سردرگمی مخاطبان جشنواره کودک در روز دوم

۳۰نماجوان-انتقادات مردمی که به جشنواره وارد شد

پس از اخراج خبرنگاران، عکاسان و داوران از سالن اکران در روز نخست به‌دلیل کمبود ظرفیت در روز دوم مخاطبان به همین دلیل سردرگم شدند، “عشق نیکان” قربانی سوم این مشکل بوده تا جایی که کارگردان این فیلم نگران آبروی خود در زمان اکران است.روز دوم سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان نیز با اکران فیلم‌های ایرانی و بین‌المللی روبرو بود که در این روز کودکان و والدین به تماشای این فیلم‌ها نشستند.

به گزارش ۳۰نماجوان، دومین روز از سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان سانس نخست و در بخش مسابقه آثار بلند داستانی ایران فیلم بلند “قدم خیر” به کارگردانی مسعود فرخنده طینت‌فرد اکران شد.

سانس نخست روز دوم جشنواره نیز همچون روز نخست به دلیل گرمی هوا از استقبال پر شور تماشاگران خبری نبود، در این راستا در سالن مربوط به اکران فیلم “قدم خیر” تعدادی از صندلی‌ها خالی از تماشاگر بود.

سینمای کودک محجور است؛ دلم به حال آن می‌سوزد

مسعود فرخنده طریقت‌فرد، کارگردان فیلم “قدم خیر” گفت: سینمای کودک محجور است و دلم به حال سینمای کودک می‌سوزد، باید فیلم‌های سینمای کودک نیز اکران شود و سرمایه‌گذار داشته باشد، یکی از مشکلات اصلی سینمای کودک عدم اختصاص سینما و سالن به آن است.

همیشه یکی از جذابیت‌های فیلم‌های کودکان و نوجوانان خود کودکان و نوجوانان هستند که در موارد مختلفی از جمله داوری و تهیه خبر در جشنواره حضور فعال دارند.

به گزارش ۳۰نماجوان در حاشیه اکران فیلم‌های جشنواره در روز نخست گزارشگران نوجوان جشنواره در حال مصاحبه گرفتن و تهیه گزارش بودند، کیارش کامیابی یکی از این گزارشگران نوجوان گفت: از اینکه بسیاری از مردم از حال و روز جشنواره بی‌اطلاع بودند اظهار تعجب می‌کنم.

 

 

پس از خبرنگاران و عکاسان، کمبود ظرفیت سالن این بار مخاطبان را سردرگم کرد

گفتنی است بازهم عدم هماهنگی و بی‌برنامه‌گی مسئولان سبب تاخیر در اکران فیلم‌ها در سانس دوم و جابجا شدن محل اکران فیلم‌ها شد، این امر به دلیل کمبود ظرفیت سالن چهلستون صورت گرفت، همان دلیلی که در روز نخست سبب اخراج خبرنگاران، عکاسان و داوران جشنواره در محل اکران فیلم “دزد و پری۲” نیز شد.

گفتنی است برخلاف شب گذشته که مسئولان به دنبال اکران فیلم در رأس ساعت تعیین شده بودند، امشب به دلیل مشکلات فضا سانس دوم با ۲۵ دقیقه تأخیر آغاز به کار کرد، ازدحام جمعیت و ممانعت از ورود به سالن به دلیل تأخیر در اکران فیلم و گرمای هوا سبب گلایه‌مندی و سردرگمی مردم شده بود.

این امر سبب نگرانی شدید کارگردان و تهیه‌کننده فیلم “عشق نیکان” شد، کارگردان و تهیه‌کننده این فیلم در روز نخست برای اکران فیلم “دزد و پری ۲” در سالن حضور داشتند که به دلیل کمبود صندلی از دیدن این فیلم به عنوان مخاطب محروم شدند.

امیدوار هستم فیلم “عشق نیکان” قربانی سوم ناهماهنگی مسئولان و کمبود ظرفیت نشود

فرزانه امینی درباره مشکلات به وجود آمده در ارتباط با سالن اکران فیلم “عشق نیکان” گفت: در روز سوم جشنواره سانس نخست فیلم “عشق نیکان” در سالن چهلستون که ظرفیت ۱۱۷ نفری دارد اکران می‌شود در حالی اکنون و در روز دوم جشنواره ظرفیت تکمیل شده است در حالی که تعدادی از تماشاگران به گیشه بلیت‌فروشی مراجعه کرده‌اند و برای دریافت بلیت با مشکل مواجه شده‌اند.

وی افزود: بنده نیز به‌عنوان تماشاگر به گیشه مراجعه کردم و نتوانستم بلیت تهیه کنم، این موضوع را ضعف جشنواره می‌دانم و باید مسئولان جشنواره در این راستا بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشند که کدام فیلم با توجه به میزان مخاطب و معروفیت بازیگران چه میزان ظرفیتی نیاز دارد.

کارگردان فیلم عشق نیکان خاطرنشان کرد: هم‌اکنون نیز بسیاری از تماشاگران به دلیل شلوغی از سالن چهلستون گلایه دارند، در این فیلم محمدرضا شیرخوانلو بازیگر خردسال، هانی نوروزی فرزند مرحوم هادی نوروزی، مهدی طارمی، آرش برهانی، محسن بنگر، نیما شاهرخ شاهی، ملیکا شریفی‌نیا و روشنک عجمیان بازیگران فیلم “عشق نیکان” هستند.

وی تصریح کرد: حدود ۳۰ نفر به گیشه مراجعه کردند اما نتوانستند بلیت تهیه کنند، در همین راستا نیز شب گذشته در سانس دوم برای اکران فیلم “دزد و پری ۲″ در سالن چهلستون حضور یافتم اما به دلیل کمبود ظرفیت و ناهماهنگی‌ها به همراه خبرنگاران و عکاسان مجبور به ترک سالن شدیم.

امینی بیان کرد: شب گذشته رضا داد دبیر جشنواره پیرامون گلایه خبرنگاران و اخراج آن‌ها از سالن مدعی بود که باید برای تماشای فیلم” دزد و پری ۲″ به سینمای دیگر که دارای ظرفیت بیشتری است مراجعه می‌کردند، فردا و در سانس نخست روز سوم “عشق نیکان” اکران می‌شود و این در حالی است که این فیلم تنها در یک سالن اکران می‌شود.

وی گفت: دوستان بنده در اصفهان و تهران برای تماشای فیلم حضور پیدا می‌کنند، امیدوارم حداقل آبروی خودم به‌عنوان کارگردان فیلم زیر سؤال نرود، دغدغه اصلی ما این است که در روز اکران آبروریزی پیش نیاید.

کارگردان فیلم عشق نیکان در پاسخ به سؤالی درباره اینکه با مسئولان مربوطه در ارتباط با این مسئله صحبتی شده؟ اظهار داشت: تهیه‌کننده ما در این راستا با مسئولان مربوطه صحبت‌هایی داشته‌اند اما به نتیجه نرسیده است.

محمد شمائیان تهیه‌کننده فیلم “عشق نیکان” نیز در این راستا گفت: بنده و کارگردان نیز در جریان روز نخست جشنواره و اخراج خبرنگاران در سالن اکران حضور داشتیم و ما نیز به دلیل کمبود صندلی مجبور به ترک سالن شدیم.

وی با بیان اینکه همان موقع با دبیر جشنواره در این رابطه صحبت کردم، افزود: فیلم کوتاه و خارجی که مخاطب هم ندارد سالن ۴۳۰ نفری اختصاص داده‌اید ولی فیلم بلند که مردم به هر دلیلی آن را انتخاب کرده‌اند به دلیل کمبود ظرفیت سالن اکران مجبور می‌شوند به سالن اکران خالی مربوط به فیلم کوتاه خارجی مراجعه کنند.

شمائیان با اشاره به اینکه این امر سبب می‌شود که مخاطب ناراضی سینما را ترک کند، تصریح کرد: هنوز هم دیر نشده و ۵ روز از جشنواره باقی مانده و خیلی راحت می‌توانند با جابجایی سالن‌ها و برنامه‌ریزی این مشکل را حل کنند.

گفتنی است سالن سانس دوم بخش فیلم بین‌الملل و مسابقه سینمای ایران در جشنواره فیلم و کودک اصفهان با یکدیگر جا به جا شد.

در حالی که سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان دومین روز خود را سپری می‌کند اما این جشنواره همچنان با حاشیه‌های خاص خود روبرو است.

روز گذشته نیز این جشنواره در کنار استقبال خوب مردم اما با حواشی خاص خودش روبرو بود یکی از آن‌ها ممانعت از حضور خبرنگاران و اهالی رسانه به دلیل کمبود جا و صندلی بود که این مسئله درخور جشنواره نبود.

اما امروز نیز بدون حواشی نبود و هرکدام از سالن‌ها با حواشی خاصی روبرو بود. تهمینه خدابخشی از والدینی است که به همراه دختر ۱۰ ساله‌اش به تماشای این فیلم‌ها نشسته بود وی در مورد فیلم‌های جشنواره می‌گوید: خیلی خوب است که جشنواره فیلم کودک در اصفهان است اما وقتی فیلم‌ها را دیدم به این فکر کردم که فیلم‌ها برای کودکان سنگین است در واقع اغلب در زمینه روانشناسی کودک است و فیلم‌ها به گونه‌ای نیستند که کودک درک کند.

شهاب طغیانی نیز یک پدر است که به هرماه فرزندش به سینما آمده وی با انتقاد از قیمت بلیت‌ها گفت: چرا فیلم‌ها نصف قیمت نیست؟ قرار بود فیلم‌ها نصف قیمت باشد اما کامل بوده است.

به نظر می‌رسد مسئولان سی‌امین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان به‌رغم تلاش‌هایی که برای بهتر برگزار کردن این جشنواره داشته‌اند اما همچنان ناهماهنگی‌ها و انتقاداتی از سوی مردم به این جشنواره وارد شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *