برکناری دبیر جشنواره تئاتر کودک درخواست یه انجمن

۳۰نماجوان-یک انجمن خواستار برکناری دبیر جشنواره تئاتر کودک شدtheatr_anjoman

در پی انتخاب پیام دهکردی به عنوان دبیر جشنواره تئاتر کودک و نوجوان همدان، انجمن تئاتر کودک ونوجوان خانه تئاتر با انتشار بیانیه‌ای خطاب به رییس اداره کل هنرهای نمایشی، خواستار برکناری دهکردی از این سمت شد.

به گزارش ۳۰نماجوان ، متن این بیانیه به شرح زیر است:

« به نام خدا

ریاست محترم مرکز هنرهای نمایشی ، جناب آقای طاهری !

و هنرمند محترمِ برگزیده‌ی جشنواره‌ی بین المللی تئاتر فجر، جناب آقای پیام دهکردی !

ضمن عرض سلام و آرزوی سلامتی برای شما خواهشمندیم این یادداشت را کاملا دوستانه بدانید و از سرِ مهر بخوانید، چراکه دستِ ما تئاتری‌های کودک و نوجوان آنقدرها کوتاه است که تصوّر رسیدن به هیچ یقه‌یی رادر سر نمی‌پروراند و اصولا دیواری هم نداریم که آن را کوتاه‌ترین دیوار دنیا بنامیم . امّا باور کنید تن‌مان ، همچنان شریف است به جان آدمیّت ، درست مثل تنِ تمامِ تئاتری‌های دیگر که دارند نشان آدمیّت.

جناب آقای طاهری ، شما را به خدا ، تئاتر کودک را اینقدر سهل و آسان و بی‌اهمّیّت و محل آزمون و خطا و کسب تجربه نپندارید.

شما را به خدا تئاتر کودک را اینقدر بی‌پدر و مادر و بی کس و کار و محتاج سرپرست تلقّی نکنید و از شعارهای کلیشه یی‌بپرهیزید.

اینقدر کودکی را واژه واژه با صداقت و پاکی ، و نوجوانی را قدح قدح با شور و نشاط همراه نکنید و شایسته‌ی بهترین‌ها ندانید.

کدام بهترین‌ها ؟! کجای کارنامه‌ی جنابِ آقای دهکردی ربطی به کوچکترین حرکت در حیطه‌ی کودک و نوجوان دارد که شما ، ایشان را بهترین در این زمینه تشخیص داده‌اید؟

اگر از تمام شرکت کنندگان ودست اندرکاران این جشنواره بخواهید که هر کدام بیست نفر را برای این سِمت معرفی کنند، به جرات به شما می‌گوییم که نامِ جنابِ دهکردی عزیز ، به هیچ وجه جزو این همه پرسی قرارنخواهدگرفت.

چرا اینگونه تصور می‌کنید که تئاتر کودک تخصّص لازم ندارد و برای دبیری جشنواره‌اش احتیاجی به افراد خاص و باتجربه و با شناخت و پیراهن پاره کرده نیست و هرکس سابقه‌یی در برگزاری هر جشنواره‌یی داشته باشد می‌تواند از پسِ این مهم نیز به خوبی و ثمربخش برآید؟

یکی از آسودگی‌های ذهنی و روحی ما ، اعضای انجمن تئاتر کودک و نوجوان ، در سال‌های اخیر وجود فردی لایق همچون شهرام کرمی به عنوانِ دبیری آگاه و کارآزموده و شریف بود که اهالی تئاتر کودک را به خوبی می‌شناخت و خود ، از فعّالان و هنرمندانِ این عرصه محسوب می‌شد و با سابقه‌ی درخشان مدیریتی خود ، تیزهوشی و کاردانی و مهربانی خود را به اثبات رسانده بود.

چگونه به همین سادگی جای او را با هنرمندی که هیچ گونه سابقه‌یی در این زمینه ندارد تعویض می‌کنید و کودکان صادق و پاک را شایسته‌ی این بهترین‌ها می‌دانید؟

حتّی اگر شهرام کرمی خسته بود ، که هست .

حتّی اگر شهرام کرمی نیاز به استراحت داشت ، که دارد.

و حتّی اگر شهرام کرمی می‌خواست از وضعیت موجود فرار کند ، که می‌خواست و می‌خواهد ، وظیفه‌ی شما به عنوان رییس مرکز هنرهای نمایشی دلجویی بود، نه پس زدن .

همانطور که سال‌ها پیش ، ما به عنوان اعضای انجمن طوماری تهیه کرده و از کناره‌گیری ایشان از مدیریت تالار هنر جلوگیری کردیم و به او اطمینان دادیم که در کنارش هستیم و اندکی از بارِ گرانش را به دوش خواهیم کشید.

و حتّی اگر ، به هر دلیلی ، شما نخواسته بودید که شهرام کرمی دبیر جشنواره باشد ، بازهم می‌بایستی از دیگر هنرمندان و اندیشمندان همین عرصه دعوت به همکاری می‌کردید ، نه از هنرمندی که فقط تئاتر می‌داند و به جهت برگزاری پنجمین دوره‌ی جشنواره‌ی امید ، آشنایی ویژه‌یی هم با شما پیدا کرده است . ( جشنواره‌یی که ایشان و همکارانشان به اشتباه ، آن را اوّلین جشنواره‌ی خصوصی تئاتر می‌دانند و می‌شناسند.)

مگر مابزرگتر نداریم ، مگر ما پیشکسوت نداریم ، مگر ما افراد لایق و کاربلدی که مدیریت هم بدانند در خانواده‌ی خود کم داریم که چنین آزمون و خطایی را تجربه کنیم ؟

جناب آقای طاهری ، اگر واقعا و قلبا جشنواره‌ی تئاتر کودک و نوجوان را یک رویداد بزرگ در هنر نمایش کشور می‌شناسید، پس باور کنید که فضای تئاتر کودک و نوجوان ، فضایی کاملا جدّی و حرفه‌یی ست و از هر گونه تخصّص و تجربه و خلاقیت و نوآوری استقبال می‌کند ، امّا اجازه‌ی رفتارهای غیرحرفه‌یی و برخوردهای ساده انگارانه را به کسی نخواهد داد.

جنابِ آقای دهکردی عزیز ! فرموده‌اید که : (( یکی از مشکلاتِ جشنواره ی تئاتر کودک و نوجوان ، حاشیه زدگی ست )). شاید درست فرموده باشید ، اما حضور شما به عنوان دبیرِ این جشنواره نه تنها ، حاشیه‌زدگی را از بین نخواهد برد ، بلکه اصل را به حاشیه بدل خواهد کرد ، وقتی تصمیم نادرستی از طرفِ رییس مرکز هنرهای نمایشی گرفته می‌شود و پذیرش نادرستی از جانب شما شکل می گیرد ، حاشیه آنقدر پررنگ خواهد شد که دیگر اصلی ، در میان نخواهد ماند. و این حرکت قطعا ضربه‌ی شدید و جبران ناپذیری به جسم و جان این جشنواره خواهد زد.

جناب آقای دهکردی !

در جایی فرموده‌اید : (( امیدوارم چنانکه دولت تغییر کند ، دولتِ بعدی مسیر قبلی را ادامه دهد )).

ای کاش این را فقط برای جشنواره‌ی امید که زیر نظر شخص شما اداره می‌شود آرزو نمی‌کردید و این امکان را برای تمامیِ جشنواره‌های درحالِ رشد قائل می‌شدید و با قبول دبیری جشنواره ی تئاتر کودک و نوجوان ، حرف خود را نقض نمی‌فرمودید.

به هرحال ، با تمام احترامی که برای شما قائلیم ، از شما خواهش می کنیم که در عرصه‌ی تخصّص خودتان همچنان فعّال و ان شاالله همچنان موفّق باشید و جشنواره‌ی تئاتر کودک و نوجوان را به متخصّصانش بسپارید و چنانچه پیشنهادی برای بهترشدنِ این جشنواره به نظرتان می‌رسد ، آن را با دبیر شایسته‌تری از همین خانواده در میان بگذارید و سهمی فراموش ناشدنی در این مهم داشته باشید.

ما مطمئنّیم هر پیامی که با صداقت ارسال شود ، با صداقت نیز دریافت خواهد شد ، حتی اگر کمی تند باشد.»

یک دیدگاه در “برکناری دبیر جشنواره تئاتر کودک درخواست یه انجمن”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *