برگزیدگان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان معرفی شدند

۳۰نماجوان-معرفی برگزیدگان بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوانposter_20th

برگزیدگان بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان، امروز در مراسم اختتامیه این جشنواره که با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مجتمع فرهنگی و هنری بوعلی برگزار شد، معرفی و تجلیل شدند.

به گزارش ۳۰نماجوان آیین پایانی بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک‌ونوجوان در تالار بوعلی همدان و با حضور معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، استاندار همدان، مدیرکل فرهنگ و رشاد اسلامی استان همدان و دیگر مسئولان این استان آغاز شد.

شهرام کرمی دبیر بیستمین جشنواره بین‌المللی تئاتر کودک و نوجوان در ابتدای این مراسم گفت: امیدوارم آنچه به عنوان جشنواره تئاتر کودک و نوجوان برگزار شد مورد رضایت بچه‌ها باشد. چون رضایت بچه‌ها رضایت خداوند است.

او گزارشی از آمار آثار شرکت‌کننده در جشنواره ارائه کرد و گفت: ۴۹ نمایش در بخش‌های مختلف حضور داشتند و ۱۴۴ اجرا داشتیم.

وی افزود: جشنواره کودک بعد از جشنواره فجر جز با سابقه‌ترین جشنواره‌های ماست و آرزو می‌کنم این جشنواره به دوره صد و هزار سالگی برسد.

مجری مراسم اعلام کرد که پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی توسط مرادخانی معاون هنری وزیر در بخش‌های بعدی مراسم خوانده خواهد شد و از خسرو بیات مدیر کل ارشاد استان دعوت کرد تا سخنران بعدی این مراسم باشد

خسرو بیات گفت: جشنواره بیستم بعد از دو دهه حیات مراحل رشد خود را سپری کرده و توانست خود را به سرمنزل مقصود برساند.

دبیر اجرایی جشنواره ویژگی‌های جشنواره بیستم را اضافه شدن بخش خردسال و بخش ویژه همدان برشمرده و افزود: افزایش یک سالن و تعداد فضاهای باز برای اجرای نماش باعث شد، قشر بیشتری از مردم با تئاتر آشنا شوند.

وی با اشار ه به توزیع ۶ هزار جلد کتاب و اضافه شدن کارگاه‌های نمابشی در این جشنواره گفت: ۱۵۰ هزار نفر از برنامه‌های جشنواره بازدید کردند.

در ادامه این مراسم، هیئت داوران بخش مسابقه نمایشنامه نویسی بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان متشکل از محمد چرمشیر، حسن دولت آبادی و چیستا یثربی در این بخش آرای خود را به شرح زیر اعلام کردند:

جایزه سوم نمایشنامه­ نویسی شامل لوح سپاس و جایزه نقدی به مجتبی رفیعی برای نمایشنامه «دشمن خیالی»

جایزه دوم نمایشنامه نویسی شامل لوح سپاس و جایزه نقدی به کیومرث قنبری آذر و مسعود شاه کرمی برای نمایشنامه «هملت و لوبیای سحر آمیز»

جایزه اول نمایشنامه ­نویسی شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مزدک مهیمنی برای نمایشنامه «دوست من گولاخوف»

بخش ویژه تئاتر همدان

ستاد برگزاری جشنواره با ارزیابی نظرات مخاطبان در این بخش تندیس جشنواره و لوح سپاس و جایزه نقدی را به گروه نمایش «فسقلی توپ قلقلی» به کارگردانی حمیدرضا رضایی مجد اهدا کرد

 بخش تئاتر خردسال

با توجه به برگزاری شایسته بخش ویژه تئاتر خردسال که با استقبال مراکز آموزشی  و مخاطبان خردسال برگزار شد؛ ستاد جشنواره با ارزیابی و نظرخواهی از این مراکز، تندیس جشنواره و لوح سپاس این بخش را به نمایش پهلوان کچل به کارگردانی هادی حسنعلی اهدا کرد.

بخش خیابانی

هیئت داوران بخش نمایش­ های خیابانی بیستمین جشنواره بین ­المللی تئاتر کودک و نوجوان همدان پس از ارزیابی آثار حاضر در جشنواره، آرا خود را به شرح زیر اعلام کردند:

 موسیقی:

هیئت داوران در این بخش با اهدا لوح سپاس از موسیقی ۲ نمایش زیر تجلیل کردند:

الف- موسیقی نمایش «دلقک کوچولو» امیرحسین انصافی و رامین عبدالهی

ب- موسیقی نمایش «اینجا کجاست، من کی ام؟» علی ظروفچی و علی اکرمی

بازیگری زن:

هیئت داوران با اهدا لوح سپاس و جایزه نقدی از شیرین کاشفی بازیگر نمایش من کی­ ام؟ تجلیل کرد

تقدیر ویژه: لوح سپاس و جایزه نقدی به صورت مشترک به بازیگران نوجوان تقدیم شد:

فاطیما پورقاسمی برای بازی در نمایش «هم بازی» و  شقایق غیائی برای بازی در نمایش «اینجا خانه من»

 بازیگری مرد:

تقدیر: جایزه این بخش شامل لوح سپاس و جایزه نقدی به صورت مشترک به بازیگران زیر تقدیم شد:

آرش صادقیان حقیقی بازیگر نمایش «من کی ام»

«مهدی داودی بازیگر نمایش «دلقک کوچولو»

برگزیده: هیئت داوران جایزه این بخش شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی را مشترکاً به روح اله سنایی و امیرحسین شفیعی بازیگران نمایش «پشت سرت را نگاه کن» تقدیم کرد

 طرح و ایده نمایشی: 

تقدیر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به صورت مشترک حامد ترابی طراح و ایده­ پرداز نمایش خیابانی «همبازی» و رعنا قادری طراح و ایده پرداز نمایش «اینجا خانه من» تقدیم شد

برگزیده: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی محمود فرهنگ طراح نمایش «پشت سرت را نگاه کن»اهدا شد

 کارگردانی:

   تقدیر: لوح سپاس و جایزه نقدی امیرحسین شفیعی کارگران نمایش خیابانی «پشت سرت را نگاه کن» اهدا شد

هیئت داوران برای رتبه برگزیده در این بخش انتخابی نداشت.

 جایزه ویژه:

هیئت داوران به جهت اعتلای مفاهیم انسانی از طریق تئاتر درمانگر با اهداء تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی از گروه نمایش «افسانه دشت بی باران» به کارگردانی رسول حق شناس تجلیل کرد.

برگزیدگان بخش کودک:

هیئت داوران مسابقه تئاتر کودک بیستمین جشنواره بین­ المللی تئاتر کودک و نوجوان هیأت داوران متشکل از حسن دادشکر، مسلم قاسمی و محمدجواد کبودر آهنگی پس از مشاهده و ارزیابی آثار حاضر در این بخش آرا خود را به شرح ذیل اعلام کردند:

موسیقی:

 تقدیر: لوح سپاس و جایزه نقدی این بخش به محمدرضا کوهستانی و حامد جهانبخش برای  موسیقی نمایش «تاج عروس، خاله و خروس» اهدا شد

جایزه ویژه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به امیرحسین انصافی برای موسیقی نمایش «پهلوان کچل» تعلق گرفت

 طراحی صحنه و لباس:

 تقدیر: لوح سپاس و جایزه نقدی این بخش به زهره آقاجانی و فرهاد عباسی طراح صحنه و لباس نمایش «پری و پورنگ» اهدا شد

جایزه ویژه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به ناصر آویژه طراح صحنه و لباس  نمایش «چهار صندوق شادی» تقدیم شد

 بازیگری زن:

 تقدیر: هیأت داوران بخش کودک ضمن تشکر از مریم اکبری در نمایش «چهار صندوق شادی» و فاطمه خدابنده لو در نمایش «نوک طلا» لوح سپاس و جایزه نقدی را به بازیگران نوجوان شبنم برومند، شقایق برومند، کیمیا رهنما و مینا رسولی برای بازی در نمایش «خدا خوب است» اهدا کرد

جایزه ویژه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی  به بهناز مهدی­خواه بازیگر نقش سروناز در نمایش «چهار صندوق شادی» اهدا شد

 بازیگری مرد:

هیئت داوران در این بخش ضمن تشکر از بازی مجتبی کاظمی در نمایش «نوک طلا»، سیدحمید لاجوردی و مجید امیری در نمایش «تاج عروس، خاله و خروس» برگزیدگان خود را به شرح زیر معرفی کرد:

 تقدیر: لوح سپاس و جایزه نقدی به امید نوری شاد بازیگر نقش جاهل در نمایش «پری و پورنگ»

جایزه ویژه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی  به محمد نوحیان بازیگر نقش حسن کچل در نمایش «پهلوان کچل»

 نمایشنامه­ نویسی:

 تقدیر: لوح تقدیر و جایزه نقدی به انوش معظمی نویسنده نمایشنامه «نوک طلا»

جایزه ویژه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به گیتا داودی نویسنده نمایشنامه «چهارصندوق شادی»

 کارگردانی:

 تقدیر: لوح سپاس و جایزه نقدی بخش کارگردانی به ناصر آویژه کارگردان نمایش «چهارصندوق شادی»

جایزه ویژه: هیئت داوران جایزه این بخش شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به احمد سلیمانی کارگردان نمایش «تاج عروس، خاله و خروس»

هیئت داوران مسابقه تئاتر نوجوان متشکل از  بهرام شاه محمدلو، قطب الدین صادقی و  پرستو گلستانی پس از مشاهده، ارزیابی و سنجش آثار حاضر در این بخش آرا خود را به شرح زیر اعلام کردند:

طراحی بروشور:

هیئت داوران با اهداء لوح سپاس از طراح بروشور نمایش «من و برادرم اقبال» از  طیبه آنجِدانی تجلیل کرد

طراحی و ساخت عروسک: 

هیئت داوران با اهداء ۲ لوح سپاس از طراح و سازنده عروسک های نمایش امیر ارسلان نامدار حمید امامی طراح و علی اعتصامی فر سازنده عروسک ­ها تجلیل کرد

موسیقی:

جایزه ویژه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به رضا عباسی آهنگساز نمایش «من و برادرم اقبال» از همدان اهدا شد

طراحی صحنه :

هیئت داوران با توجه به مسئولیت سرکار خانم «فائزه فیض شیخ الاسلام» در بیستمین جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان کار وی را در داوری خود مورد ارزیابی قرار نداد.

جایزه ویژه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی  به میثم نَویریان طراح صحنه نمایش «بدون شرح» از مشهد اهدا شد

طراحی لباس :

جایزه ویژه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به روشنک کریمی طراح لباس نمایش «طبل بزرگ» از تهران رسید

نمایشنامه­ نویسی:

تقدیر: لوح سپاس و جایزه نقدی اهدا  به نویسنده نمایشنامه «بدون شرح» سیدجواد رحیم­زاده از مشهد اهدا شد

جایزه ویژه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی  به نویسنده نمایشنامه «بی چیز» مهدی فرشیدی سپهر از تهران رسید

کارگردانی:

لوح تقدیر و جایزه نقدی  به کارگردان نمایش «طبل بزرگ» مجتبی مهدی از تهران رسید

  جایزه ویژه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی  به کارگردان نمایش «بدون شرح» سیدجواد رحیم­زاده از مشهد اهدا شد

بازیگری زن:

هیئت داوران جایزه ویژه خود شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی را  به هنرمند خردسال شیده یزدانی برای نقش آفرینی در نمایش «بدون شرح» از مشهد اهدا کرد

  تقدیر: لوح سپاس و جایزه نقدی به ماندانا عبقری بازیگر نمایش «راز دژِ کلات» از تهران رسید

جایزه ویژه: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به  مینووش رحیمیان بازیگر نمایش «طبل بزرگ» از تهران اهدا شد

 بازیگری مرد:

هیئت داوران در این بخش جایزه ویژه خود را به طور مشترک به ۲ بازیگر اهدا کرد

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی  به بازیگر نمایش «بی­ چیز» مهدی فرشیدی سپهر از تهران و  تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی  به بازیگر نمایش­ های «پادشاه خوابش می­ آید» و «من و برادرم اقبال» بهداد بلیغ فر از همدان اهدا شد

نمایش برگزیده بخش نوجوان:

هیئت داوران جایزه ویژه برای نمایش برگزیده بخش نوجوان جشنواره را که شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی بود را به  نمایش «بی چیز» به کارگردانی مهدی فرشیدی سپهر از تهران اهدا کرد.

در بخش آراء مردمی نمایش های «پهلوان کچل» به کارگردانی سحر پورفرج و «چهار صندوق شادی» به کارگردانی ناصر آویژه انتخاب شدند

داوران کودک و نوجوان هم جایزه خود را به نمایش های «پهلوان کچل» و  «بی چیز» اهدا کرد.

بیستمین جشنواره بین المللی تئاتر کودک و نوجوان صبح امروز به کار خود پایان داد.

منبع:۳۰نماجوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *