بیستمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان آغاز به کارکرد

۳۰نماجوان-بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان در همدان گشایش یافتposter_20th

بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان بعد از ظهر چهارشنبه همزمان با عید سعید قربان در ۹ نقطه شهر همدان آغاز شد، نشاط و شادی را با خود به همدان آورد.

به گزارش ۳۰نماجوان، مدیر اجرایی این جشنواره، در افتتاحیه‌ی آن گفت: در جشنواره‌ی بیستم، ۴۹ نمایش تئاتر در بخش بین‌الملل، کودک، نوجوان، خردسال، ویژه‌ی همدان و خیابانی به اجرا درمی‌آیند و کارگاه‌های تخصصی با حضور اساتید برجسته برگزار خواهند شد.

خسرو بیات جشنواره‌ی تئاتر کودک و نوجوان را نویدبخش شادی و نشاط دانست و اظهار کرد: در این جشنواره، ۳۵۰ نفر از هنرمندان داخلی و خارجی از هشت کشور آلمان، ایتالیا، لهستان، پرتغال، اسپانیا، هلند، مالزی و عراق حضور دارند.

وی با بیان این‌که هدف از اجرای نمایش‌ها، تزریق شادی و نشاط به جامعه و آموزش‌های مختلف از این طریق است، ادامه داد: گروه‌ها می‌توانند با گردهمایی در این جشنواره، تجارب خود را به سایر گروه‌ها انتقال دهند.

مدیر اجرایی بیستمین جشنواره‌ی بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان استان همدان گفت: نمایش‌های این دوره از جشنواره، در شش سالن شهر به اجرا درخواهند آمد.

او یادآوری کرد: جشنواره‌ی تئاتر کودک و نوجوان در سال‌های ۷۱ و ۷۲ در همدان زاده شد و پس از چند دوره دوری، سال ۸۹ بار دیگر به زادگاه اصلی خود بازگشت و مردم فرهنگ‌دوست همدان نیز به‌نحو احسن از این جشنواره استقبال و استفاده می‌کنند.

شهردار همدان نیز در این آیین، همدان را شهری تاریخی و کهن دانست و گفت: همدان به‌عنوان شهر فرهنگی ایران‌زمین و حتی جهان مطرح است.

امیررضا یوسفیان با آروزی ایجاد فضاهای مطلوب و روزهایی شاد برای کودکان و نوجوان، افزود: از دست‌اندرکاران جشنواره تشکر می‌کنم که محفلی شاد و صمیمی را برای کودکان و آینده‌سازان این مرز و بوم تدارک دیده‌اند.

 حاشیه‌ها

 – بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان شب گذشته در حالی افتتاح شد که سرمای هوا برای حاضران در این مراسم که در فضای باز و نیمه‌تاریک کوچه‌ی «پرستار» جمع شده بودند، آزاردهنده بود.

– با وجود تدارک دوهزار صندلی برای مهمانان، مانند سال گذشته، باز هم تعداد زیادی از مردم در حالت ایستاده نظاره‌گر مراسم بودند.

– شاید بتوان گفت که بزرگ‌ترین مشکل افتتاحیه، علاوه بر اجرای مراسم در فضای باز، سردی هوا، نبود صندلی کافی، نور کم محوطه و نبودن نماینده‌ی استانداری، حضور نداشتن معاون هنری وزیر ارشاد در این جشنواره‌ی بین‌المللی بود.

– مسوولان برگزاری جشنواره برای این‌که اوقات خوشی را برای کودکان فراهم کنند، از «حمید ابراهیمی» که با دو ساعت و ۴۵ دقیقه رکورددار زدن حلقه در جهان است، «خاله رویا» همراه با آوا و رها، «عمو حمید»، «عمو صفا» و «گلیگیا» دعوت کرده بودند و در میان برنامه‌ها نیز «سعید مردانی»، از خوانندگان پاپ، به اجرای موسیقی پرداخت.

– نورافشانی که روی سن اجرا می‌شد، گاه صحنه‌های ترسناکی را البته برای کودکان به‌وجود می‌آورد و حتی نزدیک بود، سن آتش بگیرد که به‌موقع آتش خاموش شد.

– از نکات تأسف‌بار مراسم افتتاحیه این بود که مهمانان خارجی به‌دلیل ترجمه نشدن مکالمه‌ها و دیالوگ‌ها، مراسم را یک به یک ترک می‌کردند.

بیستمین جشنواره بین‌المللی کودکان و نوجوانان از ۲۴ تا ۳۰ مهر ماه در همدان برگزار می‌شود.

منبع:۳۰نماجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *