه به دیگر استان‌های کشور می‌افزاید: وقتی با مل‌مل به مناطق دیگر می‌رویم. برخورد بچه‌ها آنقدر صمیمی است که از آنها انرژی می‌گیریم. آذر امسال به اهواز سفر کردیم، مل‌مل بین بچه‌های‌ استان خوزستان نیز همچون دیگر استان‌ها محبوبیت دارد.

 منبع:جام جم

بازتاب از سایت

نظرات (13)

 • ..

  |

  کاشکی فاطمه امینی برای ماه رمضان به جای محمدی خواه برنامه داشت اخه فاطمه امینی خیلی خوب و ج اجرا میکنه

  (۰)

  پاسخ

 • رویا

  |

  سلام به تمام مل ملی ها دوست داشتنی مل مل جون من خلیییییییی دوست دارم همجنین گلی خانم گل

  (۰)

  پاسخ

 • ////////////

  |

  فاطمه امینی بهترین مجری دنیا هست

  (۰)

  پاسخ

 • ////////////

  |

  خانم امینی بهترین مجری هست من و خواهرم خیییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییییلی دوسش داریم

  (۰)

  پاسخ

 • ناشناس

  |

  خانم امینی خیلی خوب و علی اجرا میکنن

  (۰)

  پاسخ

  • //.و

   |

   من خییییییییییییییییییییییلی خییییییییییییییییییییلی خانم گلی(فاطمه امینی)رو دوست دارم و عاشقشم

   (۰)

   پاسخ

 • ساینا

  |

  مل مل من تو را دوست دااااارم اندازهی تمااااااام ستاره ها اندازه ی دنیا گلی من تورا خیلی دوست دارم اقای قادری شما یک بزرگید مل مل دوستت دارم.

  (۰)

  پاسخ

 • سارا

  |

  مل مل من خیلی دوست دارم گلی و سامانه ماسان رو اذیت نکن

  ♥love♥

  (۰)

  پاسخ

 • مریم

  |

  سلام من مریم ۱۰ساله ازسمنانم گلی و مل مل را خیلی دوست دارم و از علی قادری بی نهایت خوشم می آد و عاشق برنامه مل مل و تک ستاره آن هستم

  (۰)

  پاسخ

 • سارا

  |

  سلاااااام به همگی
  من۱۴سالمه و از وقتی برنامه ی عصربخیر بچه ها پخش میشد طرفدار ململ هستم و بقیه ی دوستام هم هر روز برنامه را میبینند!!!بااین که بچه گونه است بازم به نظرم برنامه ی جالبیه و از برنامه های کودک دیگه ای که پخش میشه خیییییلی قوی تره…
  خسته نباشید

  (۰)

  پاسخ

 • وبلاگ رسمی مائده گچبرزاده

  |

  ღ ســـلام دوســتـــان عــزیــزمـــــــــ ღ

  ღ به اطلاع همه می رسانم که وبلاگ قبلیمو به خاطر مسائلی منتقل کردم … دوستای عزیزم شماهم با نظرات وانتقاد هاتون به بهتر شدن این وب کمک کنید… ღ

  ღ با تشکر: مـــائده گچبرزادهღ

  ببخشید ولی آقای سلامیان بهم گفتن بهتون بگم برنامه روز های شنبه تا پنجشنبه از سعت چهارو نیم پخش میشه

  (۰)

  پاسخ

 • گلنوش

  |

  سلام ململ من گلنوش هستم خیلی هم دوست دارم.

  (۰)

  پاسخ

 • روشنک

  |

  بازم در مورد ململ بنویسید

  (۱)

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

عکس های هنرمندان در اینستاگرام

خبرنگار افتخاری


آمار سایت

 • تعداد نظرات : 3089
 • بازدید امروز : 69121
 • بازدید دیروز : 72081
 • بازدید این هفته : 296741
 • بازدید این ماه : 1522581
 • کل بازدیدها : 64355049
 • خروجی فید امروز : 65
 • ورودی گوگل امروز : 16
 • میانگین ارسال روزانه : 0.67
 • میانگین نظرات روزانه : 1.39
 • افراد آنلاین :62 نفر
 • تبادل لینک با 2 سایت
 • زمان لود صفحه : 0٫793 ثانیه