نشست نقد و بررسی فیلم«بزرگ مرد کوچک»

۳۰نماجوان-بزرگ مرد کوچک ضد جنگ است اما ضد دفاع نیست

نشست خبری فیلم بزرگ مرد کوچک (7)نشست پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «بزرگ مرد کوچک» با حضور صادق صادق دقیقی کارگردان، حبیب الهیاری، پروانه مرزبان تهیه کنندگان، پویا امینی، پرهام دلدار بازیگران، بهزادی عبدی سازنده موسیقی و با اجرای محمدرضا شهیدی فرد در سالن سعدی مرکز همایش های برج میلاد برگزار شد.

ابتدای این نشست صادق صادق دقیقی در مورد روند ساخت فیلم گفت: با پیشنهاد پروانه دلدار مشتاق به ساخت این فیلم شدم. «شهید بهنام محمدی» یکی از نوجوانان و اسطوره های جنگ ۴۵ روزه خوزستان بود و برای به تصویر کشیدن رشادت ها و به تصویر کشدین زحمات این نوجوان که قابل درک برای مخاطب باشد، بسیار زحمت کشیدیم.

وی افزود: این اولین فیلم سینمایی من بوده و پیش از این در زمینه مستند و فیلم کوتاه تجربه کار داشته ام، سال ۸۸ خانم مرزبان طرحی را ارائه کرده که درباره شهدای دانش آموز است. در استان خوزستان نیز با شهید بهنام محمدی آشنا شدم و فهمیدم که چه کارهایی انجام داده البته با توجه به اینکه این شهید نوجوان کارهای خاصی را انجام داده نمی توانستیم آن را تصویر کشانم، چرا که هیچ کدام از این اتفاقات برای مخاطب امروز قابل قبول نبوده است، به همین دلیل تنها ۸۰ درصد از داستان این فیلم سینمایی واقعی است.

حبیب الهیاری تهیه کننده این فیلم سینمایی اظهار داشت: خوشحالم که با یک جوان با خرد کار کرده ام، در کارنامه کاری من ۱۸ فیلم سینمایی در حوزه دفاع مقدس بوده و با کارگردانانی چون سیف الله داد، رسول ملاقلی پور، ابراهیم حاتمی کیا و جمال شورجه کار کرده ام، اما خوشحالم که در این کار حضور داشته چرا کاملا صادقانه انجام شده و داستان آن واقعی است.

پروانه مرزبان تهیه کننده دیگر این کار در خصوص تولید فیلم گفت: بیش از چهار صد فیلم مستد داستانی و دفتع مقدس کار کردم و این کار یکی از بهترین کارهایم در این حوزه بود. همیشه آرزوی به تصویر کشیدن زندگی این شهید را داشتم.

صادق دقیقی گفت: به تازگی کلمه ای با نام دغدغه سینمای ایران باب شده و من هم دغدغه ای دارم که نامش را دفاع مقدس می گذارم. «بزرگ مرد کوچک» یک فیلم ضد جنگ است اما ضد دفاع نیست. تاریخ نشان داده که مردم ایران جنگ طلب نیستند، اما اگر کشورمان تعرض شود، از آن دفاع خواهیم کرد.

پویا امینی در ادامه افزود: از مردم خرمشهر به خاطر زنده شدن خاطرات گذشته شان بسیار عذر می خواهم و به خاطر تمام مهمان نوازی هایشان ممنونم.

وی اضافه کرد: این کار برایم بسیار قابل احترام و ارزشمند است و در مورد لهجه باید بگویم اغلب افرادی که ما را همراهی کردند خوزستانی بودند و زمان ضبط تا لهجه ها درست بیان نمی شد سراغ پلان بعدی نمی رفتیم.

پرهام دلدار بازیگر نقش سید صالح موسوی، در ادامه نشست ابراز داشت: به دلیل شرایط کاری پدر و مادرم از دوران کودکی جلوی دوربین بودم، در رابطه با نقش سید صالح باید بگویم که در ابتدا دوست نداشتم در این نقش بازی کنم، حتی می ترسیدم که با سید صالح برای بازی در این نقش روبرو شود، به طوری که در ابتدا آشنایی ما تلفنی صورت گرفت، در واقع من با این نقش خیلی فاصله داشتم اما کم کم توانستم با آن ارتباط برقرار کرده بازی کنم.

بهزاد عبدی آهنگساز این فیلم سینمایی گفت: در این دوره از جشنواره ۴ فیلم سینمایی را دارم. اما اینکه چرا موسیقی فیلم های سینمایی ایران در اکراین ضبط می شود به این دلیل است که ما در ایران استدیو مناسب برای ضبط موسیقی فیلم نداریم، این در حالی است که موسیقی در سینما از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی در پایان تصریح کرد: موسیقی فیلم یک مقوله بسیار حساس است، که متاسفانه در گذشته در ایران آخرین چیزی که برای یک فیلم سراغش می رفتند، موسیقی بود. البته طی چند سال آخیر سینماگران نگاه مفهومی به موسیقی داشته و برای آن وقت و هزینه صرف می کنند.

منبع:۳۰نماجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *