شعار جشنواره بیستم تئاتر: «تئاتر و خانواده»

۳۰نماجوان-۲۴ مهر؛ آغاز بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک همدانtheatr

به گزارش سینماجوان،بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان، ۲۴ تا ۳۰ مهرماه با شعار “تئاتر و خانواده”، به دبیری شهرام کرمی در شهر همدان برگزار می‌شود.

این جشنواره در بخش‌های تئاتر کودک، نوجوان، بین‌الملل، ویژه خردسالان، مسابقه تئاتر خیابانی، مسابقات نمایشنامه‌نویسی و نمایشنامه‌خوانی، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی برگزار خواهد شد.همچنین  ۲۰ داور کودک و نوجوان در طول برگزاری جشنواره، داوری آثار را بر عهده خواهند داشت و۴۰۰ هنرمند داخلی و خارجی میهمانان جشنواره خواهند بود.

این جشنواره پتانسیلی ارزشمند برای استان همدان محسوب می‌شود که اجرای  برنامه‌های مدون آن بلافاصله پس از پایان جشنواره نوزدهم تئاتر کودک و نوجوان آغاز شد.

به این ترتیب به نظر می‌رسد، کاروان جشنواره تئاتر در عرصه بین‌المللی به راه افتاده تا برترین کارهای هنری هنرمندان ایران‌زمین در حوزه کودک و نوجوان را در همدان گردهم آورد.

این جشنواره در بخش‌های تئاتر کودک، نوجوان، بین‌الملل، ویژه خردسالان، مسابقه تئاتر خیابانی، مسابقات نمایشنامه‌نویسی و نمایشنامه‌خوانی، کارگاه‌های آموزشی و نشست‌های تخصصی برگزار خواهد شد.

۲۰ داور کودک و نوجوان در طول برگزاری جشنواره، داوری آثار را بر عهده خواهند داشت و۴۰۰ هنرمند داخلی و خارجی میهمانان جشنواره خواهند بود.

آغاز فعالیت جشنواره بیستم
به نقل از منابع خبری، به محض پایان یافتن جشنواره نوزدهم، دبیرخانه این جشنواره، فراخوان دوره جدید را آماده و برای اعضای اسیتج، فستیوال‌های معتبر دنیا و گروه‌های مطرح ارسال کرد.

در روزهای آغازین که کار ارزیابی گروه‌ها توسط شورای هنری امور بین‌الملل آغاز شد، دبیر جشنواره بیستم عنوان کرده بود: تاکنون حضور گروه‌هایی از ایتالیا و بلژیک در جشنواره بیستم قطعی شده و همچنین گروه‌هایی از کشورهای رومانی، آلمان، ترکیه، لهستان، فرانسه، هلند، عراق و دانمارک آثار خود را ارسال کرده‌اند.

اما به دلیل آنکه دبیر جشنواره تأکید کرده بود امسال شاهد اجرای آثار متنوعی در بخش بین‌الملل جشنواره هستیم گویا انتخاب آثار در این بخش، دشوار است.

ارسال آثار در بخش‌های کودک و نوجوان
به موازات انتخاب گروه‌های نمایشی خارجی آثار داخلی هم روانه دبیرخانه جشنواره بیستم شد و البته مهلت ارسال آثار به بخش‌های کودک و نوجوان تا ۳۰ مردادماه سال جاری تمدید شد و خبرها حاکی از آن بود که برای نخستین بار بخش تئاتر خردسال در جشنواره بیستم؛ تخصصی برگزار می‌شود و همین وجه تمایز خبر از اجرای تئاتر در بخش ویژه خردسالان را می‌داد و در نتیجه ۱۲ طرح منتخب در این بخش معرفی شد.

در بخش تئاتر خیابانی نیز ۲۱ طرح به مرحله بازبینی راه یافتند و ۸ نمایش برای شرکت در بخش مسابقه تئاتر خیابانی بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان انتخاب شدند.

رویکرد امسال مخاطب‌محوری است
دبیر بیستمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان درباره رویکرد بیستمین جشنواره کودک و نوجوان گفت: جشنواره کودک و نوجوان بیست دوره در سطح بین‌المللی برگزار شده است؛ بنابراین توقعات و انتظارات بسیاری را به دنبال دارد، بر این اساس سعی می‌کنیم جشنواره را به بهترین شکل برگزار کنیم.

شهرام کرمی تشریح کرد: هر دوره از جشنواره با رویکرد جدیدی دنبال می‌شود و در این دوره رویکرد ما تفکیک مخاطب و مخاطب‌محوری است که از ۳ سال پیش دنبال شده است.

کرمی اظهار داشت: در این دوره بخش خردسال را خواهیم داشت که در آن نمایش‌های ویژه خردسالان که در مراکز عمومی تربیتی و آموزشی مانند مهدکودک‌ها اجرا می‌شود با هم به رقابت می‌پردازند.

دبیرخانه ۲۰۰ اثر دریافت کرده است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان نیز در این زمینه گفت: تاکنون ۲۰۰ اثر به دبیرخانه بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان رسیده است.

خسرو بیات تصریح کرد: اولویت‌های جشنواره و سیاستگذاری ستاد برگزاری؛ ایجاد خلاقیت، پرمخاطب بودن، نمایش مضامین مرتبط با فرهنگ اصیل ایرانی- اسلامی، آیین و رسوم بومی، مضامین اخلاقی، تربیتی و دین مبین اسلام، تحکیم بنیان خانواده و ایثار و فداکاری است.

کمیته‌های جشنواره تشکیل شدند
در روزهای اخیر مدیر اجرایی بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان نیز از تشکیل کمیته‌های این جشنواره خبر داد. بیات گفت: هادی فیض‌منش قائم مقام مدیر اجرایی، معصومه حدادی مسئول دبیرخانه، محمدرضا جوادی مدیر هماهنگی و پیگیری و یزدان آزرمی مسئول حراست این دوره از جشنواره هستند.

وی افزود: مسئولیت روزنگار امسال و کمیته داوران بر عهده حسین صفی است و حمید عالم‌شناس هم مسئولیت کمیته مالی و پشتیبانی را بر عهده دارد. مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان همدان ادامه داد: مرتضی نوری مسئول کمیته ارزیابی عملکرد و آرای مردمی، محمدرضا زرکش مسئول کمیته تشریفات، نصرت‌ا… رمضانی مسئول کمیته هنری، مهدی عالیفر مسئول کمیته تبلیغات، محمد گل‌محمدی مسئول افتتاحیه و اختتامیه، عباس احمدی مسئول کمیته سمعی و بصری، حبیب شهنوازیان مسئول کمیته اطلاع‌رسانی و روابط عمومی، محمدعلی فرجی مسئول امور شهرستان‌ها، علی مرادی‌نور مسئول کمیته برنامه‌های جنبی و کیانوش بهروزپور هم مسئول امور سالن‌ها در بیستمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان هستند.

گفتنی است کمیته‌های دبیرخانه، تشریفات، تبلیغات، هنری، داوران و روزنگار از ۲۵ شهریور ماه و کمیته‌های سمعی و بصری، روابط عمومی و اطلاع رسانی از یکم مهرماه و سایر کمیته‌ها هم از ۱۵ مهرماه در مجتمع فرهنگی و سینمایی شهید آوینی مستقر می‌شوند.

به هر ترتیب همدان بار دیگر در حالی میزبان جشنواره تئاتر می‌شود که از سالن تخصصی تئاتر برای کودکان که دو سال پیش وعده آن داده شده بود، بی‌بهره است و امیدواریم بزودی این اتفاق رخ دهد.

آنچه روال برگزاری این دوره از جشنواره را برای همدانی‌ها متفاوت‌تر کرده است، خبر تشکیل کانون تئاتر کودک و نوجوان است که به نقل از شهرام کرمی دبیر جشنواره، این یک فعالیت صنفی از سوی فعالان تئاتر همدان است که امیدواریم این کانون تشکیل شود تا زمینه‌ای برای پیشرفت تئاتر همدان  فراهم شود.

منبع:همدان پرس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *